Olej mineralny: substancje krytyczne w kosmetykach

Fundacja "Warentest" przeprowadziła niedawno badania spontanicznie wybranych kosmetyków, produkowanych na podstawie oleju mineralnego. Przy tym stwierdzono, że wszystkie zawierają tzw. substancje krytyczne. Niektóre z nich są uważane za  potencjalne substancje rakotwórcze. To są tzw. węglowodory aromatyczne.

Węglowodory aromatyczne, zwane również Mineral Oil Aromatic Hydrocarbons (MOAH) , stoją w podejrzeniu o działanie rakotwórcze. Fundacja "Warentest"  zbadała różne kosmetyki jak  olejki do ciała, kremy, produkty pielęgnacji niemowląt i ust , wyprodukowane przez znanych producentów. Wszystkie produkty oparte  są na oleju mineralnym i wszystkie są obciążone przez MOAH.

W zasadzie używają producenci kosmetyków  od setek lat olej mneralny jako podstawę ich produktów. Powód jest bardzo prosty: ten surowiec jest tani, długotrwał, zapewnia zawsze tą samą jakość i nie wywołuje reakcji alergicznych. Olej mineralny zostaje  przetworzony i  oczyszczony przez producentów w  procesie wieloetapowym. 

Ostateczna ocena MOAH jest nadal w toku , ale Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności jest jednak zdania, że ​​te substancje  mogą stanowić zagrożenie rakotwórcze. Przede wszystkim, poprzez ich przyjmowanie jako pożywienie jest to potencjalnie niepokojące, ponieważ docierają bezpośrednio do organizmu. Z tego punktu widzenia są przede wszystkim wszelkie produkty pilelęgnacji ust problematyczne, bo one zostają oblizane i połykane. Czy MOAH zostaje również wchłaniana przez skórę , nie zostało nadal w pełni wyjaśnione.  Tutaj istnieje jeszcze  dużo braków w danych.

Obok węglowodorów aromatycznych zawierają produkty  oparte na oleju mineralnym  również nasycone  węglowodory  Mineral Oil Saturated  Hydrocarbons (MOSH). One nie są do uniknięcia w produktach  naftowych  i ogólnie są  dozwolone w produktach kosmetycznych.  Ostatnio istnieją przesłanki, że dochodzi do ich gromadzenia w organiźme.  W niektórych badaniach na zwierzętach  potwierdzono, że te zgromadzenia mogą prowadzić do  chronicznych procesów zapalnych, co dotychczas nie zaobserwowano u ludzi.

Czy produkt zawiera olej minerlany musi być  pokazane na liście zawartości. Kosmetyków naturalnych  nie wolno produkować na podstawie  ropy naftowej. Ale również wśród konwencjonalnych kosmetyków istnieje wiele , które nie są produkowane na podstawie ropy naftowej  i  tym samym bez MOAH i MOSH.