Pielęgnacja skóry zimą

Pielęgnacja skóry zimą

Zimą jest powietrze suche: zarówno w mieszkaniu jak i biurze, ale również na zewnątrz  , ponieważ niskie temperatury uniemożliwiają wchłanianie wilgoci.To oraz różnice temperatury wewnątrz i zewnątrz  sprawia , że skóra twarzy i rąk bardzo cierpi - ona traci wodę i tym samym jej elastyczność. Dlatego jest prawidłowa pielęgnacja tak ważną.

Różnice temperatur w tej porze roku powodują zmiany w metaboliźmie skóry. Spada temperatura , obniża się aktywność gruczołów łojowych. Poprzez niedobory tłuszczu  słabnie  warstwa ochronna, chroniąca skórę przezd wysychaniem. Osoby o skłonności do suchej skóry, mają zimą z nią jeszcze więcej kłopotów. Skóra jest napięta, zaczyna swędzić. Także popękana skóra i skóra z wypryskami jest częściej spotykana w zimowych miesiącach.

Aby  temu zapobiec, konieczne jest zapobieganie nadmiernej utraty wody np. poprzez używanie maści i kremów ( np. z olejkiem jojoba i migdałowym). Tłuste kremy wygładzają skórę i zapobiegają wyparowywaniu wody , ale mają także tzw. efekt  okluzji - utrata wody poprzez pot  i ciepło jest zablokowana , tak że ma się wrażenie, że skóra nie może "oddychać." Szczególnie przy bardzo niskich temperaturach i wietrze jest twarz w ten sposób najlepiej chroniona. Nie wolno przy tym zapominać o wargach  - one nie mają gruczołów łojowych , dlatego wysychają jeszcze szybciej  i mogą pękać, co jest bardzo bolesnym.

Od momentu spadku temperatur zewnętrznych poniżej zera  konieczna jest ostrożność przy użyciu kremów na podstawie wody - one mogą wywoływać odmrożenia, ale również zapalenia skóry, które są bardzo bolesne. Również nagłe pojawienie się sieci czerwonych naczyń krwionośnych , tzw. teleangiektaza (Couperose ), jest uprzywilejowana. Jeśli uprawiasz sporty zimowe na dużych wysokościach, powinien krem dodatkowo zawierać UVA i UVB filtr. Słońce świecie także w dniach pochmurnych, śnieg reflektuje i wzmacnia promieniowanie.

Ogólna obowiązująca zasada to: oczyścić dokładnie skórę z łagodnym preparatem, zanim zostaje użyty produkt pielęgnujący. Cząstki brudu mogą zatykać pory  i wywoływać zapalenia. Bardzo starannie opłukać ciepłą wodą  ( nie gorącą). Za gorąca woda wysusza skórę i wywołuje jej pękanie. Również maseczka nawilżająca  jest dobroczynną dla skóry i dekoltu - o tym nie wolno zapominać! Jak i o tym, że skóra jest największym organem naszego organizmu i pokrywa całe ciało - dlatego musi być wszędzie pielęgnowaną.

Bardzo ważnym jest zapewnienie wystarczającej ilości wilgoci, co oznacza picie conajmniej 2 litrów wody dziennie. Również powietrze w pomieszczeniach powinno być nawilgacane - w tym celu można pomieszczenia dekorować wieloma roślinami zielonymi i równocześnie postawić w pobliżu kaloryferów pojemnik z wodą, z którego może wyparowywać woda. Idealnym dla skóry jest wilgoć w powietrzu 40 - 60%. Ostrożność jest konieczna przy kąpielach  długich i częstych - one też wysuszają skórę! Pomocnymi są specjalne olejki do kąpieli i ponownie natłuszczające żele pod prysznic.