Łupież - co robić?

Łupież wygląda nieestetycznie i często bardzo trudno się go pozbyć. Jednak istnieją sposoby i środki na złagodzenie i leczenie łupieżu.

Łupież to martwe komórki skóry, które zostały odrzucone przez organizm. Zwykle są one niewidoczne. Jeśli jednak dojdzie do ich wzrostu, można je dobrze zobaczyć. I to już nie wygląda zbyt dobrze.

Łupież powstaje, gdy skóra głowy traci swoją równowagę. Celem każdego leczenia jest natomiast regulacja i harmonizacja skóry głowy, aby mogła ona spełniać swoje normalne funkcje.

Rodzaj optymalnego leczenia zależy od przyczyny łupieżu. Te natomiast mogą być w rzeczywistości różnorodne. Sucha skóra głowy prowadzi do suchego, białego łupieżu. Przyczyną tego może być suche powietrze ogrzewania, które przede wszystkim występuje w chłodnych miesiącach w nagrzanych pomieszczeniach.

Również mikroorganizmy jak bakterie, grzyby mogą wywołać łupież. Żywią się one tłuszczami z gruczołów łojowych, które prowadzi do ich większej produkcji.

Łupież może być wywołany także przez problemy zdrowotne, choroby oraz skutki uboczne lekarstw. W taki przypadkach najlepiej skontaktować się z lekarzem. Ponadto istnieje bardzo dużo rodzajów łupieżu.

Przy niedoczynności gruczołów łojowych powstaje suchy łupież. Przy nadczynności natomiast pojawia się tłusty łupież i włosy. Ponadto istnieje jeszcze połączenie nadczynność i rogowacenia skóry głowy. Tłuste włosy na końcówkach i zapalenie skóry głowy to właśnie tego skutki.

Co można zrobić?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zdrowe, wyważone i bogate w składniki odżywcze przy odżywianiu. Już samą zmianą diety możesz zredukować łupież.
Również wiele naturalnych kosmetyków jak szampony są bardzo pomocne, bez użycia żadnych szkodliwych dla zdrowia chemikaliów. Szczególnie przy konwencjonalnych, agresywnych szamponach należy uważać. Podrażniają one skórę głowy, przez co może dojść do rozmnożenia tłuszczy i tworzenia się łupieżu. Błędne koło.

Przy zamianie szamponów konwencjonalnych na naturalne może upłynąć nawet kilka tygodni, aby skóra głowy się przyzwyczaiła. Jeśli nie widzisz natomiast od razu rezultatu to nic niezwykłego. Naturalne substancje działają inaczej niż wiele chemicznych składników, dlatego fizyczna zmiana nie jest możliwa z dnia na dzień.

Ponadto wiele osób ma wrażenie, że ich włosy są przez naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów inne lub bardziej się przetłuszczają. Można to wytłumaczyć tym, że konwencjonalne szampony i skóra głowy się odtłuszczają. Gruczoły łojowe produkują szybciej dużo tłuszczu. Naturalne szampony też wprawdzie odtłuszczają, ale nie tak mocno i mniej agresywnie. To potrwa oczywiście jakiś czas, aż gruczoły łojowe się do tego przyzwyczają.

Jako alternatywę do szamponów możesz używać także ziemię z lawy. Ziemia z lawy mało odtłuszcza, dba oprócz dokładnego oczyszczania także o naturalną regulację talku.