Co powinieneś wiedzieć o ochronie przed słońcem

Co powinieneś wiedzieć o ochronie przed słońcem

Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o naturalnych kosmetykach do ochrony przeciwsłonecznej, odpowiedniej aplikacji itp. Dowiedz się więcej.

Jak wysoki faktor ochrony przeciwsłonecznej najlepiej wybrać - 20, 30, a może 50? Czy potrzebuję ochrony UVA lub UVB, czy obu? Jak często muszę nakładać balsam i jak dużej dawki używać?

Temat ochrony przeciwsłonecznej jest złożony i rodzi wiele pytań. Nic dziwnego, odpowiednia ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna. Nikt przecież nie chce zachorować na raka skóry.... Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zebraliśmy tutaj.

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna?

Słońce jest cudowne - rozkosznie rozgrzewa, poprawia nastrój i dodaje nam energii. Niestety emitowane promieniowanie ma również niebezpieczną stronę. Dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB mogą powodować uszkodzenie tkanki skóry. Promieniowanie UVA przenika głęboko - aż do skóry właściwej, przez co jest odpowiedzialne za starzenie się skóry. Kosmetyki zawierające filtry z ochroną UVA należą do najlepszych dostępnych produktów przeciwdziałających efektom starzenia. Promieniowanie UVB dociera tylko do naskórka, ale jego oddziaływanie powoduje powstawanie oparzeń słonecznych.

Czy ochrona przeciwsłoneczna działa przed promieniowaniem UVA i UVB?

Dobre filtry przeciwsłoneczne chronią przed obydwoma rodzajami promieniowania. UE zastrzega, że ochrona przed promieniowaniem UVA stanowi co najmniej jedną trzecią ochrony przed promieniowaniem UVB. Poszukaj małego okrągłego znaczka na opakowaniu z napisem "UVA".

Należy używać wyłącznie produktów z filtrem przeciwsłonecznym, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jakie rodzaje ochrony przeciwsłonecznej są dostępne?

Istnieją różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: najczęściej stosowane są filtry chemiczne i mineralne. Filtry chemiczne są wchłaniane przez skórę. Następnie pochłaniają promieniowanie UV i przekształcają je w ciepło. Ten rodzaj ochrony przeciwsłonecznej nie jest dozwolony w kosmetykach naturalnych, ponieważ filtry chemiczne są toksyczne dla morskich koralowców i są podejrzewane o wywoływanie alergii.

Filtry mineralne tworzą na skórze warstwę ochronną, w która odbija światło słoneczne. W przeszłości produkty, w których stosowano te filtry, zawsze pozostawiały nieestetyczny białawy film na skórze. Obecnie istnieje wiele propozycji produktów z filtrami mineralnymi, które nie wywołują tego efektu. Niektóre filtry mineralne zawierają nanocząsteczki, co spotyka się z krytyką. Dokładne przyjrzenie się opakowaniu produktu przed jego zakupem pomoże Ci dowiedzieć się, czy producent zadeklarował użycie nanocząsteczek.

Jak długo mogę przebywać na słońcu po zastosowaniu kosmetyku z ochroną przeciwsłoneczną?

Wszystko zależy od rodzaju Twojej skóry i jej indywidualnej wytrzymałości na kontakt ze słońcem. Osoby o jasnej karnacji mogą przebywać w pełnym słońcu przez ok. 10 minut, przy średnim typie skóry czas ten wydłuża się do około 15 minut, a przy ciemnej karnacji do 20 minut.

Wystarczy pomnożyć tę liczbę przez współczynnik stosowanej ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli posiadasz średnią karnację, wówczas jesteś chroniony przed słońcem przez około pięć godzin, jeśli używasz produktu z faktorem 20.

W zależności od tego, ile się pocisz, czy wejdziesz do wody i ile z nałożonej warstewki kremu zostanie starte z powierzchni skóry, ten czas się zmniejszy. Dlatego regularnie ponawiaj nakładanie kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym.

Czy filtr przeciwsłoneczny całkowicie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB?

Filtry przeciwsłoneczne blokują szkodliwe promieniowanie w bardzo dużym stopniu, ale nie całkowicie. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej 15 zapewnia ochronę przed około 94% promieniowania UVB, SPF 30 chroni przed 97%, a SPF 50 przed 98%. Wielokrotne stosowanie kremu nie podnosi współczynnika ochronnego - mimo wszystko jest to nadal ważne, ponieważ nałożona warstwa kremu może się ścierać.

Ile kremu przeciwsłonecznego należy używać?

Aby uzyskać pełną ochronę przeciwsłoneczną, należy nałożyć odpowiednią ilość kosmetyku. Potrzebujesz 2 mg kremu na centymetr kwadratowy skóry. Oznacza to, że w celu ochrony całego ciała jednorazowo potrzebujesz nieco więcej niż 30 ml. Ponieważ niewiele osób nakłada warstwę o stosownej grubości, należy spodziewać się mniejszego efektu ochronnego. Praktyczna zasada dotycząca twarzy: weź ok. ⅓ łyżeczki lub wyciśnij pasek kremu na całą długość palca wskazującego. Po wmasowaniu takiej ilości kosmetyku zyskasz dobrą ochronę.

Jaki czynnik ochrony przeciwsłonecznej jest odpowiedni?

Optymalny poziom współczynnika ochrony przeciwsłonecznej zależy od kilku czynników. To zawiera

  • rodzaj skóry
  • miejsce pobytu
  • w ciągu dnia
  • czas przebywania na słońcu

Stosowanie na co dzień kosmetyków z filtrem SPF 15-20 nie powinno stanowić problemu. Jeśli masz jasną karnację i przebywasz na słońcu w porze ok. południa, powinieneś użyć kosmetyku z faktorem 30 SPF. Oczywiście zawsze możesz używać jeszcze wyższego faktora SPF.

Jak mogę chronić się przed słońcem?

Najlepszą ochroną przed promieniami, oprócz dobrego kosmetyku z filtrem, jest przewiewna odzież dobrze zakrywająca ciało. Możesz odczuwać ciepło nieco bardziej wyraźnie, mimo wszystko warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem, gdyż taka ochrona przed słońcem działa wyśmienicie. Nie należy zapominać o noszeniu nakrycia głowy (letni must-have - kapelusz z szerokim rondem!) oraz okularów przeciwsłonecznych. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w czasie między 11:00 a 15:00 i unikaj bezpośredniego światła słonecznego. Dodatkową korzyść przyniesie dbanie o wysoką zawartość antyoksydantów w diecie.

Jak szeroka jest oferta naturalnych kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej?

Wiele się tu wydarzyło w ostatnich latach - wybór naturalnych kosmetyków do ochrony i pielęgnacji przeciwsłonecznej jest teraz bardzo duży. Oprócz klasycznych kremów do opalania dostępne są również spraye, płyny, żele, olejki i mleczka. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Tutaj znajdziesz naszą szeroką gamę produktów do pielęgnacji i ochrony przeciwsłonecznej czołowych producentów kosmetyków naturalnych w skali światowej.