Gąbki naturalne - ulubione jak nigdy wcześniej!

Gąbki naturalne - ulubione jak nigdy wcześniej!

Silnie ssące produkty pochodzące z głębi morza  cieszą się ostatnio niesamowitą popularnością: po okresie chorób w lata 40 - i 50 -ątych odzyskały gąbki ich popularność. Także , tanie gąbki z surowców sztucznych tracą powoli grund pod nogami. Ale co to jest właściwie " gąbka naturalna"?

Gąbki naturalne  są pozyskiwane z mieszkańców morza  zwanych Spongia officinalis i ich krewnych,  dokładniej powiedziane z ich elastycznych szkieletów. I to już od czasów starożytności  - co najmniej pisał o tym Platon i Himer, ale także Goethe parę setek lat później używał taką gąbkę.

Większość  tych gąbek , podobnych trochę do korali  jest w dniu dzisiejszym  hodoiwana na głębokości  do 40 m -  dlatego można je bez zastrzeszeń używać , one  natastają. Najlepsza, ponieważ jest najmiękciejsza, gąbka pochodzi z Morza Śródziemnego, naturalnie jest ona droższa. Dostępnych jest wiele innych  o bardzo dobrej jakości , które pochodzą z Pacyfiku i Karaibów.

Kto po raz pierwszy używa taką gąbkę naturalną ,jest  zaskoczonym o jej odpornością ( "kruche" są tylko bardzo tanie produkty) .  W rzeczywistości nie są naturalne gąbki tak miękkie jak sztuczne, produkowane z oleju ziemnego . Mimo wszystko albo właśnie dlatego - posiadają one niesamowite właściwości pozytywne dła skóry - np. naturalny efekt peelingu. Przy regularnym użyciu zostają usuwane zrogowaciałe cząstki skóry i z czasem staje się skóra gładszą. Również zostaje pobudzone krążenie , co wzmacnia skórę i ją ujędrnia.

Również na twarzy wolno używać te gąbki  - np. przy trądziku.  Jeśli skóra cierpi przy zatkanych porach i zaskórniakach , jest zaczerwieniona  i wykazuje stan zapalny  - ma ta gąbka przerwę!

Po pewnym czasie staje się Twoja ulubiona gąbka szarą i kruchą   - pozostaw ją na 24 godziny w solance  ( około 125 g soli na 1 litr wody) i następnie wypłucz bardzo starannie. To jej się bardzo podoba  , bo ona "kąpie" się w jej naturalnym środowisku i niebawem jest ponownie jak ta ulubiona.  
Aby dalej pozostała pięknie żółtą , używaj roztwór octu ( 2 łyżki octu na 1/2 litra wody) . Ale nie za często , bo możesz gąbkę zniszczyć. Porady mówiące, że gąbkę należy po oczyszczeniu położyć do kuchenki mikrofalowej   są fałszywe! Niebezpieczeństwo spalenia jest bardzo duże. Jeśli już, jest lepiej gąbkę wyprać przy 30 stopniach w pralce.

Ważne!: po oczyszczeniu gąbkę bardzo dokładnie wypłukać.   (Pozostałości z czyszczenia muszą być usunięte!) i przede wszystkim: zawsze dobrze wysuszyć, także po codziennym użyciu . Inaczej mogą się zasiedlić bakterie.