Lato, słońce, oparzenia słoneczne

Lato, słońce, oparzenia słoneczne

Wzrastające temperatury  pobudzają wiele osób do spełniania dnia na świeżym powietrzu  i tym samym na słońcu . Trochę słoneczka  jest dobre  i daje ciepło , za dużo - oparza. Często kończy się ta przyjemność na świeżym powietrzu  prawdziwym oparzeniem , które jest nie tylko bolesne , ale również powoduje nieodwracalne szkody . Aby do tego nie doszło , są środki przeciwsłoneczne, rozwiązaniem.

Latem przebywają ludzie dłużej i chętniej na powietrzu . Przerzedzająca się warstwa ozonu  i nowoczesne zwyczaje zachowania się na  powietrzu  doprowadziły w ostatnich latach  do coraz intensywniejszego obciążenia promieniami UV. Wielu nie wie, że skóra ma pamięć: Naturalnie wyleczy się po pewnym czasie oparzenie słoneczne , ale skóra je zapamiętała. Ponieważ skóra dzieci i młodzieży posiada  minimalną własną ochronę , są oni szczególnie  narażeni. Każde oparzenie w dzieciństwie  podnosi późniejsze ryzyko zachorowania na raka. Unikanie słońca  jest najważniejszą regułą. Naturalnie nie jest to zawsze możliwe. Dlatego obowiązuje  przestrzeganie  prawidłowej ochrony . Obok ubrania, okularów przeciwsłonecznych i pokrycia głowy  konieczny jest  środek przeciwsłoneczny, jako stały towarzysz latem.

Prawidłowe  użycie środków przeciwsłonecznych  zaczyna sią już przy  nakremowaniu . Tylko  prawidłowe zastosowanie zapewnia   wystarczającą ochronę . Fachowcy polecają  2 miligramy środka  ochrony przeciwsłonecznej  na centymetr kwadratowy. To znaczy - nie powinno się jego oszczędzać. Poza tym jest ważne , odpowiednio dopasować te środki do typu skóry  i celu użycia.

Im dłużej przebywamy na słońcu tym  wyższy powinien być faktor ochrony przeciw UVB i UVA. Faktor SPF wykazuje skuteczność  filtra UVB  odpowiedniego środka ochrony przeciwsłonecznej. On podaje  o ile można przedłużyć czas pobytu na słońcu  zanim pojawi się zaczerwienienie skóry. Jeśli można przebywać na słońcu bez środka ochrony np. przez 5 minut  zanim skóra się zaczerwieni, przedłuża SPF 10  ten pobyt o  50 minut. Dlatego jest tak ważne powtarzanie nakremowania , bo nawet najlepszy środek ochronny utraci po pewnym czasie swoje działanie. Ochrona UVA  powinna wynosić conajmniej 1/3 ochrony UVB. Jeśli  tak jest może  środek ochronny otrzymać pieczęć  UVA UE:

Najważniejsze wskazówki dla aplikacji podsumowane:

  • UVB ochrona : im jaśniejsza karnacja skóry  tym intensywniej działa promieniowanie słoneczne i tym wyższy musi być faktor ochronny. W przypadku  wątpliwości  zawsze używać wysoki faktor . Oznakowanie UVA  gwarantuje , że  UVA ochrona  wynosi conajmniej 1/3 ochrony UVB.
  • Chcesz pójść się kąpać , konieczne jest użycie środka wodoodpornego.
  • Nawet jeśli siedzisz w cieniu, możesz dostać oparzenia słonecznego . Dlatego powinno się  w miesiącach letnich, zawsze  nakremować, jeśli przebywamy na świeżym powietrzu.

Nie zapomnij : ochrona przeciwsłoneczna to Twoje zdrowie!