Samoopalacz - wszystko, co powinno się o nim wiedzieć

W dzisiejszych czasach nie jest problemem posiadanie idealnej opalenizny przez cały rok. Uzyskujemy ją za pomocą samoopalacza. jednak, żeby osiagnąć najlepszy efekt, musimy pamiętać o paru istotnych rzeczach. Tutaj znajdziecie informacje i porady jak prawidłowo stosować samoopalacz.

Czy samoopalacz szkodzi skórze?

Zasadniczo samoopalacz jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli skóra ma mieć opalony wygląd. Przeważnie produkty zawierają dihydroksyaceton i erytrozę, a właściwie ich mieszaninę. Chodzi o cząsteczki cukru, które także wystepują w naszym ciele. Nie są groźne. Dihydroksyaceton zaczyna działać po 6, 8 godzinach, a erytroza po około 2 dniach. Dzięki erytrozie opalenizna dłużej utrzymuje się na skórze.

Czy samoopalacz jest skuteczny u każdego?

Nie, nie u każdego. Występujące w samoopalaczu cząsteczki cukru wchodzą w reakcję z białkami i aminokwasami, które wystepują w ludzkiej skórze. U 10-15% ludzi brakuje tych substancji, dlatego też nie dochodzi wtedy do reakcji. 

Jaki produkt jest odpowiedni? 

Występuje dużo rodzajów samoopalacza: balsam, żel, krem, spray, i pianka. Wszystkie rodzaje działają tak samo dobrze. Spróbuj różnych produktów i wybierz ten który najbardziej ci odpowiada.

Jaka odcień samoopalacza pasuje do jakiego typu skóry?

By opalenizna nie była zbyt ciemna i nie wyglądałą nienaturalnie, trzeba uważać przy wyborze produktu.
Należy używać produktu, który jest tylko o parę odcieni ciemniejszy niż aktualny odcień skóry. W razie wątpliwości wybrać jaśniejszy wariant. Jeśli wybrany odcień będzie za jasny, można go nałożyć ponownie. Wtedy kolor będzie bardziej intensywny. 
Jeśli produkt jest za ciemny, nie trzeba go wyrzucać. Można go zmieszać ze zwykłym kremem, wtedy kolor niebędzie tak intensywny.

Wskazówka: Jeśli po nałożeniu produktu, skóra będzie lekko pomarańczowa, to wskazuje zaburzenia płaszcza hydrolipidowego skóry. W tym wypadku należy sprawdzić wszystkie produkty pielęgnacyjne. Możliwe jest, że żel pod prysznic lub inny produkt jest zbyt agresywny dla skóry.

Właściwe przygotowanie

Idealną podstawą dla możliwie jak najdłuższej, równomiernej opalenizny jest gładka i delikatna cera. Bardzo ważne jest usunięcie obumarłych komórek skórnych, zrogowaceń etc.. Przed uzyciem samoopalacza najlepiej zrobić peeling. Im gładsza skóra, tym bardziej równomierna opalenizna. Nie wolno zapomnieć o łokciach, stopach i kolanach. Nogi powinny być pozbawione włosków. Zatem: woskować, ogolić albo wydepilować nogi, najlepiej dzień przed. Dzieki temu skóra ma czas odpocząć.

Nawilżenie jest zaletą 

Naukowcy chcieli ustalić, który typ skóry najlepiej przyjmuje kolor. Okazało się, że im bardziej skóra jest nawilżona, tym lepiej przyjmuje kolor. Wniosek: Dobrze się nakremować, przed nałożeniem samoopalacza.

Żadnej kąpieli

Nie brać długiej kapieli przed nałożeniem samoopalacza. Górna warstwa skóry będzie lekko opuchnięta, co może być powodem nieregularnego wyglądu opalenizy.

Właściwe zastosowanie: 

Zależnie od rodzaju produktu powinno się go zastosować według opisu na produkcie. Kremy i inne najlepiej nakładać okrężnymi ruchami. Po nałożeniu należy umyć ręce i wyczyścić paznokcie. Alternatywą jest użycie rękawiczek jednorazowych.

Samoopalacz musi W PEŁNI wchłonąć. Może to potrwać nawet do 30 minut. Jeśli zwycięży niecierpliwość, na rzeczach powstaną plamy, których nie można już usunąć.

Twarz to nie to samo co ciało

Skóra twarzy jest o wiele cieńsza, wrażliwsza i delikatniejsza niż reszta ciała. Dlatego samoopalacz, który nadaje się dla ciała nie nadaje się dla twarzy. Do twarzy potrzeba specjalnie wybranego produktu. Nasadę włosa i brwi zostawiamy nienaruszone, ponieważ tu występuje duże ryzyko nierównego wyglądu.
Trzeba pamiętać, by produkty do twarzy i ciała posiadały  takie same stężenie substancji samoopalających. W przeciwnym razie przez parę dni będą widoczne dwa różne odcienie.

Czy jest możliwa trwała opalenizna?

Samoopalacze nadają górnej warstwie skóry, czyli naskórkowi, opaleniznę. Ponieważ naskórek ciągle się odnawia poprzez jego złuszczanie, sztuczna opalenizna utrzymuje się na skórze 3, 4 dni. Ten proces może być wydłużony, jeśli przedtem zastosuje się peeling lub regularnie nawilży się skórę. Jeśli celem jest mieć efekt stałej opalenizny, należy regularnie używać samoopalacza.

Pomoc przy nierównomiernej opaleniźnie!

W przypadkach nierównomiernej opalenizny radzi się ponowne użycie peelingu. Co nie jest najlepszym pomysłem. Skóra, która już jest zmęczona, będzie wystawiona na dalsze obciążenie. Nierównomierna opalenizna zostanie zamieniona na czerwoną i podrażnioną skórę. To nie jest dobrym rozwiązaniem. Sok cytryny także podrażnia skórę. 
Najlepszym rozwiązaniem jest powoli zacząć swoją przygodę z samoopalaczem. Początkowo dobrze użyć małej dawki jaśniejszego produktu i zbierać doświadczenia. W ten sposób nie jest to ryzykowne, a skóra nie będzie niepotrzebnie nadwyrężona.

Czy samoopalacze chronią przed promieniami słonecznymi UV?

Nie. Pomimo, że się jest ładnie opalonym, ta opalenizna nie chroni przed działaniem promieni słonecznych UV. Jesli przebywa się dłużej na dworze, to powinno się zawsze dodatkowo użyć kremu przeciwsłonecznego.

Czy masz teraz ochotę na ładna opaleniznę?