Co powoduje trądzik i blizny po trądzikowe?

Co powoduje trądzik i blizny po trądzikowe?

Istnieją różne rodzaje trądziku, ale wszystkie charakteryzują się tymi samymi objawami: zablokowane pory, które pękają, dochodzi do stanu zapalnego, zabliźnienia i gojenia. Przyjrzyjmy się przyczynom ich powstawania. Spójrzmy w lustro.

Jak źle jest?

Klasyfikacja trądziku według typu w badaniach jest niezbędna, nie pomaga ona jednak dotkniętym osobom. Jeśli masz trądzik, to go po prostu masz, nieważne jakiego typu. Dla nastolatków est to koniec świata, przez inne osoby jest po prostu ignorowany. Obojętne, co myślimy o trądziku, powinniśmy mu przeciwdziałać i tu praktyczne podejście jest często najłatwiejsze i najlepsze. W ostrych przypadkach trądziku porada lekarza jest najlepszym wyjściem.

Przyczyny trądziku

Prawdopodobieństwo dotknięcia trądzikiem jest zależne od kilku czynników. Oto najważniejsze z nich:

Genetyka

Jeśli, jak około 90% ludzi odziedziczyłeś geny odpowiedzialne za trądzik, już się ich nie pozbędziesz.

Również skłonność do powstawania blizn jest genetyczna. U niektórych osób blizny rozwijają się już w wyniku niewielkich obrażeń mimo odpowiedniej pielęgnacji, podczas gdy inni, przy takim samym stopniu ran i trądziku nie mają żadnych blizn.

Odżywianie

Trądzik jest powodowany przez hormon dihydrotestosteron (DHT). DHT jest aktywowany poprzez wiązanie receptorów androgenowych. Działa to tak, jakby zatrzymać klucz w dziurce od klucza, aby otworzyć drzwi. Receptor ( = dziurka od klucza) musi się otworzyć, żeby można było włożyć klucz. Otwarcie dziurki od klucza wymaga insuliny lub insulino podobnych czynników wzrostu.

Oba te czynnik znajdują się w mleku i produktach mlecznych, które zawierają również inne hormony, zamieniające się w androgeny, lub same są androgenami, powodującymi trądzik. Również cukier podnosi poziom insuliny i doprowadza do otwarcia tych receptorów. To samo odnosi się do innych produktów spożywczych, które organizm szybko zamienia w cukier.

Aby zmniejszyć powstawanie trądziku, zrezygnuj z produktów mlecznych oraz o wysokim indeksie glikemicznym.

Hormony

Brak hormonów = brak trądziku. Niestety, nie jest to możliwe, gdyż hormony są odpowiedzialne za wiele, ważnych dla życia procesów w ciele człowieka. Z tego powodu, szczególnie kobiety, powinny zwracać uwagę, na jakie to hormony przyjmują (tabletki antykoncepcyjne).

Stres

Zwiększony poziom stresu może powodować powstawanie trądziku lub pogarszać istniejący. Niestety, obecnie, stres jest częścią naszego życia. Całkowite pozbycie się uczucia stresu jest nie możliwe, ponieważ nasze mózgi, są tak zaprojektowane, aby odczuwać stres.

Niemniej jednak sytuacja nie jest beznadziejna, gdyż istnieje wiele sposobów, w które można zredukować stres. Joga, sport lub różne techniki relaksacyjne będą pomocne.

Co powoduje zatykanie porów?

Zatykanie porów powoduje wiele czynników. Do tego wliczają się bakterie, drożdże, czasami roztocza, a także martwe komórki skory, włosy oraz drażniące chemikalia.

Główna przyczyna blizn potrądzikowych

Blizny powstają zwykle, jeśli trądzik nie zostanie odpowiednio szybko i skutecznie wyleczony. Prawidłowa i regularna pielęgnacja odgrywa tutaj ekstremalnie ważną rolę. W ciężkich przypadkach trądziku najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry.

Tutaj znajdziesz pełną gamę produktów do mycia i pielęgnacji przeciwtrądzikowej.