Ecco Verde podstawowa wiedza ochronie przciwsłonecznej

Ecco Verde podstawowa wiedza ochronie przciwsłonecznej

UVA i/lub UVB ? Faktory ochrony przeciwslonecznej 15, 20 a może lepiej 50? Jak często powinno się kremować? Ile kremu trzeba używać? Temat " ochrona przeciwsłoneczna" ma bardzo wiele pytań. Także dlatego, że jest tak ważnym. Najczęściej stawiane pytania podaliśmy poniżej razem z odpowiedziami.

Dlaczego należy chronić się przed słońcem?

Dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego mogą uszkodzić skórę: UVA promieniowanie posiada długość fal 315 - 400nm, one wnikają aż do skóry właściwej i są odpowiedzalne za proces starzenia się skóry. Krem przeciwsłoneczny z dobrą ochroną przeciw UVA należy z tego powodu, do najskuteczniejszych ochronnych produktów przeciw starzeniu się skóry! Promienowanie UVB z jego falami 280 - 315 nm osiąga tylko powierzchnię i może wywołać zaczerwienienie i oparzenie słoneczne.

Chronią produktów do opalania przed promieniowaniem UVA i UVB?

Kremy przeciwsłoneczne powinny chronić przed promieniowaniem UVA , ale również UVB i dlatego muszą posiadać filtr szerokopasmowy. W Europie musi ochrona UVA produktu odpowiadać conajmniej 1/3 ochrony UVB. Na opakowaniu znajduje się znak małego koła , w którym stoi UVA.

Jaki rodzaj filtrów przeciwsłonecznych mamy ?

W produktach ochrony przeciwsłonecznej mogą być zawarte dwa rodzaje filtrów.Filtry chemiczne, takie jak etyloheksylowy metylcynamonian absorbują promieniowanie UV i przekształcają je energię cieplną. W kosmetykach naturalnych są one niedopuszczone ponieważ np. stoją jako krytykowane, ponieważ wywołują reakcje alergiczne u ludzi lub wspierają umieranie koralowców.

Filtry mineralne, reflektują promieniowanie słoneczne na górnej warstwie skóry, dlatego są także zwane fizycznymi filtrami ochrony słonecznej. Wadą dwutlenku tytanu i tlenku cynku jest, że one pozostawiają - zależnie od wielkości cząstek - białą powłokę na skórze. Dlatego niektóre firmy lekko przyciemniają ich kremy , co zdecydowanie redukuje ten biały faktor .Kontrowersyjne nano - cząstki ( mniejsze niż 100nm) muszą od roku 2013 być dokładnie deklarowane na opakowaniu.

Również oleje roślinne posiadają ( przeważnie bardzo niski) filtr ochrony przeciwsłonecznej . To ochronne działanie jest oparte ,na zawartych w olejach przeciwutleniaczach , które występują bardzo bogato w kosmetykach naturalnych.

Jak długo można przebywać na słońcu?

Czas samoobrony skóry zależy od indywidualnego typu skóry: Przy jasnej karnacji może być około 10 minut, przy średniej - 15 minut i przy ciemnej około 20 minut. Tą liczbę mnożymy z czynnikiem ochrony przeciwsłonecznej, podaną na opakowaniu : w przypadku średniego typu skóry jest się chronionym z czynnikiem SPF 20 przez 5 godzin.

Kremy przeciwsłoneczne nie blokują słońca całkowicie , ale tylko częściowo: średni czynnik ochrony SPF 15 daje około 94% ochrony UVB, wyższy SPF 30 - daje już 97% i czynnik SPF 50 - 98%. Wielokrotne kremowanie nie podnosi czynnika ochrony, ale jest mimo tego ważne , ponieważ ochona zostaje zredukowana w ciągu dnia poprzez wodę, obcieranie i pot.

Ile kremu ochrony przeciwsłonecznej należy użyć?

Aby osiągnąć pełny współczynnik ochrony przeciwsłonecznej produktu , konieczne jest użycie bardzo dużej ilości. Konieczne są 2 mg kremu na cm2 skóry , co oznacza , że na całe ciało potrzeba więcej aniżeli 30 ml ! Ponieważ większość z nas nie używa kremu w takim nadmiarze , trzeba jako podstawę użyć zredukowany czynnik ochronny . Regułą dla twarzy jest: 1/3 łyżeczki ( albo długości palca) musi zostać naniesiona, aby pozyskać skuteczną ochronę.

Jaki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest przydatny?

Wysokość współczynnika ochrony przeciwsłonecznej zależy od rodzaju skóry, lokalizacji, pory dnia i czasu trwania ekspozycji na słońce. W codziennym życiu, najprawdopodobniej wystarcza , dobrze naniesiony , SPF 15 - 20 . Na południu i przy jasnej karnacji powinien zostać użyty SPF 30 . Jeśli ktoś cierpi na alergię słoneczną , powinien być czynnik ochronny wyższy. Wskazówka: zawiera pielęgnacja skóry kwas foliowy lub witaminę A , które podnoszą wrażliwość skóry na działanie słońca , konieczny jest wyższy czynnik i codzienne konsekwentne jego użycie.

Jak inaczej mogę się chronić przed słońcem?

Nie tylko kosmetyki z filtrem przeciw UV - promieniowaniu chronią , ale również ubranie z długimi rękawami , duży kapelusz przeciwsłoneczny czy po prostu okulary. W czasie między 11 a 15 godziną powinniśmy przebywać w cieniu i unikać bezpośredniego działania słońca. Również przydatnym jest odpowiednie odżywianie z wieloma preciwutleniaczami ( np. marchew czy dynia zawierają beta - karoten).

Jakie kremy ochronne ofertują kosmetyki naturalne?

Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wybór kosmetyków naturalnych jako produkty do opalania: klasyczny krem ​​do opalania i mleczko do opalania zostały uzupełnione dezodorantami , płynami i żelami , jak i olejkami przeciwsłonecznymi.