Lato, słońce, rozdwajające się końcówki włosów - ale proszę bez silikonu!

Letni sezon wakacyjny jest  czymś innym, aniżeli wypoczynkiem, dla naszych włosów: działanie słońca uszkadza strukturę włosa od wewnątrz , wiatr, chlor i woda morska wżerają się w nasze włosy i je wysuszają dodatkowo, obok gorąca: zdrowy połysk  znika, końcówki są łamliwe i intensywny kolor należy do przeszłości. Zmęczone, matowe, podobne do słomy włosy z rozdwojonymi koniuszkami  - to jest rezultat naszego urlopu , szczególnie jeśli masz włosy farbowane.

Teraz konieczna jest dodatkowa porcja pielęgnacji - i  najlepiej bez szamponów i kuracji zawierających silikon , bo to może pozostawić długotrwałe szkody! Jeśli są te substancje zawarte są to najczęściej: przeróżne  Dimethicone, Cyclomethicone, Amodimethicone, Dimetylopolisiloksan, Quaternium 80 i wiele więcej.

Silikony  układają się jak " filmek" na Twoich włosach i sprawiają, że one błyszczą. To wygląda tylko na początku ładnie - z czasem niszczą się włosy coraz bardziej. W naturalny sposób są silikony nie do pokonania. Każde następne mycie włosów wzbogaca ich zawartość we włosach ( i na skórze głowy) . Włosy stają się ciężkimi , wiszą tylk o na głowie . Brakująca objętość  i zapadające sęą fryzury są tego następstwem. Jedyna rada - użycie preparatów wolnych od silikonu ( możliwe tylko wtedy, gdy nie jesteś uzależniona od tego efektu)  - ale jak pozbyć się silikonu ? Jednym z rozwiązań są tzw. „Clearing Shampoos“ , które wymywają silikon. Te bardzo drogie szampony zawierają substancje myjące  - tenzydy, te same jak w proszku do prania - i te ponownie niszczą włosy...

Więc co dalej robić?-szczególnie : nie przeciążać włosów. Farbowanie, prostowanie, codzienne mycie gorącą wodą, suszenie suszarką  i ciągłe układanie fryzury  - to nic dobrego dla włosów. Reguła druga: żadne radykalne diety i dużo białka w pokarmie . Reguła tecia: włosy potrzebują kurację - i ta może być przeprowadzona z pomocą środków domowych. Np. proszę ubić białko  na sztywno , dodać trochę soku cytrynowego , wymieszać i pozostawić na 15 minut. To pomaga przywrócić włosom ich naturalny połysk. Albo olej oliwny  wmasować w koniuszki , owinąć głowę ręcznikiem  i pozostawić do zadziałania. Lub wypłukać piwem  ( nie zmywać - zapach zanika szybko i pozostają nowe, błyszczące włosy). Zgnieciony banan można w połączeniu  z łyżką olejku migdałowego włosy wygładzić i ułatwić ich rozczesanie... Istnieje tak dużo środków i kombinacji, które są dyskutowane w przeróżnych blogach..

Najlepszym jest jednak pomoc profesjonalisty: fryzjerzy i/lub firmy  proponują środki pielęgnacyjne  dla jasnych, ciemnych, słabych  i mocnych, prostych i kręconychy  włosów... często ze wspaniałymi rezultatami . Ale prawdę powiedziawszy: achkolwiek silikon  przy codziennym myciu włosów jest nie do zaakceptowania -użyty jednorazowo  w międzyczasie ma niewiele przeciwwskazań. I jedno działanie odnośnie czesania, suchości , połysku  i odporności - jest sensacjonalnym.