Bakuchiol – wartościowy składnik pielęgnujący

Bakuchiol – wartościowy składnik pielęgnujący

Doskonały w kuracji przeciwtrądzikowej i jako element pielęgnacji anti-aging!

Bakuchiol – co to właściwie jest?

Ten modny składnik jest chwalonym elementem receptur nowoczesnych produktów do pielęgnacji skóry, toteż jest teraz na ustach wszystkich pasjonatów naturalnego dbania o urodę. Jest to aktywny składnik pozyskiwany z liści i nasion rośliny Psoralea corylifolia – znanej również jako bakuchi / babchi / babći / Bu Gu Zhi. Ta jednoroczna roślina pochodzi z Indii i Sri Lanki, gdzie osiąga wysokość 50-90 cm i ma delikatne, jasnofioletowe kwiaty umieszczone w krótkich, zwartych wiechach ułożonych naprzemiennie. Nazwa "bakuchiol" pochodzi bezpośrednio od sanskryckiej nazwy rośliny: "bakuchi" i "babchi".

Psoralea corylifolia jest od dawna stosowana w medycynie tradycyjnej w Chinach i Indiach. Roślina zawiera liczne fitochemikalia, w tym flawonoidy, kumaryny i meroterpeny. Bakuchiol jest również silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed zanieczyszczeniami i wolnymi rodnikami.

Korzyści z wykorzystania bakuchiolu w pielęgnacji skóry

Dzięki swojemu składowi chemicznemu bakuchiol uważany jest za prawdziwie delikatną, naturalną alternatywę dla retinolu. Jest to funkcjonalny analog, który odblokowuje ścieżki, które w innym przypadku aktywują tylko retinoidy - nawet jeśli sam nie jest retinoidem. Co najlepsze, choć działa w podobny sposób, nie powoduje problemów, jakie niesie ze sobą używanie retinolu.

Jako syntetyczna, ale niezwykle skuteczna wersja witaminy A, retinoidy mają wiele zalet w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ale należy je stosować z ostrożnością. Niestety nie nadają się do wrażliwych typów skóry, gdyż często powodują podrażnienia i zapewniają nadwrażliwość na światło, co z kolei może prowadzić do reakcji fototoksycznej na skórze.

Bakuchiol, w przeciwieństwie do retinolu, jest naturalnym, stosunkowo od niedawna wykorzystywanym składnikiem aktywnym do pielęgnacji skóry, ale oferuje te same zalety bez znanych wad retinolu.

Bakuchiol jest polecany do pielęgnacji mającej łagodzić:

  • przebarwienia – również słoneczne,
  • zmarszczki i drobne bruzdy
  • zmniejszenie elastyczności i nierówną powierzchnię skóry
  • niezdrowo matowy, blady odcień karnacji
  • trądzik

Przede wszystkim dobra tolerancja - także w przypadku skóry wrażliwej - sprawia, że bakuchiol jest tak interesującym składnikiem do pielęgnacji skóry. Poza tym nie jest fotouczulający jak jego syntetyczny kuzyn. Niemniej jednak – i nie można o tym nie wspomnieć w tym momencie – odradzamy wychodzenie na zewnątrz bez zadbania o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Wykazano, że promieniowanie UVA przyspiesza starzenie się skóry i może powodować uszkodzenia w strukturze tkanek– już z tego powodu ochrona przeciwsłoneczna zawsze powinna być integralną częścią codziennej porannej rutyny, niezależnie od stosowanych składników pielęgnacyjnych!

Dodatkowo bakuchiol ma wysoką fotostabilność, co oznacza, że składnik aktywny nie traci swojej skuteczności ani nie rozpada się pod wpływem promieni UV. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym ten składnik aktywny chroni skórę przed wolnymi rodnikami.

Bakuchiol jest dobrze tolerowany przez skórę w towarzystwie innych składników aktywnych, dlatego praktycznie nie ma ograniczeń dotyczących jednoczesnego stosowania innych kosmetyków z aktywnymi składnikami. Wskazane jest jedynie, aby podczas pielęgnacji bakuchiolem nie stosować peelingów enzymatycznych lub kwasowych, ponieważ może to prowadzić do niepożądanej nadwrażliwości skóry na światło.

Ekstrakt z Psoralea corylifolia wspomaga integralność macierzy pozakomórkowej, a tym samym zapewnia zwiększoną grubość skóry poprzez wzmocnienie tkanki łącznej, ponieważ synteza kolagenu zostaje optymalnie stymulowana. Regeneracja wierzchnich warstw skóry zostaje pobudzona, co gwarantuje odzyskanie blasku i gładkości przez skórę. Dzięki temu widoczność plam pigmentacyjnych zostaje zmniejszona, a cera wydaje się być bardziej jędrna i świeża.

Bakuchiol jest również stosowany w leczeniu trądziku i może konkurować z popularnie stosowanym kwasem salicylowym. Substancja czynna jest aktywna we wszystkich czterech etapach procesu powstawania trądziku: minimalizuje gromadzenie się materiału komedogennego w porach, przeciwdziała nadmiernej produkcji sebum, działa przeciwzapalnie i ma pozytywny wpływ na niwelowanie pigmentacji związanej z pojawianiem się stanu zapalnego.

Bakuchiol w rutynie pielęgnacyjnej

Ponieważ każda uzupełniająca kuracja pielęgnacyjna może być tylko tak efektywna, jak skuteczna jest codzienna pielęgnacja urody, delikatne, ale dokładne oczyszczanie i dobra ochrona przed promieniowaniem UV są absolutną koniecznością! Bakuchiol jest stosowany głównie w postaci serum do dodatkowej pielęgnacji i może być stosowany jako etap pośredni po oczyszczeniu, a przed aplikacją standardowo używanego kremu nawilżającego. Jeśli nie chcesz spędzać tyle czasu na różnych czynnościach pielęgnacyjnych, możesz wymieszać kilka kropel serum z bakuchiolem z zazwyczaj używaną dozą kremu na dzień lub na noc. Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym następnego ranka, aby Twoja skóra pozostała piękna!