Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery.

Dowiedz się, jaki masz rodzaj cery.

Skóra jest niezwykle wszechstronnym i największym organem w naszym organizmie. Chroni organizm przed środowiskiem zewnętrznym, dba o wewnętrzną równowagę oraz jest lustrem naszego zdrowia. Dlatego też wymaga ona szczególnej uwagi i specjalnej pielęgnacji.

Mleczko oczyszczające, kremy, peelingi, maseczki oraz wiele innych kosmetyków gromadzimy w naszej łazience. Niestety wśród nich znajdziemy wiele produktów, których nasza skóra tak naprawdę nie potrzebuje. Podstawą wyboru odpowiednich kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych oraz właściwej diety jest określenie typu skóry. Prawidłowe odżywianie i dostarczanie do organizmu odpowiednich mikroskładników odżywczych to tajemnica pięknej i zdrowej skóry.

Rozróżniamy trzy podstawowe typy cer: sucha, tłusta i mieszana. Każdy rodzaj cery ma swoje indywidualne potrzeby i wymaga specjalnej pielęgnacji.

Zachęcamy do wykonania testu, który pozwoli określić typ twojej skóry.

1. Po codziennym myciu...

a) czuje nieprzyjemne uczucie napięcia

b) czuje świeżość

c) moja skóra świeci się po kilku minutach

Jeśli po umyciu twarzy nie zastosujesz odrobiny kremu...

a) masz matową cerę, która czasami się łuszczy

b) moja skóra zaczyna się świecić, tylko na czole, nosie i podbródku

c) bez kremu moja skóra jest tłusta

Moje pory ...

a) są prawie niewidoczne

b) są widoczne na nosie, czole i podbródku

c) są bardzo widoczne, zwłaszcza na policzkach

Poznaj wynik!

Jeśli wybrałeś większość odpowiedzi „a” to: sucha skóra ze zbyt małą zawartość tłuszczu

Ten rodzaj skóry występuje stosunkowo często, przede wszystkim u dzieci i osób starszych. Skóra ma wąskie pory i bardziej matowy wygląd niż świecący. Sucha skóra pojawia się, gdy występuje zaburzenie produkcja łoju i niedobór nawilżenia.
Sucha skóra jest bardziej napięta i ma głębokie linie i zmarszczki w zależności od wieku. Osoby z suchą skórą powinny stosować przynajmniej dwa razy dziennie krem nawilżający i zwracać uwagę, aby ich skóra była zaopatrzona w odpowiednie składniki odżywcze. Warto również zrezygnować z nadmiernego stosowania środków do mycia takich jak mydła lub żeli pod prysznic. Należy unikać także produktów z tenzydami i alkoholem oraz silnie odtłuszczających mydeł i mycia w gorącej wodzie. Najlepiej sięgać tylko po łagodne produkty pielęgnacyjne!

Sucha skóra wymaga witaminy E (zawartej np. w zbożach, suszonych owocach, ryżu lub liściach owoców) oraz w kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6. Pozytywny wpływ ma kwas gamma linolenowy (GLA), omega-6 kwasów tłuszczowych, który wspiera barierową funkcję skóry i zmniejsza utratę wody przez naskórek. GLA naturalnie występuje w mleku matki oraz w niektórych artykułach spożywczych, jak np. olej z ogórecznika i olej z wiesiołka oraz w nasiona konopi i lnu.

Większość odpowiedzi B: Skóra mieszana

Skóra mieszana jak już sama nazwa wskazuje to połączenie właściwości dwóch typów cery: suchej i tłustej. Skóra mieszana jest sucha na policzkach i tłusta w strefie T, czyli na czole, nosie i podbródku. Strefa T podatna jest na duże pory i pryszcze.
Osobom ze skórą mieszaną zalecamy stosowanie kosmetyków, które wspierają jednolity wygląd cery. Warto również zadbać o dostarczanie odpowiedniej dawki witaminy D, omega3 oraz cynku.

Większość odpowiedzi C: skóra tłusta

Tłusta skóra najczęściej błyszczy się, ma duże pory, pojawiają się krostki i pryszcze, wągry. Cera tłusta charakteryzuje się przede wszystkim nadmiarem produkcji sebum. Dlatego warto stosować kosmetyki, które wygładzają i koją skórę. Dlatego kluczowe znaczenie ma tutaj cynk, który normalizuje wydzielanie sebum. Źródłem cynku są kiełki pszenicy, owoce, warzywa, mięso i owoce strączkowe.

Twoje odpowiedzi nie są jednoznaczne?

W tym wypadku masz skórę normalną.

Osoby ze skórą normalną można nazwać prawdziwymi szczęśliwcami. Taka skóra sprawia najmniej problemów i nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Skóra normalna jest gładka, nie produkuje nadmiaru sebum i ma zazwyczaj jednolity i różowy wygląd.