Kadzidła

Kadzidła

Kadzenie i jego historia

Można przypuszczać, że praktyka kadzenia pojawiła się wraz z „oswojeniem” ognia, a swoje źródło miała w zaobserwowaniu przez ludzi gromadzących się wokół ogniska, że różne gatunki drewna podczas palenia wydzielały różne zapachy. Ale nie tylko aromaty były inne – kadzenie na pewno też miało niebagatelny wpływ na nastrój. Im lepiej człowiek zaczynał rozumieć naturę i działanie poszczególnych ziół na ludzki organizm, a im szybciej poznawał właściwości lecznicze i zapachy, tym szybciej palenie wchodziło w jego rytuały. Dym mógł być używany do przegonienia choroby, do relaksu, a nawet do inwokacji bogów - w tym przypadku dym zapewniał łączność między śmiertelnikami a bogami. Już w starożytnym Rzymie prośby o zdrowie, błogosławieństwo żniwne czy potomstwo wysyłano „per fumum” – wraz z dymem – do bogów. W tym kontekście nie wydaje się zaskakujące, że powstał z tego termin „perfumy”. W Afryce Północnej, Grecji i Rzymie rozwinął się lukratywny handel wędlinami. Cenna żywica została przywieziona do Europy z Afryki i regionu arabskiego tzw. szlakiem kadzidlanym. Zapotrzebowanie na wyroby wędzone było tam duże, zwłaszcza w średniowieczu, po szybkim rozwoju miast i osad, a panujące tam warunki higieniczne można było co najmniej określić mianem katastrofy. Aby uchronić się przed chorobami lub zakończyć już szalejące epidemie, podjęto próby ich „oddymiania”. Ten tak zwany dym dżumy lub strachu powinien usunąć z powietrza „demony choroby”. Do tego celu używano głównie drzewa sandałowego i ziół, takich jak tymianek, jałowiec, liść laurowy, szałwia i rozmaryn ze względu na ich przyjemny zapach.

Nawet dzisiaj kadzenie jest używane w wielu różnych kulturach do nawiązywania kontaktu z przodkami, do medytacji lub rytuałów oczyszczających dla domu i psychiki. Są ku temu specjalnie wyznaczone dni lub powiązane z tym wydarzenia, takie jak przesilenie, pełnia księżyca, narodziny, ślub lub śmierć. Kadzenie jest również niezwykle popularne jako rytuał podczas tzw. "Rauhnächten" - nocy między Bożym Narodzeniem a Objawieniem Pańskim. Ale w niektórych kulturach jest również używany do urozmaicenia życia miłosnego. Aromaty kadzidła powinny tworzyć romantyczny nastrój i wzmagać pożądanie.

Działanie

Płonące rośliny uwalniają cząsteczki zapachowe, które wnikają do organizmu poprzez powietrze, którym oddychamy. Są wychwytywane przez komórki czuciowe, które z kolei wysyłają wiadomości do mózgu. Przekazywane do odpowiednich obszarów w układzie nerwowym, może to nawet wpłynąć na równowagę hormonalną. W efekcie rozwijają się nastroje i uczucia, które oddziałują na człowieka jako całość: na ciało, podświadomość i duszę. Ponieważ kadzenie wymaga również odpoczynku, może prowadzić do głębokiego relaksu w związku z wdychaniem dymu.

Czym dokładnie jest kadzidło?

Pod pojęciem kadzidła kryją się wszystkie materiały, które wraz z dymem wydzielają zapachy podczas procesu spalania: niezależnie od tego, czy są to żywice, drewno czy zioła. Są bogate w olejki eteryczne i są dostępne w postaci surowców (żywice, zioła, drewno lub części roślin), a także mieszanek kadzidlanych, kadzidełek na patyczkach lub stożków.

Metody kadzenia

Palenie węgla drzewnego

Ważne jest, aby osiągnąć odpowiedni poziom żaru - nie powinien być zbyt gorący, w przeciwnym razie wędzone produkty będą się zapalać. Jeśli w piecu utworzyła się biała warstwa popiołu, poziom żaru jest idealny. Ważna jest również kolejność umieszczania kadzideł: najpierw włóż żywicę do kadzidła, a potem zioła, aby nie paliły się zbyt szybko. Najlepiej używaj twardej, suchej żywicy, która wysychała przez wiele lat.

Jeśli nie masz pieca, używaj specjalnego węgla drzewnego lub poddanych obróbce wkładek węglowych, które umieszcza się w ognioodpornym pojemniku. Jako zabezpieczenie przeciwpożarowe pod zakładką węglową zaleca się piasek lub drobne kamienie. Tym sposobem należy kadzić z użyciem żywic, które dzięki wpływowi żaru mogą w pełni rozwinąć swój charakterystyczny aromat.

Kadzielnice

Kadzenie z pomocą podgrzewacza i sitka nie różni się od zasady lamp zapachowych. Zamiast miski olejowej sitko z mieszanką do kadzideł umieszcza się na podgrzewaczu, gdzie rozpala się delikatnie. Dużą zaletą tej metody jest to, że powstawanie dymu można szczególnie dobrze regulować poprzez odległość sita od płomienia. Nadaje się również szczególnie do mieszanek ziół i kadzideł. Te nie powinny się palić, ale powoli „więdnąć” i delikatnie tlić.

Kadzidełka w formie patyczków i stożków

Najprostszym i najbardziej praktycznym sposobem kadzenia jest użycie gotowych kadzidełek lub stożków. Wystarczy odpowiedni uchwyt, w którym kadzidło może zostać bezpiecznie umieszczone i podstawka. Po prostu zapal końcówkę, zdmuchnij płomień i pozwól kadzidełkowi uwalniać dym. W ten sposób kadzidło równomiernie rozprowadza swój zapach w pomieszczeniu, aż do całkowitego spalenia. W tym momencie należy zwrócić szczególną uwagę na jakość kadzidełek, ponieważ tanie towary z syntetycznymi składnikami mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego lepiej sięgnąć po droższe produkty, przed zakupem zebrać informacje i skorzystać ze znanych marek. Kraj pochodzenia może również dostarczyć informacji o jakości, ponieważ doświadczenie pokazuje, że produkty najwyższej jakości pochodzą z Japonii, Nepalu i Tybetu. Na podkreślenie zasługuje jakość szwajcarskiej marki farfalla, która z kadzidełkami Faircense gwarantuje nie tylko wykorzystanie naturalnych i certyfikowanych surowców, ale również działanie ściśle według wytycznych sprawideliwego handlu.

Nie należy wystawiać się na działanie pachnącego dymu zbyt często i zbyt długo - pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Niezbędne jest zadbanie o prawidłową wentylację, aby kadzidełka nie doprowadziły do problemów zdrowotnych. Upewnij się, że w pomieszczeniu jest dobra cyrkulacja powietrza przez otwarte okna i drzwi, aby dym mógł się rozproszyć. Idealnym scenariuszem jest używanie kadzidełek na zewnątrz.

W naszej kategorii wyrobów kadzielniczych znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do kadzenia.

Poradnik:

  • Podczas palenia upewnij się, że używasz podstawy ognioodpornej!
  • Nigdy nie zostawiaj kadzidełka bez nadzoru i nie pal w pobliżu łatwopalnych przedmiotów!
  • Nie palić w obecności dzieci, kobiet w ciąży lub zwierząt!