Terapia aromatyczna: leczenie olejkami eterycznymi

Terapia aromatyczna: leczenie olejkami eterycznymi

Zapachy wpływają na ludzi w różnorodny sposób. One zapewniają humor, dobre samopoczucie, mają działanie stymulujące lub relaksujące. Zapachy uwalniają emocje i nawet farmakologiczne reakcje, co zostało naukowo zbadane. Także lekarze używają ich przy leczeniu.  Co naprawdę kryje się za terapią aromatyczną?

Historia

Znajomość wpływu zapachów jest stara. Nawet ludność jak Sumerowie, Egipcjanie czy starożytni Chińczycy używała pachnących esencji. Najczęściej używano je jako kadzidełka dla celów terapeutycznych lub celów rytualnych. 

Termin " terapia aromatyczna " została po raz pierwszy użyta przez francuskiego chemika i perfumiarza René-Maurice Gattefosse. W 1910 roku doznał on oparzeń na rękach i skórze głowy po wypadku w laboratorium. Leczył on swoje rany olejkiem z lawendy i stwierdził, że nie tylko rany szybko się goją, ale również nie pozostawiają żadnych blizn. To pobudziło niesamowicie jego zainteresowanie i zaczął dalej czynić badania w tym kierunku. Krótko po tym zajmował się tylko właściwościami medycznymi olejków eterycznych. Jego książki, w których pojawia się „pojęcie terapii aromatycznej” miały niesamowity wpływ na późniejszych użytkowników.

Dziś  jest lecznicze działanie olejków eterycznych naukowo udowodnione. Ich ilość jest niestety bardzo mała. Powodem jest, że poszczególne olejki są bardzo trudne do porównywania. Nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta, zmienia się ciągle ich chemiczna struktura.

Niemniej jednak terapia aromatyczna jest używana w komplementarnej medycynie przy leczeniu ran, zapaleń itd. Metody użycia są wielostronne: lampki zapachowe, okłady, inhalacje, jako dodatek do kąpieli, olej masażu czy lekarstwo...

Ich działanie  rozwijają olejki eteryczne  dzięki zawartym monoterpenom. One występują jako substancje fitochemiczne  w roślinach  i wnikają przez błony komórkowe, dlatego są do znalezienia we krwi już po paru minutach.

Prawidłowe stosowanie

Najważniejsze dla olejków eterycznych jest oszczędne użycie.  Nigdy nie należy stosować ich w czystej postaci.

  • Lampy zapachowe są często używane niewłaściwie. Olejki eteryczne należy rozcieńczyć wodą i lampka nie powinna się palić przez cały dzień. To może prowadzić do bólu głowy.

  • U alergików należy użycie zapachów jako terapię najlepiej wyjaśnić z lekarzem. Inaczej jest ryzyko niepożądanych reakcji bardzo wysokie.

  • Aplikacja ustna jest tylko możliwa po konsultacji lekarskiej.

  • Olejki eteryczne, nie powinny być stosowane bez rozcieńczania na skórze. To może prowadzić do podrażnień, a nawet oparzeń.

Tak więc zależy  wiele od prawidłowego zastosowania. Poniżej parę poleceń dawkowania

  • Lampy zapachowe: około pięciu kropli, kilka razy dziennie

  • Miski zapachowe: zależnie od zapachu  między 1 - 6 kroplami  2 -3 x dziennie

  • Wilgotne użycie:  3 4 kropli

  • Kompresy: jedna do trzech kropli

  • Kąpiele: dla pełnej kąpieli 5 - 10 kropli , jako nasiadówka połowę.