Wieczorna chwila wytchnienia dzięki mocy natury

Wieczorna chwila wytchnienia dzięki mocy natury

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o śnie i o zasypianiu

Regularne wysypianie się to najlepszy przepis na uczucie witalności oraz wewnętrznej równowagi na co dzień. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Z pewnością znasz to męczące uczucie przewracania się z boku na bok w łóżku, gdy mimo usilnej chęci nie sposób zasnąć... lub niespokojnego snu przerywanego przez budzenie się w środku nocy. Nasza burzliwa codzienność pełna intensywnych bodźców stymulujących uwagę często doprowadza do nieregularnego trybu życia, który naraża ludzki organizm na przewlekły stres. Mocne sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach, niezdrowa dieta i zbyt mało ćwiczeń to kolejne czynniki, które negatywnie wpływają na jakość snu.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Wieczorny relaks optymalnie przygotowuje ciało do snu, dzięki czemu w trakcie nocy może ono wypełniać szereg ważnych zadań, a mianowicie:

  • regenerowanie uszkodzonych komórek
  • wzmacnianie układu odpornościowego
  • odpoczywanie po aktywnościach poprzedniego dnia
  • generowanie energii do późniejszego wykorzystania

Czy samoistne wybudzanie się w trakcie nocy jest oznaką problemów ze snem?

Ewolucja uwarunkowała nas do budzenia się w trakcie nocy - jest to naturalne zjawisko. Kiedy się tak dzieje, postaraj się zrelaksować i spróbuj ponownie zasnąć. Cenna wskazówka: medytacja pomaga uciszyć niespokojne myśli, które często przeszkadzają w zaśnięciu Opuść wewnętrzny monolog nadmiernie aktywnego mózgu i pozwól sobie na przeniesienie się w bardziej zrelaksowany stan.

Ile snu mi potrzeba?

Zależy to od kilku czynników, np. w jakim wieku jesteś, jaki masz temperament i o której godzinie Ty i Twoja rodzina zwykle kładziecie się spać. Dorosły człowiek potrzebuje średnio 7-8 godzin snu, przy czym zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną i zmienną w zależności od okoliczności. Uczucie wypoczęcia po przespanej nocy niezawodnie wskazuje na długość snu, jaka jest Ci aktualnie potrzebna do osiągnięcia stanu pełnej regeneracji.

Jakich zasad muszę przestrzegać, aby się wyspać?

Nie ma tu surowych reguł. Wypracowanie rutyny mającej na celu zdrowy sen to coś, co powinno Ci sprawiać wyłącznie przyjemność! Pomyśl o drobiazgach, które pomogą ukoić umysł i ciało przed snem. Wypróbuj ciepłą kąpiel z ziołowymi dodatkami i / lub zrelaksuj się przy filiżance z dymiącym naparem orzeźwiającej ziołowej herbaty. Zminimalizuj ekspozycję ciała na głośne dźwięki, ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami emitującymi światło i obrazy do minimum. Przygaś oświetlenie w pomieszczeniach co najmniej na godzinę przed położeniem się do łóżka. Im mniej będziesz się stresować potrzebą szybkiego zaśnięcia, tym lepiej.

Ziołowi sprzymierzeńcy zdrowego snu

Specjalny napój z dodatkiem naturalnych ziół ułatwiający zasypianie to wspaniałe uzupełnienie wieczornej rutyny. Ciepły napój wypity na krótko przed położeniem się do łóżka roztacza aurę przytulności, podczas gdy zawarte w nim zioła ułatwiają łagodne przeniesienie się w krainę sennych marzeń. Niezależnie od tego, czy chcesz przyzwyczaić ciało do nowej pory snu, czy raczej potrzebujesz głębokiego odpoczynku: pamiętaj, że istnieje wiele cenionych od wieków ziół i roślinnych substancji, które są doskonałymi towarzyszami zdrowego nocnego odpoczynku!

Lawenda

Ten istny cud natury wydaje na świat pięknie uformowane kwiaty, które zawierają cenne olejki eteryczne. Stosowane w niewielkiej ilości są doskonałym wzbogaceniem wieczornego napoju. Eteryczny olejek lawendowy można stosować do aromaterapeutycznych inhalacji i / lub wmasować w skórę po rozcieńczeniu w czystym roślinnym oleju bazowym.

Koszyczek rumianku

Kwiaty rumianku, określane mianem koszyczków, również zawierają olejki eteryczne sprzyjające wieczornemu wypoczynkowi, który pomaga w bezproblemowym zaśnięciu. Gorący napar z rumianku jest tradycyjnym remedium łagodnie odprężającym umysł, duszę i ciało.

Owies

Niewielka porcja ciepłej owsianki zjedzona jako ostatni posiłek przed snem to wspaniały pomysł! Płatki owsiane działają niczym zaproszenie dla ciała do spokojnego, regenerującego snu.

Waleriana

Waleriana jest używana jako naturalny środek nasenny od tysięcy lat i jest ceniona również obecnie za swe niezwykłe właściwości. To jedno z naszych ulubionych ziół wieczornych! Co ciekawe, wiele kotów również uwielbia zapach tego zioła - działa on na nie podobnie jak kocimiętka.

Gałka muszkatołowa

Wspaniale spisuje się nie tylko w okresie świątecznym! Ta rozgrzewająca przyprawa jest "dobranocnym" składnikiem szczególnie cenionym przez tradycyjną indonezyjskią wiedzę ziołoleczniczą.

Cynamon

Ma bardzo charakterystyczny, delikatnie rozgrzewający, a zarazem naturalnie słodkawy smak. Posyp szczyptą cynamonu swoją wieczorną porcję owsianki i ciesz się uczuciem błogiego spokoju!

Ashwagandha

Jest tradycyjną ajurwedyjską rośliną nieodzowną we współczesnym życiu. Korzeń jest uznawany za jeden z ziołowych adaptogenów. Termin adaptogen pochodzi od łacińskiego słowa „adaptare” i oznacza „przystosować się”. Rośliny o właściwościach adaptogennych niosą ludzkiemu ciału pomoc w przystosowaniu się do stresujących sytuacji życiowych.