Ochrona przeciwsłoneczna nie zawsze oznacza to samo

Nie każda ochrona słoneczna jest taka sama. Istnieją różne rodzaje filtrów przeciwsłonecznych, różne wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej (SPF) itd. Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jaka jest różnica między certyfikowanymi kosmetykami naturalnymi z ochroną przeciwsłoneczną a konwencjonalnymi produktami?

Największą różnicą jest filtr przeciwsłoneczny lub filtr UV, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Certyfikowane kosmetyki naturalne stosują filtry mineralne i roślinne, natomiast konwencjonalne produkty często opierają się na filtrach chemicznych.

Jakie maja działanie różne filtry prezciwsłoneczne?

Filtry mineralne UV składają się z mineralnych pigmentów naturalnego pochodzenia. Reflektują światło słoneczne, podobnie jak lustro. Dzięki temu w skórę wnika mniej promieni UV. Filtry te działają bezpośrednio po zastosowaniu.
Filtry roślinne to wysokiej jakości, zagęszczone oleje, które pochłaniają niebezpieczne promieniowanie dzięki wysokim stężeniu przeciwutleniaczy.
Filtry chemiczne wnikają w skórę. Tam zamieniają promieniowanie UV w promieniowanie podczerwone, a więc ciepło. Trwa to około 30 minut, by zaczęły działać.

Dlaczego powinno się być ostrożnym używając filtrów chemicznych

Filtry chemiczne są niestety bardzo problematyczne. Badania wykazały, że mają one działanie podobne do hormonu, co zakłóca system hormonalny w organiźmie, a w niektórych przypadkach mogą wywołać alergię. Ponadto niszczą rafy koralowe. Dlatego stosowanie chemicznej ochrony przeciwsłonecznej na wielu plażach Australii i Stanów Zjednoczonych jest zabronione.

UVA i UVB - czym one sie różnią?

Długość fali promieniowania jest inna. Promienie UVA są długofalowe, a UVB krótkofalowe. Długofalowe promienie UVA wnikają głębiej w skórę (do skóry właściwej) i są przede wszystkim odpowiedzialne za starzenie się skóry. Promienie UVB nie są w stanie przeniknąć przez górną warstwę skóry. W Europie produkty ochrony przeciwsłonecznej powinny chronić przed obydwoma rodzajami promieniowania UV (sugerowany stosunek to 1: 3 UVA do UVB). Gdy produkt spełnia te wymagania, na opakowaniu znajduje się symbol (małe koło, w którym napisane jest UVA.).

Jakiego SPF kiedy należy używać?

Żaden produkt nie zabezpiecza w 100% przed promieniowaniem UV. SPF wskazuje, jak długo dany produkt chroni przed UV. Jest to rodzaj mnożnika. Jeśli twoja skóra na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej robi się czerwona po np. 6 minutach, to z SPF 10 czas ten będzie dziesięciokrotnie dłuższy (60 min.), a z SPF 30 do trzydziestu razy dłuższy. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie nakładać krem, bo po pewnym czasie nawet najlepsza ochrona przeciwsłoneczna traci swoje działanie. Należy również chronić skórę za pomocą odzieży, a także często przebywać w cieniu.
Nawiasem mówiąc, już z SPF 20 95% promieni UVB zostaje zablokowanych. Ta liczba zwiększa się powoli. Z SPF 50 tylko 98% promieni zostaje zablokowanych, czyli jedynie 3% więcej.