Aluminium w produktach kosmetycznych

W następującym artykule omawiamy bieżące badania austriackiego Federalnego Ministerstwa Zdrowia, które pod tytułem "Toksykologia i aspekty zdrowotne użycia na ciele" zostały opublikowane na jego stronie internetowej. W tym badaniu zostało najpierw sprawdzone , gdzie ludzie najczęściej mają kontakt z aluminium i w jaki sposób aluminium wnika do naszego organizmu. My skoncentrujemy się tylko na zawartości aluminium w artykułach kosmetycznych.

Aluminium w produktach kosmetycznych jest zawarte częściowo w produktach makijażu , ale najczęściej w dezodorantach i pielęgnujących produktach ochrony przeciwsłonecznej . W ten sposób wnika aluminium przez skórę i wywołuje pierwsze szkody na skórze. Aktualne badania ministerium tak to formułują:

"Aluminium może działać jako substancja pro - utleniająca. Tym samym jest możliwe uszkodzenie komórek skóry, które w dalszym rozwoju ,może prowadzić do chorób skóry. Aluminium zawarte w kosmetykach może wnikać przez skórę , szczególnie gdy ta jest uszkodzona lub uległa urazom. Aktualne badania wykazały , że kosmetyczne preparaty - w tym szczególnie antyperspiranty - zasadniczo i w o wiele wyższym zakresie mogą prowdzić do systematycznej ekspozycji konsumentów z aluminium .. " (Badania S. 49)

To oznacza, że użycie kosmetyków z aluminium nie tylko szkodzi naszej skórze, ale także, że my nie mamy kontroli nad ilością aluminium, które wnika przez skórę do naszego organizmu. Na to wygląda, że przyjmujemy o wiele więcej aluminium przez skórę , aniżeli z pożywieniem. Ale co to ma za znaczenie dla konsumentów?

Długi czas z przekonywał nas przemysł , że nie ma dokładnych, sprecyzowanych danych odnośnie szkodliwości aluminium w organiźmie ludzkim. Na to wygląda, że to nie ma podstaw. Odnośnie aluminium jako czynnika ryzyka dla zdrowia podaje badanie następujący rezultat: :

"Podejrzewa się , że aluminium stoi na podstawie powstawania całego szeregu chorób , albo pod wpływem odpowiednich czynników je wspiera , lub pogarsza. Szczególnie chodzi o choroby neurologiczne , ale również zaburzenia metabolizmu , jak cukrzyca oraz choroby aparatu kostnego [...] Trzy systemy w organiźmie są zdecydowanie dotknięte toksycznym działaniem aluminium: system produkcji krwinek, system nerwowy i kości. ." (Badania S. 81)

W szczególności zostało w tych badaniach podkreślone ewentualne działanie aluminium na powstanie choroby Alzheimera, jak i raka piersi u kobiet . W obydwu przypadkach nie mogły badania podać jednoznacznych wyników. W przypadku choroby Alzheimera podkreślono szczególny wpływ aluminium i jego neurotoksyczne działanie ( działanie toksyczne na komórki nerwowe) . W przypadku raka piersi u dowodniono, że w płynie piersiowym było zawarte więcej aluminium , aniżeli u kobiet zdrowych..

Powoli, ale pewnie budzą się politycy. Coraz oczywistszym staje się , że my, konsumenci jesteśmy codziennie poddani działaniu substancji toksycznych . To prawda, aluminium DZIAŁA w dezodorantach i to nie stoi pod znakiem zapytania - ale każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie o ile jest gotowym "zapłacić" za suche pachy.

I CO TERAZ?

Naturalne kosmetyki postawiły sobie, jako zobowiązanie, danie konszmentom produkty, które w szerokim zakresie są wolne od substancji trujących i nie powinny być składnikami tych produktów. W przemyśle nie ma jednolitych wytycznych dla kosmetyków naturalnych i nie ma żadnych ustaw prawnych. Bardzo dobrym punktem wyjściowym są certyfikaty.

I przyroda daje nam naprawdę parę możliwości produkcji skutecznie działających dezodorantów, które są wolne od aluminum, Eteryczne olejki szałwi np. mają działanie hamujące produkcję potu , sól krystaliczna i wiele innych minerałów , także srebro dają skuteczną podstawę dla dezodorantów. My proponujemy szeroki zakres dezodorantów wolnych od aluminium z różnymi substancjami działającymi - dla Twojego zdrowia I dobrego samopoczucia!

Źródło: Ministerstwo Zdrowia,Aluminium, Toksykologiiai zdrowotne aspekty sbezpośredniego użycia na skórze Wiedeń, czerwiec 2014