Zasadowa czy pH neutralna pielęgnacja skóry?

Zasadowa czy pH neutralna pielęgnacja skóry?

Jeśli chodzi o pytanie, która pielęgnacja skóry jest lepsza, zasadowa czy o neutralnym pH, zderzają się dwa światopoglądy. Dlatego nie tak łatwo odpowiedzieć, która pielęgnacja jest najlepsza.

Przyjrzymy się jednak szczegółowo zaletom każdego kierunku i porównamy poglądy.

Warstwa ochronna skóry i jej funkcja

Skóra otoczona jest naturalną ochroną. Ten tak zwany ochronny płaszcz kwaśny lub płaszcz hydrolipidowy składa się z łoju, potu, lipidów, aminokwasów i zrogowaciałych łusek komórkowych. Chroni skórę przed wysuszeniem, zarazkami i zanieczyszczeniem środowiska i może być regenerowany przez samą skórę. Jak wskazuje termin „kwaśny płaszcz”, skóra ma lekko kwaśny odczyn pH, który może się nieznacznie różnić w zależności od wieku, płci czy obszaru ciała.

Czym jest tak zwana wartość pH i co ma wspólnego z pielęgnacją skóry?

Termin pH oznacza skrót od „potencjał wodoru” lub też po łacinie „pondus/potentia hydrogenii” i wskazuje jako wartość, jak kwaśny lub zasadowy/zasadowy jest roztwór. Najczęściej mierzone wartości mieszczą się w przedziale od 0 do 14. Im niższa wartość pH, tym bardziej kwaśny roztwór. Woda ma pH 7 i jest uważana za „neutralną”. Zdrowa skóra ma pH od 5 do 6,5 i dlatego jest lekko kwaśna. Wartości w tym zakresie są określane jako „neutralne dla skóry”. Dlatego niewielka, ale subtelna różnica między „pH-neutralnym” a „pH-neutralnym dla skóry” jest ważna w pielęgnacji skóry.

Perspektywa pielęgnacji skóry o neutralnym pH

Medycyna konwencjonalna opowiada się za pielęgnacją skóry o neutralnym pH, która nie narusza lekko kwaśnej warstwy ochronnej skóry.

Ideą pielęgnacji skóry, której pH jest jak najbardziej zbliżone do pH skóry, jest zapobieganie jak najmniejszej zmianie naturalnej wartości pH skóry poprzez mycie w celu zachowania funkcji ochronnej.

Zwykłe mydło ma stosunkowo wysoką wartość pH, dochodzącą do 9. Im wyższa ta wartość, tym bardziej skóra wysycha. W przeszłości uważano, że kwaśny płaszcz ochronny skóry cofa się najpóźniej po godzinie. Jednak badania wykazały, że trwa to znacznie dłużej, a skóra jest wrażliwa przez dłuższy czas.

Zasadniczo organizm może zrekompensować brak równowagi, po prostu neutralizując nadmiar kwasów. To codzienny proces, ponieważ nadmiar kwasu występuje nawet przy normalnej diecie mieszanej. Badania wykazały, że pewne kwaśne środowisko jest niekorzystne dla większości rodzajów bakterii i grzybów, ponieważ hamuje ich namnażanie.

Perspektywa zasadowej pielęgnacji skóry

Oryginalność i naturalność opierają się na bardzo starej tradycji idei zasadowej pielęgnacji ciała. Argumentuje się, że płyn owodniowy, w którym dziecko rośnie przez dziewięć miesięcy, jest słabo zasadowy i ma pH około 8-8,5. Ponieważ dzieci rodzą się z przysłowiową skórą dziecka – delikatną, miękką i pachnącą – wydaje się oczywiste, że dobra pielęgnacja ciała powinna mieć odczyn zasadowy.

Aż do lat 70-tych dostępne były tylko alkaliczne produkty do pielęgnacji ciała. Oznacza to, że istnieją dziesięciolecia doświadczeń z zasadową pielęgnacją skóry. Służy to nie tylko oczyszczeniu skóry, ale także jej ochronie. Nasilają się reakcje alergiczne i skóra atakowana przez produkty o neutralnym pH. Uszkodzona skóra jest doskonałą pożywką dla wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii, ponieważ najlepiej przeżywają w kwaśnym środowisku. Motto rozsądnej pielęgnacji ciała może brzmieć tylko: Podstawowa pielęgnacja zamiast kwaśnego stresu.

Lekko zasadowe pH 7,4 nie wysusza skóry i dlatego idealnie nadaje się do regularnej pielęgnacji ciała.

Produkty o neutralnym pH niszczą naturalną regulację skóry. Tak zwany kwaśny płaszcz ochronny nie istnieje. Jest używany wyłącznie przez przemysł kosmetyczny do celów reklamowych. Raczej skóra ma tak niską wartość pH, ponieważ organizm nie jest już w stanie wyeliminować nadmiaru kwasów przez nerki i jelita z powodu wysokiego obciążenia kwasem. Na ratunek przychodzi skóra. Kwaśne produkty do pielęgnacji skóry zmuszają teraz te uciekające kwasy z powrotem do płynów ustrojowych. Dlatego takich produktów należy unikać.

Jeśli natomiast stosuje się produkty zasadowe, zachodzi reakcja z kwasami, są one neutralizowane, a tym samym rozpuszczane. Pobudza to organizm do uwalniania zmagazynowanych kwasów i produktów przemiany materii z przeważnie kwaśnego środowiska komórek i uwalniania ich do środowiska zasadowego. Na przykład, jeśli weźmiesz podstawową pełną kąpiel o wartości pH 8,5, wartość ta znacznie spadnie po godzinie kąpieli. Woda do kąpieli absorbuje kwasy uwalniane przez organizm przez skórę.

Pielęgnacja ciała o neutralnym pH również odtłuszcza skórę. W efekcie gruczoły łojowe tracą naturalną zdolność do rozpoczęcia procesu ponownego natłuszczania. Z kolei zasadowa pielęgnacja ciała stymuluje pracę gruczołów łojowych.

Wniosek

Widzenie dwóch tak przeciwstawnych perspektyw zestawionych ze sobą podczas poszukiwania najlepszej opieki dla siebie może być czasami mylące. W tym momencie nie można podać ogólnych wskazówek.

W zasadzie zdrowa skóra sama reguluje ochronny płaszcz kwasowy, jednak jeśli kwasy przeważają, skóra staje się sucha i napięta. Jeśli bazy jest za dużo, skóra staje się tłusta i podatna na bakterie. Pielęgnacja skóry ma zatem ważne zadanie wspomagania regulacji. Dlatego należy wybrać odpowiednią pielęgnację w oparciu o własny typ skóry - należy unikać siarczanów i ostrych środków powierzchniowo czynnych w produktach oczyszczających.

* Ten artykuł jest tylko neutralnym porównaniem różnych punktów widzenia i punktów widzenia. Dlatego w danym punkcie widzenia istnieją również stwierdzenia, które są sprzeczne z twierdzeniami drugiego. Ta okoliczność jest zamierzona, ponieważ w przeciwnym razie pełne porównanie różnych poglądów nie byłoby możliwe. Toleruje się również fakt, że z dwóch sprzecznych stwierdzeń tylko jedno może być poprawne lub prawdziwe.
Ponadto w tym porównaniu nie podano ani rekomendacji za, ani przeciw niektórym produktom lub perspektywom. Każdy jest odpowiedzialny za wybór tego, co uważa za najbardziej odpowiedni schemat pielęgnacji skóry.