Ciekawostki o pieczęciach kosmetyków naturalnych

Ciekawostki o pieczęciach kosmetyków naturalnych

W kosmetyce naturalnej istnieje wiele różnych pieczęci. Do czego one właściwie służą? Dowiedz się o nich więcej tutaj.

Dlaczego istnieją pieczęcie kosmetyków naturalnych?

Powodem, dlaczego pieczęcie dla kosmetyków naturalnych są niezbędne, jest prawo. Termin "kosmetyki naturalne" nie jest chroniony; każdy może używać tego określenia dla swoich produktów, obojętnie czy są to kosmetyki naturalne.

Pieczęć jakości pomaga sklasyfikować produkty na pierwszy rzut oka. Ponadto produkty, które mają pieczęć, są regularnie testowane pod kątem jakości.

Ochrona przed Greenwashing

Ponieważ coraz więcej produktów kosmetycznych otrzymują zielony symbol i są reklamowane jako naturalne, pieczęcie jakości są ważne. Tylko produkty, które otrzymały pieczęć jakości, są rzeczywiście naturalnymi kosmetykami. Tylko dlatego, że na opakowaniu jest napisane „z naturalnymi ekstraktami", to nie znaczy, że jest to naturalny kosmetyk.

Jaka jest różnica między poszczególnymi pieczęciami?

Różne pieczęcie mają różne standardy, które muszą być spełnione przez producentów w celu uzyskania odpowiedniej pieczęci. W zależności od pieczęci trzeba spełnić różne wymagania, np. odpowiednia zawartość kontrolowanych biologicznie składników. W EccoVerde mamy tylko produkty, które są prawdziwymi kosmetykami naturalnymi lub spełniają te wymogi. Kosmetyków bliskich naturalnie nie przyjmujemy.

Jakie są najbardziej surowe pieczęcie?

Najbardziej rygorystyczne przepisy ma Demeter. Produkty, które noszą pieczęć Demeter, muszą spełniać bardzo wiele wytycznych. Wszystkie surowce muszą pochodzić z upraw Demeter. Są one zatem biologiczne, wegetariańskie i trwałe.

Kto przyznaje pieczęcie?

Pieczęcie przyznają organy certyfikacyjne, które są częścią dużych organizacji, a zatem niezależne od producentów. Należy zawsze zwracać uwagę na duże i znane pieczęcie. Pieczęć, którą producent sam wydaje, jest mniej wiarygodna, ponieważ nie jest niezależna.

Teraz przedstawimy kilka głównych pieczęci:

Demeter

Ta pieczęć jest przyznawana tylko wówczas, gdy produkt zawiera składniki o jakości Demeter. Demeter ma bardzo ścisłe wytyczne.

BDIH

Ta pieczęć ekologiczna dla certyfikowanych kosmetyków naturalnych jest najbardziej znana w Niemczech. Przyznawana jej przez Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych dla produktów farmaceutycznych, produktów zdrowotnych, suplementów diety oraz produktów higieny osobistej (Bundesverband Deutscher Industrie- und Handelsunternehmen). Dzięki tej pieczęci można mieć pewność, że ma się do czynienia z naturalnymi kosmetykami.

ECOCERT

Za tą etykietą stoi największe stowarzyszenie kontroli i certyfikacji w Europie w dziedzinie ochrony środowiska. Trzeba spełnić różne wymagania, by otrzymać tą pieczęć, np. co najmniej 95% produktów musi zawierać naturalne składniki, a opakowania muszą być biodegradowalne.

NaTrue

Ta pieczęć jest ważna na całym świecie i jest przyznawana przez stowarzyszenie czołowych naturalnych firm kosmetycznych w Europie. Istnieją trzy poziomy jakości (naturalne kosmetyki, kosmetyki naturalne z organiczną częścią, kosmetyki organiczne), przy czym każdy etap ma tą samą pieczęć.

Leaping Bunny

To logo otrzymują produkty, przy których na każdym etapie produkcji nie zostały przeprowadzone testy na zwierzętach. Jest to regularnie sprawdzane.

Oto wszystkie certyfikaty, którymi produkty w EccoVerde zostały odznaczone.