Naturalna ochrona przed owadami

Lato to czas odpoczynku, ale i wzmożonej aktywności owadów. Ukąszenia owadów potrafią uprzykrzyć nawet najprzyjemniejsze chwile. Stosując odpowiednie środki odstraszające owady, można pozbyć się tego uporczywego problemu.

Niestety ukąszenia owadów są przez nas zbyt późno dostrzegane. Często zauważamy je dopiero w momencie gdy zaczyna nas swędzieć skóra lub pojawia się obrzęk. Owady bywają niezwykle irytujące szczególnie kiedy wpadną do naszej sypialni - zatem o spokojnym śnie możemy zapomnieć.

Jak nas odnajdują?

Owady są wyposażone w systemy, który umożliwia im odnalezienie celu. Zapach, ciepło oraz wilgoć skóry mają tutaj istotne znaczenie. Tymczasem wiadomo, że owady przyciągają szczególne parametry. Zaliczamy do nich oprócz genów również przemianę materii, temperaturę ciała i skład bariery skóry, co oddziałuje na zapach ciała. W ten sposób około 20% wszystkich osób działa na komary jak magnez. Osoby te mają najczęściej średnią temperaturę ciała oraz wydalają poprzez pot wyższą koncentrację amoniaku i kwasu mlekowego. Z tego powodu też te osoby są atrakcyjne dla komarów i innych szkodników.

W zależności od owada

Ukąszenia naszych lokalnych owadów są stosunkowo nieszkodliwe i wywołują najczęściej tylko lekkie reakcje alergiczne jak np. świąd, lekki obrzęk, czy zaczerwienienie. Do najczęściej występujących owadów w Europie Środkowej zalicza się:

  • Komar brzęczący - ma on szerokie skrzydła, jest czarny, a jego ukąszenie jest bolesne i wydołuje świąd i zaczerwienienie skóry itd.
  • Bąk bydlęcy z dużą głową i błyszczącymi oczami. Jego ukąszenie jest bolesne i powoduje obrzęk.
  • Kuczmanowate mają charakterystyczne skrzydełka "dachówkowate". Ich ukąszenie jest także bolesne i powoduje pieczenie skóry.

Należy jednak zwrócić uwagę, że poprzez zmiany klimatyczne coraz częściej pojawiają się także i u nas obce rodzaje owadów. Mogą być one bardzo niebezpieczne dla ludzi, ponieważ oprócz chorób przenoszą one również niektóre pasożyty. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Jak się bronić?

Na wolnym powietrzu warto stosować środki odstraszające komary - tzw. repelenty. Substancje tych produktów zakłócają system węchowy owadów, który je odpycha lub powoduje, że nie spostrzegają one zapachu. Działają one jak kamuflaż. Na rynku istnieje bardzo wiele preparatów przeciw owadom od chemicznych środków po naturalne roztwory. Środki chemiczne bez wątpienia mają dłuższe działanie i są skuteczniejsze. Ich dużą wadą jest sztuczna produkcja, a chemikalia przenikają do skóry i mogą wywołać podrażnienia oraz reakcje alergiczne i poważne skutki uboczne. Jako naturalne, czysto roślinne repelenty nadają się przede wszystkim oleje jak olej eukaliptusowy, oleje z goździków, z lawendy i z drzewa herbacianego. Nie należy jednak ich nigdy nakładać na skórę bez rozcieńczenia, ponieważ mogą one powodować silne podrażnienia skóry. Należy również pamiętać, że nie każdy naturalny środek działa u każdej osoby tak samo. Zatem, aby znaleźć idealny dla siebie preparat ochronny należy poświecić odrobinę czasu.

Wskazówka: Stwórz swój naturalny środek przeciw owadom. Użyj 100 ml oleju jojoba jako bazy olejku i dodaj około 15 kropel dowolnego eterycznego oleju według własnego uznania i wszystko wymieszaj. Przetestuj mieszankę na łokciach przez około jedną minutę. Jeśli jest ona odpowiednia dla Ciebie możesz nakładać samodzielnie wykonaną, naturalną ochronę na miejsca ukąszeń.

W Ecco Verde mamy do zaoferowania wiele różnych produktów, które pomagają zwalczać uciążliwe owady oraz skutki po ich ukąszeniach. W tym miejscu chcemy Wam zaprezentować kilka z nich:

Olejek przeciw komarom firmy TEA NATURA

Produkt ten od TEA Natura dba dzięki recepturze z mieszanką z czystych eterycznych olejków o to, abyś mógł się cieszyć spokojną nocą i relaksującymi letnimi wieczorami, bez komarów. 

Balsam przeciwsłoneczny firmy ECO-COSMETICS

Zapach tego balsamu przeciwsłonecznego składa się między innymi z eterycznych olejków z cytrusów i eukaliptusa. Komary nie spostrzegają wtedy naturalnego zapachu ciała.

EFFITAN - spray przeciw owadom firmy ALVA

Spray ten oferuje skuteczną ochronę dzięki składnikom na bazie roślin. Aloe Vera i olej kokosowy zapewniają przyjemny efekt pielęgnacyjny.

Dezodorant z kulką przeciw owadom po ich ukąszeniu firmy FLORAME

Ten praktyczny, poręczny roll-on od Florame dba o natychmiastową pomoc po ukąszeniu owadów. Eteryczne olejki z lawendy i rumianku koją delikatnie skórę. 

Skin Energy SOS roll-on przeciw ukąszeniom owadów firmy BEBA

Mieszanina z naturalnych substancji, która łagodzi, regeneruje i działa odświeżająco. Już od pierwszego zastosowania dostarcza ulgę po ukąszeniu owadów.

Olej drzewa herbacianego jako spray od ALVA

Szybka pomoc przy różnych problemach skórnych! Ten produkt to cenny multitalent, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Łagodzi oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, suchą, swędzącą skórę. Równie ma kojące działanie na miałe urazy. 

Świeca przeciw owadom od FLORAME

Świeca przeciw komarom firmy Florame składa się z naturalnych składników, które odstraszają komary. Ta praktyczna i skuteczna świeca to idealny towarzysz podczas letnich wieczorów na świeżym powietrzu. 

Bio Out spray do pomieszczeń przeciw owadom od BJOBJ

Ten spray od Bio Out pozostawia przyjemny zapach w pomieszczeniu i przegania owady w naturalny sposób.

Zeropick opaksa przeciwko komarom

Zeropick składa się z tekstylnej bransoletki i plastra, który naładowany jest eterycznymi olejkami i jest umocowany w siatce bransoletki. Opaska jest idealna do zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Można ją przymocować na nadgarstku, na kostce, przy wózku.