Movember - wąsy dla zdrowia mężczyzn

Movember - wąsy dla zdrowia mężczyzn

Movember istnieje ponad 10 lat. Od tego czasu Fundacja Movember aktywnie wspiera zdrowie mężczyzn i projekty na całym świecie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Istnieje dyskretny kryzys zdrowotny, który dotyka połowę wszystkich ludzi na naszej planecie: mężczyzn. Według średniej światowej mężczyźni umierają około 6 lat wcześniej niż kobiety. Ten brak równowagi, który jest w dużej mierze ignorowany zarówno regionalnie i krajowo jak i globalnie przez politykę zdrowotną, Fundacja Movember chce wyeliminować. Zdrowie mężczyzn jest zatem w stanie krytycznym, ponieważ umierają oni zbyt młodo. Różnice w zdrowiu pomiędzy płciami powinna zniknąć.

Czym jest Fundacja Movember w rzeczywistości?

Większość ludzi słyszało już o Movember - miesiąc, w którym ponownie nosi się wąsy - ale tylko nieliczni wiedzą, co Fundacja Movember ma nadzieję dzięki temu osiągnąć.

Fundacja Movember istnieje nieco ponad 10 lat i wstawia się za zdrowiem mężczyzn na całym świecie. Istnieją cztery najważniejsze tematy, który dzięki Movember mają także publicznie uzyskać więcej uwagi:

  • Rak prostaty: drugi najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn na całym świecie
  • Rak jądra: najczęstszy nowotwór u mężczyzn pomiędzy 20 a 40 lat
  • Zły stan zdrowia psychicznego mężczyzn i zapobiegania samobójstwom: 3/4 wszystkich samobójstw popełnionych przez mężczyzn
  • Poprawa ogólnego stanu zdrowia mężczyzn

Historia

Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy dwóch przyjaciół w barze w Melbourne w Australii wpadło na pomysł, aby listopad (November) przekształcić w Movember. Wąs w końcu od dziesięcioleci nie był popularny w świecie mody. Mógłby powrócić, a zarazem można by uczynić coś dobrego.

W następnym roku Movember został podniesiony na następny poziom. Została stworzona strona internetowa, a na koniec pozostała duża darowizna, która została przekazana  Prostate Cancer Foundation of Australia. W 2005 roku Movember w Australii cieszył się dużym echem i przez to w 2006 roku został oficjalnie uznany jako organizacja charytatywna. Jednocześnie zaczęto akcję w Nowej Zelandii.

Od tego czasu wiele się wydarzyło. Dziś Fundacja Movember jest aktywna w ponad 20 krajach, ponad 5 milionów osób w tym uczestniczy. Od 2003 roku zebrano około 485 milionów, dzięki którym można było wesprzeć ponad 1200 projektów dla zdrowia mężczyzn.

Całkowicie niezależne

W czasie od momentu powstania Movember zebrano znaczną sumę, a fundacja nawet wielokrotnie zajęła miejsce wśród 100 najlepszych organizacji pozarządowych na całym świecie. Wszystkie projekty wspierane są w 100% z datków. Jest to całkowicie niezależne od dotacji państwowych.

Wizja i cel

Wielką wizją Fundacji jest długotrwałe wpływanie na zdrowie mężczyzn. Fundacja kieruje się konkretnie ambitnym celem. Do 2030 roku liczba mężczyzn, którzy umierają przedwcześnie ma się zmniejszyć o 25%. Ma być to osiągnięte przez permanentne podważanie status quo i aktywną inicjację konstruktywnych zmian.

Przede wszystkim przy raku prostaty i jąder wczesne wykrywanie ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego leczenia. Wczesne wykrycie ratuje życie. Dbaj o siebie i przechodź regularne kontrole zdrowotne.

W tym sensie: Baw się w Movember, z lub bez wąsów!