Zadbana skóra pomimo zimna

Zadbana skóra pomimo zimna

Zimą nasza skóra jest narażona na szczególne warunki. Właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna w tym czasie.

Dlaczego nasza skóra cierpi w zimie?

W zimie spadają temperatury, co negatywnie wpływa na naszą skórę. Im niższa temperatura, tym bardziej nieaktywne stają się gruczoły łojowe skóry. Skóra nie jest już tak dobrze zaopatrzona w tłuszcz, co osłabia jej naturalną barierę ochronną.

Ponadto powietrze może wchłaniać niewielką ilość wilgoci w niskich temperaturach. W połączeniu z suchym, ciepłym powietrzem w ogrzewanych domach i biurach oraz dużymi różnicami temperatur, skóra jest pozbawiona dużej ilości wody.

Ludzie, którzy i tak borykają się już z suchą skórą, mają jeszcze więcej problemów zimą. Skóra zaczyna się rozciągać, swędzi, a w skrajnych przypadkach pęka lub rozwija się egzema.

Jak dbać?

Chodzi o zmniejszenie lub zatrzymanie utraty wody na skórze. Jeśli masz wystarczająco wilgoci w skórze, nie masz żadnych problemów. Aby ochronić skórę przed zimnem, możesz stosować przeznaczone do tego celu produkty, jak np. maści tłuszczowe lub oleje (olej migdałowy lub jojoba sprawdzą się tu bardzo dobrze). Kremy przeznaczone do stosowania w zimie, zapobiegają wysuszeniu skóry.

Niemniej jednak najlepiej chronić skórę przed temperaturami substancjami tłuszczowymi. Szczególnie ważna jest tutaj pielęgnacja skóry twarzy.

Nie zapomnij o pielęgnacji ust. Usta są bardzo wrażliwe i narażone na pękanie.

Stosując kremy zawierające wodę, należy zachować szczególną ostrożność, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Woda zawarta w produktach może prowadzić do odmrożeń lub stanów zapalnych.

Odpowiednia ochrona przed słońcem jest również bardzo ważna w zimie. Przede wszystkim, jeśli jesteś na dużej wysokości, na przykład w górach, jest to niezbędne. Śnieg odbija światło i wzmacnia efekt, pozornie nie tak silnego słońca.

Nie zapomnij o oczyszczaniu

Oczywiście, nie należy zapominać o oczyszczaniu skóry. Zimą najlepsze są łagodne środki, które następnie uzupełnia się odpowiednią pielęgnacją. Tak więc cząsteczki brudu nie mogą zatykać porów i co zapobiega stanom zapalnym.

Do mycia używaj tylko letniej wody. Zbyt gorąca woda wysusza skórę. Należy unikać długich kąpieli (chyba że używasz specjalnych olejków do kąpieli).

W przypadku twarzy zaleca się regularne stosowanie maseczki nawilżającej .

Pij dużo

Oczywiście, cała dbałość o zachowanie wilgoci w skórze, nic nie da, jeśli od samego początku ciało nie jest odpowiednio nawodnione. Bądź pewien, że dostarczasz organizmowi wystarczająca ilość płynów - przynajmniej 2 litry dziennie.

Sprawdź wilgotność

W pomieszczeniach możemy kontrolować poziom nawilżenia powietrza. Dla skóry najlepsza jest wilgotność od 40 do 60%. W tym celu możemy albo umieścić w mieszkaniu zielone roślinny, albo ustawić zbiorniki wody w pobliżu ogrzewania.