Jak troszczyć się o cerę nastolatka?

wtorek, 18 października 2016

Jak troszczyć się o cerę nastolatka?

Okres dojrzewania jest burzliwym momentem w życiu człowieka. Niestety również w tym okresie skóra nastolatka przechodzi okres buntu. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Okres dojrzewania to czas, w którym zachodzi bardzo wiele zmian. Młodzi ludzie w okresie dojrzewania zwracają dużą uwagę przede wszystkim na swój wygląd zewnętrzny. Niestety w tym czasie pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów dochodzi również do problemów ze skórą. Najbardziej dokuczliwym problemem są pryszcze, zanieczyszczenie skóry oraz trądzik.

Lepiej zapobiegać

Pielęgnację skóry najlepiej rozpocząć od wyboru odpowiednich produktów. Wiele produktów kosmetycznych niestety zawiera składniki, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Poniżej przedstawiamy dwa przykłady:

Składniki zapachowe: Niektóre kompozycje zapachowe tworzą pod wpływem ciepła i tlenu substancję, które wywołują zapalenie gruczołu skóry.

PEG: glikole polietylenowe, sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe substancje i istnieje ogóle podejrzenie, że są one niezdrowe.

Pielęgnacja dla młodej skóry

  • ważne jest, aby skóra mogła swobodnie oddychać. Dlatego należy zrezygnować z produktów, które tworzą na skórze cienką warstwę. Tego rodzaju pielęgnacja utrudnia wchłanianie nawilżenia, co sprzyja powstawaniu zarazków.
  • W okresie dojrzewania dochodzi do nadmiernej produkcji łoju. Z tego powodu należy unikać produktów pielęgnacyjnych bogatych w tłuszcze.
  • Balsamy bez emulgatorów mniej podrażniają skórę. Należy także unikać agresywnych środków powierzchniowo czynnych w kosmetykach.
  • Uwaga: zbyt częsta oraz intensywna pielęgnacja to złe rozwiązanie, ponieważ może być ona przyczyną powstawania pryszczy i podrażnień.
  • Higiena jest bardzo ważna, nie należy jednak przesadzać: Zasada "co za dużo to niezdrowo" odnosi się także do pielęgnacji cery. Zbyt częste mycie twarzy może powodować podrażnienia i nadmierne wysuszanie, to natomiast jest przyczyną zwiększonej produkcji łoju.
  • Noszenie zbyt obcisłych ubrań ma podobny efekt jak kosmetyki pozostawiające powierzchniowy film na skórze. Skóra nie może swobodnie oddychać.
  • Biżuteria oraz inne tanie akcesoria zawierają często nikiel. W połączeniu z potem powstają składniki alergiczne, które prowadzą do zaczerwienienia i świądu.
  • Ważną rolę odgrywa odżywianie. Należy pamiętać, że nieodpowiednia dieta może być przyczyną problemów ze skórą. Kwasy tłuszczowe mają wpływ na procesy zapalne w organizmie. Spożywanie zbyt dużej ilości złych kwasów tłuszczowych ma negatywne skutki dla skóry. Także współdziałanie innych rzeczy takich jak lekarstwa ma swój niekorzystny wpływ. Warto w tej sytuacji zasięgnąć rady lekarza.

Produkty do pielęgnacji skóry z certyfikatem kosmetyków naturalnych nie zawierają dużo problematycznych składników, które by mogły podrażniać skórę. Wiele firm opracowało produkty, które przeznaczona są dla młodzieńczej skóry. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Przeciw pryszczom i trądzikowi

Mineralne mydło do trądziku firmy Fangocur

To mydło zostało opracowane specjalnie do mycia skóry z trądzikiem, pryszczami i zaskórnikami. Mydło to zostało wykonane ręcznie, a zawarte w nim składniki przeciwdziałają procesom zapalnym.

Sztyft przeciwtrądzikowy firmy Burt's Bees

Zwalcza skutecznie trądzik i pryszcze i ma wyjątkowo łagodną kompozycję naturalnych składników czynnych.

Żel przeciwtrądzikowi z szałwią i winogronem firmy Primavera

Ten szybko wchłaniający się żel oferuje antybakteryjną pielęgnację dla skóry mieszanej i tłustej, redukuje zaskórniki, a szałwia i ekstrat z kory wierzbowej skutecznie zwalcza pryszcze. 

Przeciw zanieczyszczonej skórze:

Matujący fluid firmy Farfalla 

Delikatny fliud firmy Farffala rozjaśnia, poprawia i koi i nadaje się idealnie do zanieczyszczonej i mieszanej skóry.

Olejek beauty do młodej i mieszanej skóry firmy Pure Skin Food

Połączenie skutecznych, roślinnych olejków usuwa zanieczyszczenia oraz poprawia wygląd skóry. Specjalnie dla czystej i tłustej cery. 

Mleczko oczyszczające firmy Bjobj

To mleczko zostało opracowane specjalnie dla młodej skóry. Delikatnie oczyszcza oraz zawiera witaminę E oraz masło kakaowe. 

Oczyszczająca woda micelarna firmy Fun'Ethic

Ta woda idealnie oczyszcza skórę oraz usuwa pozostałości po makijażu. Jego składniki działają antybakteryjnie i włączają zanieczyszczenia, ale nie podrażniają.

Unexpected Pack firmy Indemne

Ten zestaw dla zanieczyszczonej skóry składa się z dwóch balsamów oraz wody do czyszczenia. Idealny do pielęgnacji ciała, delikatnie oczyszcza oraz zapobiega trądzikowi i pryszczom.

Do pielęgnacji ciała:

Krem do twarzy firmy Bjobj

Ten krem został opracowany specjalnie dla skóry młodej, która jest oleista ze względu na zwiększoną produkcję sebum. Pomaga przywracać równowagę skóry. Nadaje się również jako baza pod makijaż.

Odżywczy olejek pielęgnujący

Ten lekki olejek intensywnie pielęgnuje oraz nawilża. Nie zawiera żadnych agresywnych składników. Ma wielofunkcyjne zastosowanie.