3 powody, dla których warto stosować kosmetyki naturalne

3 powody, dla których warto stosować kosmetyki naturalne

Znaczna część współczesnych ludzi używa kosmetyków codziennie - czy to po goleniu w przypadku większości mężczyzn, czy jako złożonej rutyny pielęgnacyjnej w przypadku większości kobiet, które dodatkowo stosują klasyczne produkty do makijażu, jak np. tusz do rzęs i puder.

Ale czy naprawdę wiesz, jakie składniki zawierają towarzyszące Ci na co dzień produkty - a zatem substancje, które są regularnie wchłaniane przez Twoje ciało? Konwencjonalne produkty kosmetyczne często zawierają komponenty, które zakłócają naturalną wewnętrzną harmonię ludzkiego ciała. Do tych składników należą min.: silikony, parabeny, mikroplastiki oraz syntetyczne substancje zapachowe. Co prawda żadna z tych substancji nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale ludzkie ciało oraz środowisko naturalne w dłuższej perspektywie mogą z ich powodu znacząco ucierpieć. Żadnego z problematycznych składników nie znajdziesz w kosmetykach naturalnych wysokiej jakości. Przyjrzyjmy się teraz temu tematowi nieco bliżej.

1. Lepsze dla zdrowia

Obecnie na rynku istnieje wiele typów pielęgnujących produktów do dbania o higienę oraz kolorowych kosmetyków dekoracyjnych. Od mydeł i żeli pod prysznic po szampony, kremy i emulsje, jak również dezodoranty i kosmetyki do makijażu. Większość osób, które świadomie utrzymują poziom higieny osobistej przyjęty jako normę, używa codziennie wielu różnych produktów - a wszystkie te produkty mogą zawierać składniki problematyczne dla zdrowia, które mogą dostawać się do krwiobiegu przez skórę.

PEG, parabeny, parafina i wazelina należą już do kanonu składników uznawanych za problematyczne. Przez wielu badaczy są one podejrzewane o posiadanie rakotwórczych właściwości.

Ponieważ formuły prawdziwych kosmetyków naturalnych nie zawierają tych substancji, poprzez ich stosowanie nie narażasz się na żadne ryzyko.

2. Lepsze dla środowiska

Być może już natrafiłeś na tę informację w mediach: mikroplastik staje się coraz większym problemem, ponieważ plastikowe mikro cząsteczki ze względu na swój rozmiar przenikają wszędzie. Obecność mikroplastiku została już wykryta w wodzie gruntowej lub w różnych produktach zwierzęcych, takich jak mleko lub miód.

Mikroplastik można znaleźć w wielu peelingach lub produktach do pielęgnacji zębów, ale także w brokacie.

Dużym problemem jest brak możliwości odfiltrowania przez oczyszczalnie ścieków tych drobnych plastikowych cząsteczek. W ten sposób mikroplastik dostaje się do naturalnych zasobów wodnych naszego środowiska, a jego kumulowanie się doprowadza do poważnego zanieczyszczenia. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla zwierząt i roślin - mikroplastik zanieczyszczający środowisko naturalne ostatecznie wędruje do spożywanych przez nas pokarmów. Jako przykład niech posłużą ryby, które podczas żerowania połykają drobinki plastiku - mikroplastik nie zostaje strawiony i wydalony, co doprowadza do kumulacji w ich ciałach.

Stosowanie mikroplastiku jest kategorycznie zabronione w przygotowaniu kosmetyków naturalnych. Stosując naturalne kosmetyki wyświadczysz ogromną przysługę nie tylko przyrodzie, ale także własnemu zdrowiu.

3. Dobre dla skóry i włosów

Być może Twojej uwadze nie umknął fakt, że naturalne kosmetyki myjące (żel pod prysznic lub szampon) wytwarzają łagodniejszą, znacznie mniej obfitą pianę. Wiele osób z racji dotychczasowego przyzwyczajenia po kąpieli z ich użyciem nie czuje się wystarczająco "czysto", co skłania je do powrotu do konwencjonalnych kosmetyków. Szkopuł tkwi w tym, że typowe produkty z przeciętnych drogeryjnych półek zawierają wiele agresywnych dla skóry pianotwórczych składników chemicznych - zapewniają fantastycznie puszyst pianę, jednak nic ponadto. W rzeczywistości naturalne produkty kosmetyczne są często o wiele bardziej łagodne dla skóry i włosów właśnie z racji braku tych konwencjonalnych substancji. Silnie pieniące się kosmetyki zazwyczaj są powodem przesuszenia skóry. Pozornie niebiańska pienista chmurka pozbawia skórę naturalnie występującej ochronnej warstwy sebum, jednocześnie naruszając równowagę powłoki hydrolipidowej skóry i doprowadzając tym samym do uczucia dyskomfortu oraz ryzyka wystąpienia podrażnień

Wniosek

Kosmetyki naturalne są bezpieczne dla środowiska i dla Twojego zdrowia. Ponieważ w ostatnich latach na całym świecie rynek kosmetyków naturalnych rozwijał się bardzo szybko, obecnie istnieje bardzo szeroki wybór produktów we wszystkich przedziałach cenowych i dla wszystkich rodzajów skóry i włosów. Dzięki przeprowadzaniu licznych badań oraz zastosowaniu najbardziej nowoczesnych technologii, kosmetyki naturalne stają się coraz bardziej podobne pod względem konsystencji, wyglądu i zastosowania do kosmetyków konwencjonalnych, ale bez wspomnianych już negatywnych konsekwencji.

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy marka podająca się za "naturalną" faktycznie zasługuje na to miano, czy nie. Nasz zespół Ecco Verde wykonuje tę pracę za Ciebie! Znajdziesz u nas wyłącznie te marki i produkty, które posiadają certyfikat naturalności uznany na arenie międzynarodowej, jak również te, które spełniają surowe wymagania, ale z różnych powodów nie mają jeszcze certyfikatu (np. wiele małych, początkujących firm po prostu nie stać jeszcze na przeprowadzenie bardzo kosztownego procesu certyfikacji). Wspieranie i promowanie marek kosmetyków naturalnych jest wpisane w ideę naszego sklepu.