Problemy ze skórą: rozpoznaj przyczyny

Problemy ze skórą: rozpoznaj przyczyny

Odkryj, co stresuje twoją skórę i powoduje problemy.

Jeśli masz wrażliwą skórę, może frustrować próba dowiedzenia się, co powoduje problemy związane z nią. To, co powoduje, że u jednej osoby pojawiają się problemy, może nie wywoływać żądnych symptomów u innej. To sprawia, że ​​trudno jest znaleźć rozwiązanie.

Istnieje jednak kilka typowych czynników, o których wiadomo, że powodują zmiany skórne. Poznanie tych czynników może pomóc nam znaleźć rzeczy najbardziej stresujące dla naszej skóry. Przyjrzyjmy się bliżej następującym czynnikom:

Żywność

Nasza skóra przyjmuje również zadania jako system wydalniczy, aby pozbyć się rzeczy, których nasze ciało już nie potrzebuje. To, co jemy, ma duży wpływ na zachowanie naszej skóry.

Obecnie istnieje wiele znanych nietolerancji pokarmowych, w tym nabiał, jaja lub orzechy. Lista jest nieskończona. Fermentowane pokarmy zawierają np. wiele histaminy, która może spowodować egzemę lub łuszczycę. Zalecamy prowadzenie dziennika żywności. Z czasem można rozpoznać wszelkie nietolerancje pokarmowe.

Stres

Jeśli jesteśmy zestresowani lub zmęczeni, osłabia to naszą obronę, co z kolei może powodować problemy. Powodem jest to, że hormony uwalniane przez stres mogą spowolnić funkcje skóry. Stały stres może więc wpływać na barierę skóry, która staje się wrażliwa.

Kiedy stres jest przyczyną problemów skórnych, powinieneś aktywnie szukać sposobów na relaks. Medytacja, joga, trening autogeniczny lub po prostu czytanie dobrej książki może obniżyć poziom stresu. Powinieneś także jak najwięcej spać.

Hormony

Wahania hormonalne mają również wpływ na zdrowie skóry. Na przykład wiele kobiet doświadcza miesięcznych wahań w okolicy cyklu miesiączkowego. Wtedy należy zwrócić uwagę na zaopatrzenie w witaminę B6. Może to pomóc w regulacji zaburzeń równowagi hormonalnej. (Najlepiej jest zawsze zasięgać porady lekarza.)

Ale istnieje wiele innych czynników, które mogą zaburzyć hormony. Brak snu i stres, problemy zdrowotne lub antykoncepcja mogą również odgrywać rolę.

Jeśli uważasz, że zaburzona równowaga hormonalna jest odpowiedzialna za problemy ze skórą, powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym.

Środowisko

Zimą na zewnątrz panuje zimne powietrze, a w mieszkaniach wyjątkowo suche, w lecie intensywne słońce może odwodnić skórę i sprawić, że będzie ona bardziej podatna na problemy. Oczywiście istnieje również zanieczyszczenie powietrza, codzienne zabrudzenia... Nasza skóra nas przede wszystkim chroni, ale po części także absorbuje te rzeczy.

Dopasowanie rutyny pielęgnacyjne skóry do danej pory roku może pomóc w ograniczeniu negatywnych skutków wpływów środowiska. Ponadto należy zawsze oczyścić skórę wieczorem, aby pozbyć się resztek makijażu i brudu.

Chemikalia

Substancje chemiczne drażniące skórę często znajdują się w perfumach, produktach do pielęgnacji skóry i produktach kosmetycznych oraz odzieży.

Najlepszym środkiem ostrożności jest kontrola. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie informacji INCI na temat składników z tyłu produktów. To jedyny sposób, dzięki któremu dowiesz się, co nakładasz na skórę. Znane substancje drażniące skórę to np. kwas glikolowy lub retinol. Jednakże skórę może podrażnić dowolny składnik. Wtedy najlepiej prowadzić dziennik skórny. Jeśli zapiszesz tam, które produkty używasz codziennie i kiedy skóra ma wysypkę, możesz rozpoznać przyczynę i znaleźć problematyczne substancje.

Rozpoznanie wyzwalaczy, na które twoja skóra jest uczulona, ​​nie jest łatwe, ale mamy nadzieję, że trochę pomogliśmy.

Tymczasem istnieje również wiele marek kosmetyków naturalnych, które wyspecjalizowały się w wymaganiach skóry wrażliwej; marką jest np.Pai Skincare. Produkty Pai nie zawierają drażniących chemikaliów ani alkoholu i działają łagodząco oraz regenerująco na wrażliwą lub skłonną do alergii skórę.