Co-Washing & Squish to Condish

Co-Washing & Squish to Condish

Idealna pielęgnacja kręconych włosów

Wydobądź piękno Twoich loków dzięki Co-Washing i Squish to Condish (STC)

Czy słyszałaś kiedyś o metodzie Curly Girl (CGM)? Jeśli masz kręcone włosy, prawdopodobnie natknęłaś się na to określenie. U nas znajdziesz ciekawy artykuł, który opisują tą metodę pielęgnacji. Jedną z najważniejszych podstaw CGM jest poznanie Twojego typu loków i unikanie wielu szkodliwych substancji, które można znaleźć w kosmetykach.

To prowadzi nas do właściwego i najważniejszego tematu: do mycia włosów nie należy używać szamponu. Zamiast tego zaleca się odżywkę lub co-wash. Ten ostatni oferuje to, co najlepsze z obu światów: delikatnie czyści i jednocześnie pielęgnuje. Warunkiem wstępnym jest dopasowanie z CGM. Oznacza to, że składniki są „czyste” z punktu widzenia metody Curly Girl. Tak zwany Co-Washing to skrócona nazwa od „Conditioner Washing” i pomaga oczyścić loki w możliwie najdelikatniejszy sposób – bez szamponu i szkodliwych siarczanów.

Dzieje się tak dlatego, że szampony do włosów często zawierają szkodliwe substancje, takie jak ostre tenzydy, które niestety dobrze usuwają naturalne olejki z włosów. Na pierwszy rzut oka może to nie wydawać się złe, ale może uszkodzić włókno włosa, ponieważ efekt oczyszczania jest zbyt silny dla skóry głowy i włosów. Loki, ze względu na swoją specjalną strukturę, wymagają szczególnej uwagi, aby nie wyglądały na matowe i suche oraz nie traciły sprężystości. Na szczęście Co-Washing jest o wiele łagodniejsze.

Jakie są zalety?

Kręcone i puszące się włosy są bardziej suche niż proste włosy. Wynika to z ich struktury, ponieważ naturalne olejki wytwarzane przez skórę głowy potrzebują znacznie więcej czasu, aby wniknąć w kosmyki. Jeśli nadal będziesz myć włosy szamponem, pozostaną one suche, podobnie jak skóra głowy, która może zacząć swędzieć.

Korzyści z Co-Washing są następujące:

  • Równowaga nawilżenia skóry głowy i włosów pozostaje nienaruszona.
  • Więcej blasku i mniej puszenia się.
  • Bardziej zdefiniowane loki.
  • Więcej gładkości, mniej łamliwości włosów i lepsza rozczesywanie.

Dla kogo odpowiednie jest Co-Washing i metoda STC?

Najlepiej, jeśli znasz swoje loki i rodzaj włosów, bo wtedy też możesz optymalnie zadbać o swoje włosy.

Squish to Condish i Co-Washing są w zasadzie odpowiednie dla prawie wszystkich rodzajów włosów - od grubych po suche i porowate. Te metody Intensywnie nawilżają i oczyszczają włosy, nie wysuszając ich.

Jednak ta metoda nie jest idealna na przykład do włosów przetłuszczających się – może sprawić, że włosy będą wyglądać na jeszcze bardziej przetłuszczone, ponieważ nie nadmiar naturalnych olejków nie zostanie całkowicie usunięty. Co-Washing zdecydowanie odradza się w przypadku zniszczonych, łamliwych włosów. Zadaniem odżywki jest zmiękczenie włosów, a jeszcze większe zmiękczenie wiotkich, łamliwych włosów nie jest dobrym pomysłem. Istnieją specjalne produkty do tego typu włosów, których należy używać.

Prawdopodobnie znasz swój typ włosów, ale czy znasz też swój typ kręconych włosów?

Być może spotkałaś się z określeniami takimi jak loki 2c lub 3b. W rzeczywistości odnosi się to do rodzaju loków, a jest ich całkiem sporo - rozpoczynając od 2a z delikatnymi falami, a kończąc na 4c z najbardziej zbitymi lokami. Świetnie ilustruje to nasz obraz poniżej:

Czy znalazłaś swój typ? Nie martw się, jeśli to nie tylko jeden. W rzeczywistości większość ludzi ma mieszany z dwóch lub więcej różnych typów.

Jak działa Co-Washing?

Do metody można stosować własne płukanki lub niezawierające siarczanów i silikonu lżejsze płukanki. Różnica polega na tym, że te pierwsze mogą zawierać łagodne detergenty/tenzydy, które są znacznie łagodniejsze niż te w szamponie i dlatego są bardziej podobne do odżywki. Z drugiej strony odżywki zwykle nie zawierają żadnych tenzydów, dlatego są mniej aktywne jako środki myjące.

Nie zaleca się stosowania masek do włosów lub intensywnych produktów jako Co-Washing. Produkty te są zbyt ciężkie i nie nadają się do stosowania kilka razy w tygodniu.

Zakładając, że znalazłaś idealną płukankę do swoich włosów: zmocz włosy, dokładnie wypłucz, a następnie rozprowadź na nich swoją Co-Wash lub płukankę. To, ile produktu potrzebujesz, zależy od długości włosów i wydajności produktu. Wmasuj płukankę we włosy przez około 5 minut - od nasady aż po końce - w taki sam sposób, jak w przypadku szamponu.

Masaż delikatnie oczyszcza skórę głowy - produkt zbiera wszelkie zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy. Pozostaw produkt na włosach jeszcze przez kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.

Ten proces można powtórzyć, jeśli czujesz, że twoje włosy nie są jeszcze całkowicie czyste.

Możesz także od czasu do czasu wykonać bardziej intensywne oczyszczanie zamiast Co-Washing: cotygodniowy peeling skóry głowy lub mycie szamponem i odżywką co dwa tygodnie to dobra odmiana, w zależności od rodzaju włosów.

Od czasu do czasu może być również konieczne tak zwane „Clarify”. Jeśli po zastosowaniu Co-Wash włosy nagle straciły kolor, skóra głowy jest sucha, swędząca lub nawet łuszcząca się i masz wrażenie, że Twoja rutyna pielęgnacyjna przestała działać, oznacza to, że doszło do „Build-up” – czyli osadzenia produktów. Możesz to naprawić za pomocą Clarify. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć szamponu zgodnego z CGM - można również znaleźć szampony Clarifyer, jeśli wolisz.

Inna metoda Clarifying to oczyszczanie za pomocą mieszanki wody i organicznego octu jabłkowego. Wówczas zostaną usunięte nagromadzenia produktu, a skóra głowy i włosy staną się czyste. Jednocześnie mieszanka dostarcza włosom składników odżywczych, dzięki którym wyglądają zdrowo.

A teraz: technika Squish to Condish

Można to przetłumaczyć jako „wgniatanie odżywki” – wcierasz we włosy niewielką ilość odżywki wraz z wodą i w ten sposób zapewniasz im intensywne nawilżenie, jednocześnie je definiując.

Użyj swojej zwykłej odżywki lub Co-Wash. Zwykle wystarcza niewielka ilość. Przy odrobinie wprawy szybko nauczysz się, ile odżywki tak naprawdę potrzebujesz.

Po umyciu i rozczesaniu/wyczesaniu włosów możesz przejść do STC. W tym celu niewielką ilość odżywki rozprowadź na mokrych włosach.

Pochyl głowę do przodu, by włosy mogły zwisać. Powinny być nadal mokre i przypominać w dotyku wodorosty – tak zwane „Seaweed-Hair”: grube, mokre kosmyki, które są miękkie i puszyste. Jeśli nie, dodaj trochę odżywki.

Uformuj dłonie w miskę i użyj ich do nabrania wody z prysznica.

Połóż włosy w dłonie wypełnione wodą i delikatnie wcieraj wodę od dołu do góry. U podstawy wykonuj lekkie ruchy pulsacyjne. Gdy to robisz, powinnaś usłyszeć dźwięk, który przypomina trochę błoto z dzieciństwa lub dźwięk, jakbyś płukała jamę ustną płynem.

Teraz zrób to ze wszystkimi włosami: z boku, z tyłu, z przodu.

Jeśli puszenie się lub mechacenie utrzymuje się, powtórz technikę.

Skończysz, gdy włosy przestaną za bardzo kapać. Powinny być gładkie i jednocześnie zdefiniowane.

Jeśli nie, poeksperymentuj z dodaniem trochę więcej wody lub mniej/więcej odżywki, aż będziesz zadowolona z rezultatu.

Przy tej technice NIE spłukuje się odżywki. Na włosach pozostaje tylko tyle odżywki, ile jest potrzebne. Dzięki tej metodzie rozprowadzasz odżywkę równomiernie, a poszczególne pasma łączą się ze sobą.

Po STC twoje włosy są gotowe na żel do loków. Nie potrzebujesz już pielęgnacji bez spłukiwania - chyba że tego chcesz.

Następnie możesz zrobić plopping lub pozostawić włosy do wyschnięcia. Pamiętaj jednak, że suszenie na powietrzu z tą techniką może potrwać nieco dłużej – w końcu właśnie wtarłaś sporo wody. Ponadto twoje loki będą wyglądać na bardziej zdefiniowane i mniej kędzierzawe. Jednak nie będą miały takiej objętości jak w przypadku puszenia się.

Porada:

Właśnie zrobiłaś Clarify i nic się nie poprawia? Może się zdarzyć, że produkty, których używasz, są po prostu zbyt ciężkie dla twoich włosów lub mogą potrzebować przyzwyczajenia do Co-Washing. Odzwyczajenie włosów od szamponu i przyzwyczajenie do Co-Washing może zająć kilka tygodni. Nie poddaj się - zdecydowanie warto.

Nie rób też Clarify zbyt często – możesz uszkodzić włosy.