Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji po opalaniu

Porady i wskazówki dotyczące pielęgnacji po opalaniu

Im dłużej słońce pokazuje nam swoją twarz, tym bardziej wzrasta ochota wyjścia na dwór. Słońce poprawia nastrój i ma pozytywny wpływ. Należy jednak uwzględnić, że niszczy ono również naszą skórę, która zaczyna swędzieć i napina się. Dlatego oprócz aktywnej ochrony przed słońcem, nie powinniśmy zapominać o ochronie po opalaniu.

Zbyt dużo słońca przyczynia się do oparzeń słonecznych. Codzienne przeżycie, które doświadczył już każdy człowiek i z pewnością jeszcze nieraz doświadczy. Jak powstają oparzenia słoneczne? Narażenie na nadmiar promieni UVB (promieniowanie ultrafioletowe, nadfiolet) doprowadza do przerwania włókien DNS. Komórki skóry zostają uszkodzone, co prowadzi do zapalenia tkanki podskórnej. Także promienie UVA ma to podobne działanie, chociaż trwa to dłużej, aż się rozwinie. Ponieważ promieniowanie UVA głębiej penetruje skórę, uszkodzony jest na początku "tylko" kolagen, co zmniejsza elastyczność skóry i prowadzi do powstawania zmarszczek.

Oparzenia słoneczne przypominają oparzenia skóry pierwszego i drugiego stopnia. Dochodzi do zaczerwienienia, uczucia ciepła, swędzenia i bólu. Szczyt symptomów wystękuje po 12 do 24 godzin. Traw to kolejne trzy do siedmiu dni, aż te symptomy całkowicie znikną.

Nawet jeśli zastosujesz krem przeciwsłoneczny i unikniesz oparzenia słonecznego skóra po opalaniu nie jest w najwyższej formie. Słońce, wiatr i ciepło ją wysuszają. Brak nawilżenia może powodować pojawianie się zmarszczek. Do regeneracji są przeznaczone zatem specjalne produkty ochronne po opalaniu, które wspierają samo leczenie skóry, tak samo ważne jak okres co najmniej dwunastu godzin, w jakim skóra cieszy się spokojem. Zwłaszcza łydki i tzw. obszary na ciele narażone na działanie słońca (czoło, nos, broda, policzki, ramiona, dekolt) wymagają szczególnej pielęgnacji.

Oto kilka porad:

  • Najważniejsze jest, aby produkty do pielęgnacji przeciwsłonecznej dobrze nawilżały. Ponadto powinny być wolne od wszelkich dodatków. Perfumy i parabeny drażnią tylko już zestresowaną skórę. Regeneracja i regulacja zawartości nawilżenia powinna być na pierwszym planie.
  • Hydrolaty są latem praktycznie konicznością. Nałożone na skórę dbają o odświeżenie, chłodzą i odprężają. Nadają się także dla dzieci.
  • Aloes jest w pielęgnacji już od dawna odstawowym pojęciem. Składniki tej rośliny są po prostu idealne do produktów pielęgnacyjnych po opalaniu. Nadają nawilżenia oraz działają przeciwzapalnie i leczniczo.

Oprócz produktów pielęgnacyjnych istnieje również szereg innych działań, które wspieają regenerację skóry.

  • Po obfitym opalaniu zaleca się odpoczynek w cieniu, zanim weźmie się prysznic. Letnia woda jest najlepsza. Zimna lub ciepła woda wywołuje szok skóry i tym samym może przyczynić się do dłuższej regeneracji. Następnie osuszyć ręcznikiem skórę, nie pocierać, ponieważ tylko podrażnia to skórę.
  • Ważną rolę odgrywa także "pielęgnacja od wewnątrz" . Chodzi tutaj o właściwą dietę. Owoce i warzywa wspierają swoimi witaminami i wtórnymi składnikami regenerację skóry. Marchewka pomaga przy równowadze zawartości beta karotenu. Im dłużej przebywa się na słońcu, tym więcej powinno spożywać się napojów, aby przeciwdziałać utracie nawilżenia napojów przez skórę.

Na zakończenie jeszcze jedna specjalna wskazówka: olejek kokosowy nie tylko smakuje wyśmienicie, ale zastosowany jako maść daje chłodzące uczucie. Dzięki jego zawartości witaminy E działa ponadto kojąco. Ponieważ przenika on do głębszych warstw skóry, jest dobry dla osób z suchą i pękającą skórą. Regeneruje i zapobiega tworzenie zmarszczek.