Pytania dla początkujących na temat kosmetyków naturalnych

Pytania dla początkujących na temat kosmetyków naturalnych

Coraz więcej osób rozważa przejście na używanie kosmetyków naturalnych. Wtedy oczywiście pojawiają się niektóre pytania, zwłaszcza na początku. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.

Czy warto się przestawić?

Jesteśmy przekonani, że przejście na kosmetyki naturalne się opłaca. W ten sposób nie tylko dostarcza się skórze naturalnych składników, lecz aktywnie robi się coś pożytecznego dla zachowania naszej pięknej przyrody.

Naturalne kosmetyki stały się bardzo popularne i coraz więcej osób je celowo wybiera. Jest to widoczne, ponieważ można je kupić nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością. Obecnie istnieją produkty we wszystkich przedziałach cenowych - więc każdy znajdzie coś dla siebie!

Jakie są zalety i wady?

Kosmetyki naturalne nie zawierają wielu problematycznych substancji. Do nich należą np.:

  • ropa naftowa
  • silikony
  • parabeny
  • PEG i inne emulgatory

Ponadto naturalne kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, a produkcja bardzo często odbywa się na uczciwych warunkach.

Produkty przekonują naturalnymi składnikami, które są bardzo skuteczne.

Kosmetyka naturalna nie istnieje jeszcze tak długo, więc nie wszystko jeszcze może. Wodoodporny tusz do rzęs nie jest nadal możliwy. Ponieważ używane są tylko naturalne składniki, trwałość w większości przypadków jest mniejsza niż w przypadku konwencjonalnych produktów. Poza tym naturalne składniki mogą powodować alergie.

W okresie przejściowym z konwencjonalnych kosmetyków na naturalne mogą pojawić się w ciągu pierwszych kilku tygodni podrażnienia, ponieważ skóra nie jest przyzwyczajona do nowych substancji czynnych. Ustaje to zazwyczaj w ciągu sześciu tygodni.

Co trzeba brać pod uwagę przy zmianie?

Naturalne kosmetyki zawierają inne składniki niż tradycyjne kosmetyki. Organizm musi się najpierw do tego przystosować. Trwa to kilka tygodni, aż włosy, skóra itd. mogą z tego optymalnie skorzystać.

Zasadniczo kosmetyki naturalne są bardzo przyjazne i dobre dla skóry. Jednak chcemy nadal podkreślić, że w niewielu przypadkach może dojść do podrażnienia skóry. W tym przypadku dobrym pomysłem jest test alergiczny, ponieważ może masz uczulenie na jakiś składnik.

Jeśli tak nie jest, to może trochę potrwać, aż skóra dostosuje się do nowych substancji. Ważne jest, aby powoli przechodzić zmianę, a nie w jeden dzień zamienić wszystkie kosmetyki na naturalne.

Czy bio jest zawsze bio?

Niestety tak nie jest. Termin kosmetyki naturalne nie jest dokładnie prawnie określony. W związku z tym istnieje wiele produktów, które również noszą wiele nazw od roślinnych kosmetyków, poprzez pielęgnację naturalną po kosmetyki bio.

W EccoVerde znajdziesz tylko produkty, które posiadają pieczęć kosmetyków naturalnych (lub spełniają te same normy). Także ty powinieneś zwrócić na to uwagę przy zakupie. Najbardziej znane są Natrue, Ecocert i BDIH. Istnieje również wiele innych pieczęci, ponieważ żadne normy prawne nie są ustawione. Aby uzyskać pieczęć, producenci muszą przestrzegać pewnych standardów. Wymagania sięgają, w zależności od pieczęci, od stosowanych surowców, poprzez produkcję po opakowania.

Zasadniczo surowce certyfikowanych produktów pochodzą z natury - do tego należą naturalne tłuszcze, oleje, substancje zapachowe, barwniki oraz woski. Surowce zwierzęce, jeśli w ogóle, to są stosowane w ograniczony sposób. Wiele pieczęci są równe w podstawowych punktach i różnią się tylko w niektórych obszarach, ponieważ używają wspólnego, podstawowego standardu. Na przykład Cosmos-Standard jest brany jako podstawa wielu pieczęci. Uregulowane są tam pochodzenie, przetwarzanie, jakość i klasyfikacja produktu.

Nie można stosować parafin, silikonów, promieniowania radioaktywnego oraz produkty te nie mogą być testowane na zwierzętach.

Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, jakie minimalne kryteria trzeba spełnić lub jaki jest procent składników organicznych, przyglądnij się dokładnie poszczególnym pieczęciom.

Czy wegańskie kosmetyki zawsze oznaczają naturalne kosmetyki?

Nie automatycznie. Wegańskie kosmetyki nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. To jednak nie oznacza, że są kosmetykami naturalnymi. Także substancje syntetyczne nie są pochodzenia zwierzęcego.

W przypadku wątpliwości należy zawsze zapytać czy zwracać uwagę na składniki.