Olej palmowy - cichy zabójca

Olej palmowy - cichy zabójca

Produkcja oleju palmowego spotyka się z coraz większą krytyką. Lista negatywnych skutków stosowania oleju palmowego jest długa. Wielu z nas już z pewnością słyszała o szkodliwości oleju palowego, jednak nie potrafimy określić, na czym i w czym tkwi problem.

Obszar uprawy Azja Południowo-Wschodnia

Indonezja i Malezja są głównymi krajami uprawiającymi olej palmowy. Są one dotknięte dużymi problemami, które spowodowane są produkcją oleju palmowego.

Szkodliwy dla środowiska:
Wycinanie zagrożonych lasów deszczowych ciągle wzrasta. Przemysł produkcji oleju palmowego wymaga coraz większej powierzchni upraw ze względu na jego rosnący popyt na całym świecie. Masowe niszczenie lasów deszczowych i tworzenie z nich monokulturowych upraw palmy olejowej to poważny problem. Co godzinę pod uprawę palmy olejowej znikają lasy tropikalne o powierzchni 300 boisk piłkarskich. Jest to przyczyną uwalniana dużej ilości gazu cieplarnianego i niszczenie przestrzeni życiowej wielu zwierząt. Do 2022 roku zostanie zniszczona większość lasów deszczowych, jeżeli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego.

Wpływ na zwierzęta
W lasach deszczowych w Azji Południowo-Wschodniej żyje ponad 300.000 różnych gatunków zwierząt. Podczas wylesiania terenów wiele zwierząt zostaje rannych, ginie lub jest przepędzanych, a w tym wiele zagrożonych gatunków jak
orangutan lub słoń azjatycki. W okresie ostatnich dwóch dekad zginęło ponad 50.000 orangutanów, co jest skutkiem przemysłu oleju palmowego. W tym miejscu należy również wspomnieć o kłusownikach lub przemytnikach, którzy przedostają się w głąb lasów deszczowych i zabijają lub sprzedają zwierzęta dla zysku.

Skutki społeczne
Na plantacjach palm olejowych wykorzystuje się dzieci, które zamiast chodzić do szkoły, muszą godzinami nosić owoce lub wspinać się po drzewach w palącym słońcu. Jest to jeden z wielu przypadków łamania praw człowieka, które są tam codziennością.

Jak unikać oleju palmowego?

  1. Olej palmowy występuje w wielu produktach pod wieloma nazwami, dlatego trudno z niego zrezygnować. Mimo to możesz: Przed zakupem danego produktu, zapoznać się z jego składnikami i zrezygnować z zakupu produktu z olejem palmowym. Olej palmowy możemy znaleźć w składzie wielu produktów spożywczych, produktach kosmetycznych i środkach czystości. Zwłaszcza silnie przetworzone artykuły spożywcze są bogate w olej palmowy.
  2. Porozmawiaj ze znajomymi - im więcej osób zda sobie sprawę, jakie skutki niesie za sobą produkcja oleju palmowego, tym łatwiej powstrzymać niszczenie lasów tropikalnych i przestrzeni życiowej zwierząt.
  3. Zajmij swoje stanowisko - napisz do firm, które produkują twoje ulubione produkty i poproś o rezygnację z użycia oleju palmowego.
  4. Jeśli nie będziesz miał innego wyjścia, kupuj tylko produkty z certyfikowanym olejem palmowym. Gwarantuje to przynajmniej, utrzymanie pewnych podanych minimalnych norm.

Jeśli chcesz unikać produktów zawierających olej palmowy, znajdziesz kategorię z odpowiednim wyborem, który stopniowo rośnie. Tylko spójrz!