Ciekawostki o naturalnych dezodorantach

Ciekawostki o naturalnych dezodorantach

Dezodoranty są stałym elementem naszej codzienności, przy czym wiele osób woli wybierać spośród coraz liczniejszych naturalnych alternatyw. Ale po co nam w ogóle dezodorant? Jak działa? Czy naturalny dezodorant może być skuteczny? Jakie składniki się w nim znajdują? Czym są antyperspiranty? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy na naszym blogu w tym artykule.

Dlaczego się pocisz?

Pocenie się to naturalny proces, który służy organizmowi do regulowania temperatury ciała, chroniąc tym samym przed przegrzaniem. Prawidłowe pocenie się ma istotne znaczenie i świadczy o zdrowiu. Wysoka temperatura powietrza w otoczeniu, strach, stres, wysiłek lub gorączka nasilają pocenie się skóry. Warto wiedzieć, że świeży pot jest całkowicie bezwonny. Dopiero namnażanie się konkretnego typu bakterii powoduje pojawienie się nieprzyjemnego zapachu na skórze.

Dezodorant czy antyperspirant?

Sięgnięcie po dezodorant jest właściwym wyborem w celu zapobiegania nadmiernego namnażania się bakterii, a tym samym przeciwdziałania nieprzyjemnemu zapachowi potu. Należy pamiętać, że antyperspiranty można znaleźć tylko wśród konwencjonalnych kosmetyków. Ich formuły zawierają syntetyczne sole glinu, które zwężają lub nawet zamykają pory skóry, aby całkowicie zapobiec poceniu się przez kilka godzin lub nawet dłużej... Nie martw się - tych substancji nie znajdziesz w kosmetykach naturalnych!

Jak działa dezodorant?

Organiczne dezodoranty mają zdolność zapobiegania nadmiernemu poceniu się i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Dobry dezodorant może zagwarantować taki efekt przez długi czas. Ważne jest, aby aplikować dezodorant tylko na czystą, zdrową i suchą skórę.

W kosmetykach naturalnych występuje wiele naturalnych składników aktywnych, które mogą utrzymywać suchość i przyjemny zapach na skórze. Oto przykłady tych najpopularniejszych:

Ałun: czyli ałun potasowy, to naturalna sól, która zapobiega nadmiernemu poceniu. Można go spotkać w dezodorancie w formie kryształu lub jako dodatek do formuły dezodorantów, np. w spray'u.

Wodorowęglan sodu: może być stosowany nie tylko w gospodarstwie domowym. Dzięki swoim naturalnym właściwościom jest niezwykle skuteczny w neutralizowaniu kwasowości. Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i zapewnia trwały efekt ochrony. Soda jest najczęściej stosowana w dezodorantach w sztyfcie lub w dezodorantach w formie kremu. Wrażliwa skóra może reagować na obecność sody w kosmetyku poprzez pojawienie się uczucia swędzenia lub zaczerwienienia. W przypadku skóry wrażliwej warto stosować bardziej łagodne, wolne od sody dezodoranty, jak np. dezodorant w sztyfcie firmy Acorelle.

Olejki eteryczne: mogą hamować rozmnażanie się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach, a tym samym zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi potu. Szczególnie skuteczne są olejki z lawendy, palmarozy, drzewa herbacianego, szałwii i cyprysu, ale popularne stosowane są również olejki z mięty pieprzowej i cytrusów, które zapewniają świeży zapach, jak np. w przypadku dezodorantu w spray'u dla mężczyzn HOMME od firmy Florame.

Hydrolaty: nazywane również hydrozolami lub wodami roślinnymi / kwiatowymi. Do przygotowania formuły dezodorantu często stosuje się hydrolaty o działaniu ściągającym, jak np. woda z oczaru wirginijskiego. Również hydrolat z drzewa herbacianego lub woda miętowa cieszą się popularnością w tym kontekście.

Skrobia: przeważnie w postaci skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej, pomaga wchłaniać nadmiar wilgoci, a tym samym utrzymuje komfortową suchość pach.

Ziemia okrzemkowa: znana również jako diatomit lub ziemia diatomitowa, składa się głównie z muszli skamieniałych okrzemek, dzięki czemu obfituje w krzem, magnez, wapń i inne minerały. Te unikalne właściwości sprawiają, że stanowi idealny dodatek do kosmetyków dla wrażliwej skóry. Dzięki charakterystycznej, mikroporowatej strukturze, cząsteczki ziemi okrzemkowej szybko wchłaniają wilgoć, jak również łagodzą zapach ciała.

Receptury naturalnych dezodorantów zawierają również typowe składniki pielęgnujące, które zapewniają kosmetykowi przyjemną konsystencję oraz nawilżają, koją i wygładzają wrażliwą skórę pod pachami.

Naturalne dezodoranty są dostępne w wielu formach: roll-on'u, spray'u, sztyftu lub kremu. Dobierając dezodorant należy wziąć pod uwagę różne okoliczności, jak np. ciąża lub karmienie piersią. W tym wyjątkowym czasie bardzo ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na produkty mające bazpośredni kontakt ze skórą - naszym największym organem. Należy unikać substancji budzących obawy, jak np. soli glinu, parabenów lub glikolu propylenowego.
Podczas karmienia piersią obowiązuje zasada: jak najmniej substancji zapachowych (mogą podrażniać nos dziecka)! Polecamy specjalne dezodoranty przyjazne dla kobiet karmiących piersią, które zaspokajają potrzebę bezpieczeństwa i świeżości, pomimo wyzwań, jak np. zmian hormonalnych. Tutaj dobrze sprawdzi się np. nieperfumowany dezodorant Aloe Vera od firmy Florame.

Na koniec kilka wskazówek:

  • Dezodorantów nie należy aplikować na popękaną, podrażnioną lub uszkodzoną skórę!
  • Gęste dezodoranty w sztyfcie z dodatkiem sody oczyszczonej często łatwiej nakłada się na wilgotną skórę, podczas gdy wszystkie inne dezodoranty należy stosować na suchą skórę.
  • Dezodoranty w kremie rozprowadza się na skórze za pomocą opuszków palców.
  • W zależności od indywidualnych predyspozycji ciała, ten sam dezodorant może działać przez wiele godzin na skórze jednej osoby, w przypadku innej po kilku godzinach będzie trzeba ponownie nałożyć kosmetyk.