Jak naturalne kosmetyki mogą przyprawić o zawrót głowy

Jak naturalne kosmetyki mogą przyprawić o zawrót głowy

Nie wszystko, co zielone, jest naprawdę ekologiczne

Naturalne kosmetyki są w modzie, ale niestety także greenwashing stał się powszechnym zjawiskiem. Naturalne składniki są coraz częściej chwalone, a wiele certyfikatów obiecuje czyste składy i czyste sumienie. Warto jednak przyjrzeć się bliżej certyfikacji, liście składników i opakowaniu – bo nie wszystko, co zielone, jest dobre dla Ciebie i natury.

Demeter vs. Bio

Demeter jest uważany za najstarszy i najbardziej rygorystyczny certyfikat na świecie poświadczający jakość organiczną. W przeciwieństwie do konwencjonalnych oznaczeń organiczności, znak Demeter dla produktów biodynamicznych obejmuje nie tylko surowce, ale także certyfikuje przetwarzanie i pakowanie. W przeciwieństwie do różnych kosmetyków organicznych, nie są dozwolone żadne konwencjonalne składniki. Co najmniej 90% użytych surowców musi spełniać kryteria organiczności Demeter, a pozostałe 10% musi być co najmniej ekologiczne. W przeciwieństwie do tego, wiele produktów nazywa się ekologicznymi, jeśli tylko jeden składnik jest produkowany ekologicznie, wszystkie inne mogą pochodzić z konwencjonalnej produkcji. Wiele logo — od wegańskich po niezawierające mikroplastiku — ma na celu wywołanie poczucia kupowania z czystym sumieniem, ale często są one celowo zwodnicze.

Czego nie ma w środku

Co najmniej tak samo ważne, jak składniki, jest to, czego nie zawierają produkty pielęgnacyjne. Często krytyczne substancje są również wykorzystywane w kosmetykach naturalnych, aby móc taniej wytwarzać produkty lub aby lepiej pieniły się lub pachniały. Krytyka sięga od aspektów zdrowotnych, takich jak pochodne olejów mineralnych uszkadzających barierę skórną lub drażniące zapachy, po kwestie ekologiczne, takie jak wycinanie lasów deszczowych pod plantacje palm olejowych. Mikrodrobiny plastiku – częściowo w postaci płynnych mikrodrobin plastiku – można również znaleźć w wielu produktach kosmetycznych i prysznicach, które trafiają z powrotem na nasze talerze wraz ze ściekami okrężnymi.

Podczas gdy większość certyfikatów kosmetyków naturalnych dopuszcza dodatki, które nie okazały się szkodliwe, kosmetyki Demeter mają „listę pozytywną”. Na tej liście znajdują się wszystkie dodatki, co do których udowodniono, że nie mają negatywnego wpływu na ludzi, zwierzęta ani środowisko i w związku z tym zostały dopuszczone do produkcji kosmetyków Demeter.

Eko opakowanie

Nie wszystko, co "zielone", jest również dobre dla środowiska. Chociaż wiele firm robi ważny krok w kierunku zrównoważonych opakowań, nie wszystkie alternatywy są automatycznie ekologiczne. Na przykład „zielony plastik” często wymaga dużych obszarów uprawy surowców, takich jak trzcina cukrowa. Ten plastik jest często wytwarzany z surowców odnawialnych, ale nie ulega biodegradacji i jest tak samo trwały, a ostatecznie nie lepszy niż konwencjonalne tworzywa sztuczne.

Holistyczne, zrównoważone kosmetyki opierają się zatem na surowcach wielokrotnego użytku, takich jak szkło czy aluminium. Mają one bardzo wysoki wskaźnik recyklingu i mogą być ponownie wykorzystywane prawie w nieskończoność, jeśli zostaną zawrócone do cyklu surowcowego.

Ekologiczne, tak jak sobie wyobrażasz

Ze względu na wysokie standardy firmy Demeter istnieje tylko kilka linii kosmetycznych z pomarańczową pieczęcią. Austriacka linia organicznych kosmetyków winogronowych dieNikolai reprezentuje te holistycznie zrównoważone produkty pielęgnacyjne i idzie nawet o krok dalej: większość składników pochodzi bezpośrednio z należących do firmy biodynamicznych winnic Nikolaihof Wachau, co oznacza, że drogi transportu surowców są wyjątkowo krótkie. Produkty są całkowicie wolne od oleju palmowego, mikroplastików, sztucznych substancji zapachowych i konserwantów. Dzięki temu listy składników (INCI) są krótkie, a produkty są wyjątkowo dobrze tolerowane przez skórę. Wszystkie kosmetyki dieNikolai są pakowane w materiały nadające się do recyklingu, co minimalizuje generowanie odpadów.