Zasadowa czy pH neutralna pielęgnacja skóry?

Zasadowa czy pH neutralna pielęgnacja skóry?

My otrzymujemy bardzo dużo mailowch zapytań  i tam stoi najczęściej to pytanie : jaka jest różnica między zasadową a pH neutralną pielęgnacją skóry, czy istnieją typy skóry dla których szczególnie nadaje się jedna z tych pielęgnacji i dlaczego istnieją ogólnie produkty z różnymi wartościam pH. Odpowiedź na te pytania nie jest tak prosta. Tutaj nie chodzi o różne rodzaje produktów pielęgnacyjnych, tutaj uderzają na siebie dwa światy! Dlatego konkretne odpowiedzi na te pytania  (jaka kategoria produktów jest odpowiednia dla jakiej skóry i najlepsza) nie mogą zostać udzielone, aby nie zaprzeczać wzajemnie tym dwóm perspektywom widzenia problemu.  

Aby zasadniczo zająć się tą problematyką  , podajemy poniżej  różne stanowiska i punkty widzenia *:

Medycyna konwencjonalna stoi za pielęgnacją z neutralnym pH. Ona  nie ma wpływu na ochronną, kwaśną warstwę na skórze , która rozciąga się jak cieniutka warstwa  wodno - tłusta  z  łoju, potu i komórek rogowych  i zapewnia, że skóra pozostaje zdrową. Z punktu widzenia medycyny alternatywnej  są alkaliczne produkty pielęgnacyjne  ważniejsze, bo ta warstwa kwaśna wcale nie istnieje. Fakt, że skóra ma kwaśną wartość pH ,ma zupełnie inne przyczyny - no i mamy dwa różne punkty widzenia!

pH neutralna pielęgnacja skóry

Skóra ma lekko kwaśny pH. To odkryto  już przed stu laty. Wartość pH zdrowej skóry leży między 5,5 ( woda ma wartość neutralną z 7,0). Zależnie od wieku, płci , obszaru skóry itd może to ulegać zmianie. Kwaśne środowisko  powstaje poprzez tzw. warstwę ochronną.

Pojęcie - "pH neutralne" nie oznacza w pielęgnacji skóry naprawdę nutralny  w sensie wody , która nie jest zasadą ani kwasem . Te produkty są dopasowane  do wartości pH skóry  i dlatego lekko kwaśne.

Ideą  stojącą za neutralną pielęgnacją skóry było, żeby wartość pH skóry  podczas mycia prawie nie uległa zmianom, aby utrzymać warstwę ochronną. 

Normalne mydło ma stosunkowo wysoką  wartość pH aż do 9. Im wyższa wartość , tym bardziej zostaje przesuszona skóra. Wcześniej uważano, że warstwa ochronna skóry ponownie powstaje najpóźniej po godzinie. Badania wykazały , że to trwa o wiele dłużej i tym samym jest skóra dłużej zaatakowana.

Alkaliczna pielęgnacja ciała opiera się na fałszywym założeniu, że kwasy szkodzą skórze i ogólnie organizmowi. Nasz organizm jest w stanie  zrównoważyć  bezproblemowo zaburzenia równowagi kwasowo - zasadowej , poprzez neutralizację nadmiaru kwasów. To jest codzienny proces , bo nadmiar kwasów powstaje już przy spożyciu mieszanych pokarmów.

Kwasy zostają również wydalone przez skórę. To służy zachowaniu prawidłowej warstwy ochronnej. Dzęki badaniom wiemy, że kwaśne  środowisko jest niekorzystne dla większości bakterii i grzybów, bo hamuje ich wzrost. ,

Ogólnie neutralizowanie kwasów poprzez zasady nie jest dobrym pomysłaem, ponieważ wiele zakresów ciała jest zależnych od kwasów . Tym samym szkodzimy więcej, aniżeli pomagamy. 

Alkaliczna  pielęgnacja skóry

Aż do lat siedemdziesiątych, były dostępne tylko alkaliczne produkty pielęgnacji skóry. To znaczy , że istnieją  wieloletnie doświadczenia z alkalicznymi produktami pielęgnacji . One służą nie tylko do mycia ciała , ale również dla ochrony skóry. Alergiczne reakcje  i zaatakowana skóra poprzez pH neutralne produkty  pojawiała się coraz częściej. Uszkodzona skóra jest wspaniałą pożywką  dla grzybów, wszelkiego rodzaju, ponieważ one najlepiej przeżywają w kwaśnym środowisku .Motto sensownej pielęgnacji  ciała może więc być: alkaliczna pielęgnacja zamiast kwaśnego obciążenia.

Lekko zasadowe pH 7,4 nie wysusza skóry i jest idealnedla regularnej pielęgnacji.

Produkty o neutralnym pH prowadzą do zniszczenia naturalnego procesu regulacji skóry.Tak zwana kwaśna warstwa ochronna  faktycznie nie istnieje. Ona została  użyta przez firmy  i przemysł kosmetyczny  dla celów propagandowych. Skóra ma o wiele niższą pH wartość , bo organizm nie jest w stanie regulować, wysokiego obciążenia kwasami  poprzez wydalanie przez nerki  i przewód trawienny. Skóra musi pomóc. Kwaśne produkty pielęgnacji  wypychają  powstające kwasy  do soków ciała. Dlatego nie są dobre te produkty.

Używa się produkty zasadowe , dochodzi do reakcji z kwasami , te zostają zneutralizowane  i rozpuszczone. W ten sposób zostaje organizm pobudzonym , zgromadzone kwasy  i szlakę uwalniać z przeważającego kwaśnego środowiska komórki  i ją przekazać do otoczenia zasadowego. Zostaje np. brana kąpiel zasadowa  o wartości pH 8,5, to spada ta wartość po godzinie bardzo gwałtownie. Woda kąpielowa przejmuje  poprzez skórę z ciała  wydalane kwasy. 

Poprzez pH neutralną pielęgnację zostaje skóra zewnętrznie odtłuszczona . Następstwem jest utrata przez gruczoły  łojowe , ich naturalnej zdolności , ponownego wznowienia procesu natłuszczania skóry . Zasadowa kąpiel pobudza działalność gruczołów łojowych. 

* W tym artykule chodzi głównie tylko o  neutralne porównanie  różnych standartów i punktów widzenia. Dlatego pojawiają się wypowiedzi, które mogą  być wzajemnie sprzeczne. To zostało celowo wybrane , bo inaczej nie byłoby możliwe wzajemne przeciw postawienie  różnych punktów widzenia. I tym samym jest tolerowana teza, że z dwóch sprzecznych wypowiedzi  tylko jedna jest prawidłowa bzw. prawdziwa.
Ponadto nie  zostało wypowiedzone polecenia za i przeciw pewnych produktów  i podane stanowisko  w konfrontacji .Każdy jest sam odpowiedzialny  za wybór produktów pielęgnacji  ciała  według własnego przekonania