Akcja zbierania funduszy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2021

Akcja zbierania funduszy z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2021

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Zbiórka pieniędzy na wsparcie działalności schroniska dla kobiet

Ubolewamy, że wkroczenie w XXI wiek nie tylko nie spowodowało zaniku, ale nawet i zmniejszenia skali zjawiska przemocy wobec kobiet. Dobro kobiet będących ofiarami tych zbrodniczych praktyk leży nam na sercu. Dlatego 8 marca w Międzynarodowy Dzień Kobiet przeprowadzamy zbiórkę pieniędzy. Chcemy przekazać równowartość 1 € za każde złożone zamówienie Stowarzyszeniu Autonomicznych Austriackich Schronisk dla Kobiet (Verein Autonome Österreichische Frauenhäuser), gdzie poszkodowane kobiety otrzymują natychmiastową pomoc i wsparcie - bo nie odwracamy wzroku!

Co trzecia kobieta jest zagrożona przemocą fizyczną i / lub seksualną

Statystyki są szokujące: ponad 30% kobiet na całym świecie wciąż doświadcza przemocy. Żeby móc sobie lepiej wyobrazić skalę zjawiska, załóżmy że spędzasz przyjemny wieczór z dwiema przyjaciółkami: z perspektywy statystyk jedna kobieta z Waszej trójki jest ofiarą przemocy.

Tragicznym faktem jest, że prawie 70% kobiecych ofiar morderstw ginie z rąk swojego aktualnego / byłego partnera lub na jego zlecenie. Oznacza to, że przemoc domowa jest główną przyczyną śmierci kobiet lub doznania przez nie uszczerbku na zdrowiu (w wieku od 16 do 44 lat) - w statystykach wyprzedza to nawet raka czy wypadki drogowe!

Przemoc przybiera wiele postaci. Kiedy rekacja z gwałtownej staje się przestępcza? Czy punktem nadającym nową definicję jest dopiero pojawienie się przemocy fizycznej w sporze z partnerem?

Z prawnego punktu widzenia lista brutalnych przestępstw jest długa:

  • Napaść i (poważne) uszkodzenie ciała
  • Tortury lub zaniedbanie
  • Pozbawienie wolności
  • Stosowanie przymusu
  • Stwarzanie niebezpieczestwa dla życia lub zdrowia
  • Uporczywe prześladowanie / stalking
  • Regularne zastosowanie przemocy
  • Gwałt

Ponad połowa wszystkich kobiet przynajmniej raz doświadcza molestowania seksualnego w swoim życiu. Ale nie tylko napaść na tle seksualnym jest boleśnie powszechnym zjawiskiem. Przemoc psychiczna jest wszechobecna - występuje w wielu rodzinach. Niemieckie badanie wykazało, że 42% ankietowanych kobiet doświadczyło w swoim życiu różnych form przemocy psychicznej, jak np. zastraszanie, agresywne okrzyki, oszczerstwa, groźby i poniżenie, aż do terroru psychologicznego.

Stalking dotyka 18% wszystkich kobiet

Definicja stalkingu zaznacza, że uporczywe prześladowanie również zalicza się do przestępstw z użyciem przemocy. Możemy jedynie przypuszczać, że liczba niezgłoszonych incydentów znacznie przewyższa liczbę oficjalnie zgłoszonych przestępstw na tym tle. Jeśli masz wrażenie, że jesteś obiektem czyjegoś prześladowana lub jeśli natarczywość konkretnej osoby powoduje u Ciebie pojawienie się dyskomfortu, pamiętaj, że powinnaś to zgłosić! Jeśli ktoś mimo sprzeciwu przekracza wyznaczone granice i ingeruje w Twoją strefę komfortu, nie wahaj się sięgnąć po fachową pomoc!

Co mogę zrobić?

Nie ignoruj zauważonych przypadków przemocy w Twoim otoczeniu! Nie ma znaczenia, czy znasz daną osobę, czy nie. Obserwuj rozwój sytuacji i bądź w gotowości do podjęcia interwencji i wezwania przedstawicieli odpowiednich służb do pomocy. Każda kobieta będąca w potrzebie będzie wdzięczna za zaangażowanie i okazane wsparcie!

8 marca 2021 - przekazujemy 1 € za Twoje złożone zamówienie!