Badaj piersi! Październik miesiącem profilkatyki raka piersi.

Badaj piersi! Październik miesiącem profilkatyki raka piersi.

Co symbolizuje różowa wstążka?

Różowa wstążka jest międzynarodowym symbolem oznaczającym walkę z rakiem piersi. Kampania na rzecz Walki z Rakiem Piersi zainicjowana została przez Evelyn Lauder w 1992 roku, która w 2011 roku przegrała walkę z rakiem. Od tamtego czasu różowa wstążka szybko zdobyły uznanie opinii publicznej.

Październik jest ogólnoświatowym miesiącem świadomości na temat raka piersi. W ciągu całego miesiąca organizowane są różne charytatywne imprezy, wiele akcji profilaktycznych i badań piersi. W tegorocznej odsłonie akcja odbywa się pod hasłem „Działajmy razem by pokonać Raka Piersi“.

Ta odbywająca się co toku kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworu piersi oraz pozyskiwanie funduszy i wspieranie walki z tą chorobą.

Profilaktyka ratuje życie!

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko zachorowań. Czynniki ryzyka:

  • palenie papierosów
  • brak aktywności fizycznej
  • niezdrowa dieta
  • predyspozycje genetyczne
  • wirusowe czynniki rakotwórcze

Mimo tego nie zawsze możemy zapobiec tej chorobie. Należy pamiętać, że wcześnie wykryte objawy raka piersi dają szansę na wyleczenie, a leczenie jest mniej stresujące. Coroczne badania kontrolne są zalecane dla wszystkich kobiet w wieku powyżej 40 roku życia.

Wczesne wykrycie raka ratuje życie! Dbaj o siebie i zrób badania profilaktyczne!