poniedziałek, 23 czerwca 2014

Aluminium w produktach kosmetycznych

W następującym artykule omawiamy bieżące badania austriackiego Federalnego Ministerstwa Zdrowia, które pod tytułem "Toksykologia i aspekty zdrowotne  użycia na ciele"  zostały opublikowane  na jego stronie internetowej. W tym badaniu zostało  najpierw sprawdzone , gdzie ludzie najczęściej mają kontakt z aluminium i w jaki sposób  aluminium wnika do naszego organizmu.  My skoncentrujemy się tylko na zawartości aluminium w artykułach kosmetycznych. 

Aluminium w produktach kosmetycznych jest zawarte częściowo w produktach makijażu , ale najczęściej w dezodorantach i pielęgnujących produktach ochrony przeciwsłonecznej . W ten sposób wnika aluminium przez skórę i wywołuje pierwsze szkody na skórze . Aktualne badania ministerium tak to formułują:

"Aluminium może działać jako substancja pro - utleniająca. Tym samym jest możliwe uszkodzenie komórek  skóry, które w dalszym rozwoju ,może prowadzić do chorób skóry. Aluminium zawarte w kosmetykach  może wnikać przez skórę , szczególnie gdy ta jest uszkodzona  lub  uległa urazom. Aktualne  badania wykazały , że kosmetyczne preparaty  - w tym szczególnie  antyperspiranty  - zasadniczo i w o wiele wyższym zakresie  mogą prowdzić do systematycznej ekspozycji konsumentów z aluminium .. " (Badania S. 49)

To oznacza, że użycie kosmetyków z aluminium  nie tylko szkodzi naszej skórze, ale także, że my nie mamy kontroli nad ilością  aluminium, które wnika przez skórę do naszego organizmu. Na to wygląda, że przyjmujemy o wiele więcej aluminium przez skórę , aniżeli z pożywieniem. Ale co to ma za znaczenie dla konsumentów?

Długi czas z przekonywał nas przemysł , że nie ma dokładnych, sprecyzowanych danych  odnośnie szkodliwości aluminium w organiźmie ludzkim.  Na to wygląda, że to nie ma podstaw. Odnośnie aluminium jako czynnika ryzyka dla zdrowia podaje badanie następujący rezultat: :

"Podejrzewa się , że aluminium stoi  na podstawie powstawania całego szeregu chorób , albo pod wpływem odpowiednich czynników je wspiera , lub pogarsza. Szczególnie chodzi o choroby  neurologiczne , ale również zaburzenia metabolizmu , jak cukrzyca oraz choroby aparatu  kostnego  [...]  Trzy systemy  w organiźmie są zdecydowanie  dotknięte toksycznym działaniem aluminium: system produkcji krwinek, system nerwowy i kości. ."  (Badania S. 81)

W szczególności  zostało w tych badaniach podkreślone  ewentualne działanie aluminium na powstanie choroby Alzheimera, jak i raka piersi u kobiet . W obydwu przypadkach nie mogły badania podać jednoznacznych wyników.  W przypadku choroby Alzheimera podkreślono  szczególny wpływ aluminium   i jego neurotoksyczne działanie  ( działanie toksyczne na komórki nerwowe) . W przypadku raka piersi  u dowodniono, że  w płynie piersiowym było zawarte  więcej aluminium , aniżeli u kobiet zdrowych..

Powoli, ale pewnie budzą się politycy.  Coraz  oczywistszym staje się , że my, konsumenci jesteśmy codziennie poddani  działaniu substancji toksycznych . To prawda, aluminium DZIAŁA w dezodorantach i to nie stoi pod znakiem zapytania - ale każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie o ile jest gotowym "zapłacić" za suche pachy.

I CO TERAZ?

Naturalne kosmetyki  postawiły sobie, jako zobowiązanie, danie konszmentom produkty, które w szerokim zakresie są wolne  od substancji trujących  i nie powinny być składnikami tych produktów. W przemyśle nie ma jednolitych wytycznych dla kosmetyków naturalnych  i nie ma żadnych ustaw prawnych. Bardzo dobrym punktem wyjściowym są certyfikaty . Szczegółowe informacje  na temat certyfikatów  można znaleźć tutaj.

I przyroda daje nam naprawdę parę możliwości  produkcji skutecznie działających dezodorantów, które są wolne od aluminum, Eteryczne olejki szałwi  np. mają działanie  hamujące produkcję potu , sól krystaliczna  i wiele innych minerałów , także srebro  dają skuteczną podstawę dla dezodorantów. My proponujemy szeroki zakres dezodorantów wolnych od aluminium  z różnymi substancjami działającymi - dla Twojego zdrowia I dobrego samopoczucia!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia,Aluminium, Toksykologiiai zdrowotne aspekty sbezpośredniego użycia  na skórze Wiedeń, czerwiec 2014