Dieta i trądzik: co możesz zrobić

Dieta i trądzik: co możesz zrobić

Tutaj przyglądamy się najbardziej prawdopodobnym teoriom na temat trądziku i odżywiania i odpowiadamy na pytanie, co możesz zrobić, aby zapobiec pojawianiu się trądziku.

Teoria 1: Obciążenie glikemiczne

Indeks glikemiczny (IG), jest jednostką klasyfikującą żywność w celu odzwierciedlenia jej wpływu na poziom cukru we krwi. Produkty o wysokim IG obejmują: słodzone płatki śniadaniowe, białą mąkę, ciastka i słodycze.

Obciążenie glikemiczne (GL), zwane również gęstością glikemiczną, opiera się na wielkości porcji, które jemy, a zatem jest praktycznym rozszerzeniem nauki o IG na nasze codzienne życie.

Teoria głosi, że pokarmy o wysokim GL są szybko trawione i wchłaniane, co prowadzi do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. To aktywuje trzustkę, co powoduje gwałtowny wyrzut insuliny do krwi wraz z innymi hormonami.

BADANIA GL I TRĄDZIKU

Jest to dość kontrowersyjny obszar pełen przeczących sobie dowodów pozyskanych w wyniku badań.

W jednym z badań 248 nowojorskich mężczyzn i kobiet zostało poproszonych o wypełnienie odpowiednio przygotowanego kwestionariusza częstotliwości jedzenia i zgłoszenie intensywności objawów trądziku. Wyniki ukazały, że uczestnicy z trądzikiem od umiarkowanego do ciężkiego mieli znacznie wyższe obciążenie glikemiczne w swojej diecie i zwiększone spożycie prostych cukrów.

Przeprowadzono również nadzorowane testy na przypadkowych osobach (najbardziej wiarygodny typ badań).

Kilka z tych badań wykazało poprawę w następujących obszarach: trądzik, poziomy hormonów i poziom wydzielania sebum po zastosowaniu lekkiej diety GL. Inne badanie nie wykazało związku. Potrzebne są więc dalsze badania w tej dziedzinie!

Teoria 2: produkty mleczne

Istnieje inna teoria, że mleko może pogorszyć trądzik. Mówi się, że zwiększa stężenie insuliny i hormonu IGF-1 we krwi. Ponieważ mleko zawiera proste węglowodany, poziom cukru we krwi i insuliny wzrasta, podobnie jak w przypadku diety o wysokim GL.

Co ciekawe, mleko ma trzy do sześciu razy większe obciążenie glikemiczne niż oczekiwano, a dodanie niewielkiej ilości mleka do posiłku o niskim indeksie glikemicznym zwiększa odpowiedź insuliny na poziomy charakterystyczne dla posiłku o wysokim IG. Dotyczy to mleka odtłuszczonego i mleka pełnego, ale nie sera.

Mleko może również przyczyniać się do trądziku ze względu na jego stosunkowo wysoką zawartość hormonów. Po spożyciu w dużych ilości mleka przez testowane osoby wykazano, że ma ono wpływ na zwiększenie poziomu IGF-1 we krwi.

BADANIA MLEKA I TRĄDZIKÓW

Dwa duże badania dostarczają najbardziej przekonujących dowodów na związek między mlekiem a trądzikiem.

W obu przypadkach uczestnicy zostali poproszeni o spisanie tego, co najczęściej jadali przez okres trzech lat. W obu badaniach wysokie spożycie mleka zwiększało ryzyko objawów trądziku o ok. 20%.

Inne badanie wykazało, że trądzik jest związany z częstym spożywaniem mleka, ale nie z mlekiem pełnym lub serem.

Problemem we wszystkich tych badaniach jest fakt, że wykazują one związek między mlekiem a trądzikiem tylko podczas bezpośredniej obserwacji grupy już dotkniętej trądzikiem. Niestety brak jest prowadzenia badań nad kontrolowanymi grupami przypadkowych osób w celu zbadania takiego związku.

Oznacza to, że nie możemy jednoznacznie udowodnić, że mleko powoduje trądzik, ale istnieją pewne dowody na to, że może ono zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku.

Ponieważ mleko zawiera ponad 60 różnych cząsteczek, niezwykle trudno jest stwierdzić, który z tych składników wywołuje trądzik, a który nie - szczególnie dlatego, że istnieje tak szeroki zakres różnych produktów mlecznych.

Naukowcy wciąż próbują jednoznacznie wykazać, czy to hormony, wysokie obciążenie glikemiczne, czy raczej białka w mleku są odpowiedzialne za tę sytuację.

CO POWINIENEŚ ZROBIĆ, JEŚLI TWOJA SKÓRA MA SKŁONNOŚĆ DO TRĄDZIKU?

  • Idź do lekarza
    Idź do lekarza rodzinnego, aby omówić wszelkie metody leczenia, które, poza dietą, mogą przynieść pozytywne rezultaty.
  • Unikaj komedogennych produktów kosmetycznych
    Zastanów się nad wyborem produktów do makijażu i pielęgnacji twarzy, które są bezolejowe lub na bazie wody i oznaczone jako nie zatyka porów (wolne od składników blokujących pory).
  • Prowadź dzienniczek
    Prowadź dziennik żywności / objawów i poszukaj wzorców i związków między jedzeniem a zaognianiem się trądziku.
  • Sprawdź swoją wagę
    Jeśli masz nadwagę, rozważ pozbycie się kilku kilogramów. Niektórzy badacze uważają, że otyłość napędza produkcję androgenów, które aktywują nadmierny przyrost komórek skóry oraz nadprodukcję sebum, co może prowadzić do trądziku. Optymalną sytuacją jest szczupła budowa ciała z BMI między 20-25.
  • Zmniejsz spożycie mleka
    Zastanów się nad znacznym zredukowaniem spożycia mleka i produktów mlecznych. (Tylko upewnij się, że przyjmujesz z jedzeniem wystarczającą ilość wapnia.)
  • Niskie obciążenie glikemiczne
    Rozważ stosowanie diety o niskim GL. Staraj się więc unikać rafinowanych węglowodanów i sprawdź, czy korzystnie wpłynie to na Twoją skórę. Przykład jadłospisu na jeden dzień bazujący na jedzeniu o niskim indeksie glikemicznym:
    • Śniadanie: dwa jajka na twardo, kromka chleba pełnoziarnistego, awokado i świeże pomidory.
    • Przekąska między posiłkami: garść migdałów
    • Obiad: soczewica ze świeżym szpinakiem, tartym koprem włoskim i kozim serem.
    • Przekąska: Dwie kromki pumpernikla z łyżką hummusu.
    • Kolacja: sałatka z kurczakiem i komosą ryżową z dynią piżmową, chilli i brokułami.
      Istnieją teraz także specjalne książki kucharskie z receptami potrwa o niskim obciążeniem glikemicznym.

Wniosek

Nadal nie ma solidnych dowodów na to, że dieta powoduje trądzik, ale istnieje wiele dowodów na to, że może go pogorszyć. Istnieją również pewne strategie żywieniowe, które warto wypróbować w połączeniu z leczeniem.

Typowa zachodnia dieta oparta na spożywaniu dużej ilości wysokoprzetworzonych produktów pełnych rafinowanych węglowodanów o wysokiej zawartości GL i produktach mlecznych może być odpowiedzialna za powstawanie trądziku.

Zdrowa, urozmaicona dieta z dużym odsetkiem surowych, nieptrzetworzonych pokarmów, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe i orzechy, jest dobrym pomysłem. Wypróbuj ten rodzaj diety, aby sprawdzić, czy objawy trądziku złagodnieją. Można również rozważyć powstrzymanie się od spożywania mleka, jeśli podaż wapnia z innych źródeł jest wystarczająco wysoka.