Czy można przeciwdziałać zmarszczkom?

Czy można przeciwdziałać zmarszczkom?

Każdy człowiek kiedyś dostanie zmarszczki. Nie można temu zapobiec. Pytanie brzmi raczej, kiedy się one pojawią i ile. Na ten proces można bowiem wpłynąć.

Najpierw dobra wiadomość: można opóźnić lub nawet częściowo zapobiec powstawaniu zmarszczek. Jedank trzeba aktywnie zadziałać.

Twarz zmienia się z wiekiem

Im jesteś starszy, tym bardziej zmienia się twoja twarz. Każdy już tego doświadczył w ten czy inny sposób. Kiedy spotykamy kogoś, kogo nie widzieliśmy od lat, wtedy różnice są najbardziej widoczne. Czasem są nawet uderzające.

Ta osobę oczywiście możemy rozpoznać, jednak są widoczne różnice, które nie pasują do obrazu w pamięci.

Zmiany te występują z czasem, ponieważ mięsnie słabną. Im bardziej słabe mięśnie, tym bardziej zmienia się nasza twarz - ale nie na lepsze.

Grawitacja jest bezlitosna. To ona wyciąga np. nasze kąciki ust w dół. Z czasem mięśnie policzkowe wiszą bezwładnie. Poprzez to wyzwalana jest niestety reakcja łańcuchowa. Wiszące policzki, fałd nosowo-wargowy się pogłębia. Podobnie dzieje się na czole i wokoło oczu.

Co można konkretnie zrobić przeciwko zmarszczkom:

 • Trening: To rzeczywiście ciekawe: Ciało jest regularnie ćwiczone, pobudzane, aby nie słabną i aby dobrze wyglądał. Twarz otrzymuje maksymalnie krem. To, co odnosi się do organizmu, odnosi się również do twarzy. Regularna gimanstyka utrzymuje twarz młodą, pomaga zwalczać zmarszczki.
 • Masaże: Masaż po treningu jest idealny. We współczesnym świecie istnieją nawet specjalnie do tego przeznaczone pędzle i szczotki. One stymulują przepływ limfatyczny oraz zmniejszają obrzęk woreczków łzowych.
 • Peelingi: Stosowane regularnie pomaga skórze podczas procesu odnowy, ponieważ stare, martwe komórki skóry są delikatnie usuwane. Także ocieplające peelingi enzymatyczne są dobre dla skóry.
 • Pielęgnacja: Oczywiście także kremy i olejki mają swoje miejsce. Wybierz produkt pielęgnacyjny, który pasuje do Twojego typu skóry.
 • Uśmiech: Kiedy się śmiejemy, przeciwdziała to efektom grawitacji na policzkach. Więc masz od nas oficjalnie pozwolenie na regularny uśmiech, a tym samym aktywnie przeciwdziałasz zmarszczkom.
 • Krzywić się: Efekt jest podobny do uśmiechu, tylko bardziej zróżnicowany. Uaktywniając mięśnie pozostają one napięte i jędrne. Skrzyw więc buzię, pokręć nosem, nadmuchaj policzki itd. Nejlepiej jednak, gdy będziesz sam. Inaczej ludzie będą spoglądać dziwnie.
 • Ochrona przed słońcem: Najważniejszy punkt poruszamy na końcu. Nigdy nie można powiedzieć za dużo na ten temat. Chroń skórę przed słońcem! Promieniowanie UVA jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Światło ultrafioletowe zmniejsza grubość górnej warstwy skóry, co powoduje, że skóra bardzo szybko się starzeje. Ponadto chroń skórę przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne i w najgorszym przypadku raka skóry.
  Obecnie uważa się, że promieniowanie UVA może być w 80% odpowiedzialne za starzenie się skóry! Bowiem wnika bardzo głęboko w skórę i rozkłada z czasem włókna tkanki łącznej.
  Zatem nie lekceważ słońca i chronić przed nim skórę. Należy także zrezygnować ze zbyt częstych wizyt w solarium. Oto przykład, który pokazuje, jak skrajnie słońce może zadziałać na skórę.

Zawsze pamiętaj o uśmiechu.