Mikroplastik - podwójne zagrożenie

Plastik obciąża swoimi składnikami środowisko i jest szkodliwy dla człowieka i zwierząt. Im mniejsze części tworzyw sztucznych, tym większe niebezpieczeństwo. Tak zwany mikroplastik, który jest wykorzystywany przede wszystkim w kosmetyce, dotarł już nawet do łańcucha pokarmowego. Jego wpływ na zwierzęta i człowieka nie jest całkowicie znany.

Pojęcie mikroplastik odnosi się do drobnych cząstek, które są mniejsze niż pięć milimetrów. Jednym z głównych źródeł mikro plastiku w środowisku tworzą produkty kosmetyczne. Wykorzystuje się go tutaj jako np. granulat lub środek wiążący w peelingach, pastach do zębów, żelach pod prysznic, w produktach do makijażu itd. Nie ma jednak żadnego obowiązku oznaczania tego. Konsumenci dlatego mają często problem, aby rozpoznać, czy dany produkt zawiera takie składniki, czy też nie.

Oprócz tych zastosowanych w przemyśle kosmetycznym podstawowych mikroplastików, istnieją również jeszcze inne drugorzędowe. Ten rodzaj powstaje głównie przez rozpad wielkich wysypisk śmieci w morzu. Procesy wietrzenia, wywołane przez fale i słońce, pozwalają na "łamanie" dużych kawałków plastiku.

Oprócz powstania, nie ma żadnych różnic między tymi dwoma rodzajami mikro plastiku. Oba pozostają na wiele wieków w morzu. Plastik sam zawiera wiele ftalanów i zmiękczaczy, które mogą być hormonalnie aktywne, trujące oraz mogą pobudzać choroby nowotworowe. Jakby tego było mało, małe cząstki plastiku działają jak magnez na toksyny 

środowiskowe. Na ich powierzchni gromadzą się liczne składniki. Toksyczne stężenie na elementach plastiku może być do stu razy wyższe niż w otaczającej wodzie. 

Praktycznie nie ma miejsca na świecie, gdzie nie występowałby mikroplastik, pojawił się on nawet w łańcuchu żywnościowym. Małe organizmy wodne myślą, że małe elementy plastiku to pożywienie i je spożywają. Toksyny nie są niestety wydalane, lecz gromadzą się w tkankach tłuszczowych zwierząt. Małe zwierzęta są pożerane przez większe itd. W ten sposób mikro plastik pojawia się również w ludzkim pożywieniu. Nie tylko ryby są dotknięte tym problemem. Tymczasem zostało udowodnione, że również znajduje się on w mleku, miodzie, piwie, a nawet w wodzie pitnej.

Powody dla jakich plastik pojawia się w kosmetykach są proste. Ma on wszechstronne zastosowanie i jest stosunkowo tani. Dzisiaj istnieje już wiele ekologicznie biodegradowalnych alternatyw. Obejmują one skorupki orzechów jak również pestki winogron, czy mineralne składniki jak sól, glinkę, czy kredę.

Jeśli chcesz się przyczynić do zmniejszenia obciążenia przez mikro plastik, należy przy zakupie kosmetyków zwracać na to uwagę, czy produkty te nie zawierają tych składników. W kosmetykach naturalnych nie mogą one znaleźć zastosowania. Ponadto pomaga, jeśli będziesz unikać odpadów plastikowych, ewentualnie opakowania plastiku zostaną odpowiednio usunięte i tym samym ulegnie recyklingowi.