Jak zwalczać łupież?

Powody łupieżu i jak można przeciwdziałać

Zdrowe i zadbane włosy wykazują aktywność i należą do ogólnego wrażenia zadbanego wyglądu. Ten kto ma łupież robi na innych ludziach wrażenie zaniedbanej pielęgnacji , aczkolwiek ten problem z włosami najczęściej nie ma nic wspólnego z zaniedbaniem.

Co to jest łupież?

Jako łupież rozumiemy  odrzucone , obumarłe komórki skóry głowy. Ponieważ u każdego człowieka  stale odnawia się skóra głowy , zostają odrzucone komórki "usunięte" przez organizm. W normalnym przypadku są te komórki bardzo małe , że ludzkie oko ich nie widzi . Jeśli nazbiera się ich większa ilość i dochodzi  do " sklejenia" stają się większe i tym samym widoczne. Wtedy mówimy o łupieżu.

Co powoduje łupież?

Powstanie łupieżu jest możliwe z wielu powodów ,  które są odpowiedziale za wiele różnych możliwości leczenia. Tutaj wykazujemy najczęstsze:

Za bardzo sucha skóra głowy:

Jeśli łupież ma kolor biały i jest suchy przyczyną jego powstania jest najcząściej za sucha skóra głowy. Szczególnie w zimowych miesiącach  ma wiele osób - wywołane za suchym powietrzem ogrzewania - problemy z łupieżem. W takim przypadku konieczne jest mycie włosów  specjalnym szamponem dla suchej skóry głowy . Ten zawiera substancje nawilżające , działające ponownie nawilżająco na skórę głowy.
Ważnym jest bardzo dokładne opłukanie włosów  i ich suszenie nie za gorącym powietrzem suszarki. Proszę myć włosy nie częściej jak 1x dziennie , ponieważ każde mycie wysusza skórę głowy jeszcze bardziej.

Łupież wywołany przez mikroorganizmy:

Łupież może również powstać poprzez wzmożone działanie mikroorganizmów na skórę głowy. Te grzyby i bakterie odżywiają się tłuszczem zawartym w gruczołach łojowych , co powoduje nadmierną produkcję łoju. Poprzez ten proces dochodzi do tak silnego podrażnienia skóry głowy , że bardzo wiele komórek zostaje odrzuconych. W tym przypadku konieczne jest użyciie  specjalnego preparatu pielęgnującego,  który przywraca pierwotne środowisko skóry głowy i tym samym hamuje rozmnażanie się tych organizmów.

Choroby lub psychologiczne przyczyny:

Łupież może powstać w przebiegu wielu chorób organicznych, jako niepożądane działanie uboczne leków , w stresie lub problemach psychicznych, przy genetycznie uwarunkowanych zaburzeniach produkcji gruczołów łojowych  , i chorobach takich jak wypryski i łuszczyca. W tych sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska , aby przeprowadzić odpowiednie leczenie.

Wniosek:

Kto cierpi na łupież, nie musi od razu myśleć o najgorszym . Często wystarcza tymczasowe leczenie  z odpowiednim produktem pielęgnacyjnym , aby tą " wadę"  opanować.