Trądzik: Unikaj typowych substancji drażniących

Trądzik: Unikaj typowych substancji drażniących

Trądzik jest denerwujący. W przypadku silnej epidemii kuszące jest użycie każdego możliwego produktu, aby pozbyć się problemu. Niestety wiele popularnych metod leczenia trądziku zawiera substancje drażniące, które rozdzierają skórę w błędne koło suchości, podrażnień i wyprysków trądzikowych.

Unikaj drażniących środków ściągających i odzyskaj kontrolę, zapoznając się ze składnikami na etykietach. Oto cztery składniki, których należy unikać za wszelką cenę przy zakupie środków na trądzik:

Detergenty

Jeśli spojrzysz na popularną serię produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej, znajdziesz obficie pieniące się detergenty do twarzy. Problemem są środki pianotwórcze w tych środkach czyszczących, takie jak laurylosiarczan sodu (SLS) lub kokamidopropylobetaina (CAMS), ponieważ usuwają również naturalne oleje ochronne z naszej wrażliwej skóry twarzy. Kiedy skóra nie jest już naturalnie chroniona, wytwarza sebum, aby zastąpić utracone oleje, co z kolei zatyka pory i powoduje nowe wypryski. Środki pieniące są również silnie alkaliczne, co zaburza naturalne pH skóry i osłabia jej naturalną ochronę.

Zamiast tego wybierz krem do czyszczenia bez tych drażniących detergentów. Najlepiej używać go w połączeniu z muślinową ściereczką do delikatnego złuszczania skóry i usuwania martwych komórek.

Alkohol

Oprócz środków pieniących w detergentach do skóry skłonnej do trądziku często zawierają się także alkohole etylowe, które następnie pojawiają się w składnikach jako denat alkoholowy, etanol lub alkohol etylowy. Alkohole te wysuszają skórę, co prowadzi do podrażnień i nierównowagi skóry. Zamiast ostrego detergentu lepiej jest użyć naturalnej wody roślinnej do odświeżenia skóry mieszanej i tłustej. Na przykład hydrolat z organicznych cytryn z sokiem z aloesu, który nie tylko oczyszcza, ale także łagodzi i uelastycznia skórę. Zawarte wyciągi z rozmarynu mają również działanie przeciwzapalne.

Nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy

Jeśli twoja skóra jest bardziej temperamentna i szybko reaguje na podrażnienia, nie powinieneś uciekać się do tradycyjnych zabiegów na trądzik ze składnikami nadtlenku benzoilu lub kwasu salicylowego. Te potężne preparaty zawierają wiele substancji chemicznych, które wysuszają i podrażniają skórę, co tylko ją wytrąca z równowagi.

Alternatywą jest All Becomes Clear Blemish Serum firmy Pai Skincare. To serum ma skuteczność konwencjonalnego produktu przeciwtrądzikowego, ale bez podrażnień.

Peelingi gruboziarniste

Nadmierne oczyszczanie (szorowanie jest tutaj słowem kluczowym) na wrażliwej skórze twarzy ze skłonnościami do wyprysków spowoduje tylko jedno: podrażnienie, które może pogorszyć trądzik. To samo dotyczy peelingów gruboziarnistych, ponieważ dają ten sam efekt.

Wtedy istnieje nie tylko ryzyko niepożądanej reakcji skórnej, ale także tak ważna kwaśna warstwa skóry zostaje zniszczona. Aby usunąć martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia bez uszkadzania lub podrażniania skóry, zdecydowanie powinieneś używać peelingów, które mają kuliste granulki czyszczące, jak np. te występujące w formule łagodnego peelingu do twarzy od Lady Green.