Jak prawidłowo dbać o skórę po aktywnościach sportowych?

Sport to zdrowie. Jednak może mieć on negatywny wpływ na skórę. Aby uniknąć podrażnień skóry, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek.

Dlaczego powstają podrażnienia?

Skóra obciążona jest przez pocenie. W pocie rozpuszczonych jest wiele minerałów, soli, których następnie brakuje organizmowi. Pot zawiera również bardzo dużo produktów ubocznych, które muszą zostać usunięte z organizmu, w przeciwnym razie może dojść do podrażnień skóry.

W odniesieniu do poszczególnych rodzajów sportu można również wymienić kilka specyficznych powodów. Jeżeli przez dłuższy czas biegasz, najbardziej narażone na otarcia są sutki, pachy i pachwiny, a słońce również ma przy tym swój negatywny udział; natomiast podczas pływania w basenie z zawartością chlorku sodu nasza skóra wysusza się. Są to istotne rzeczy, które należy uwzględnić.

Pielęgnacja ciała przed i podczas sportu

  • Przed pływaniem najlepiej nakremować ciało. Tłusty krem chroni przed chlorem i zapobiega zaczerwienieniom.
  • Gdy uprawiasz sport na wolnym powietrzu, niezależnie od tego, czy biegasz, czy jedziesz na rowerze pamiętaj o właściwej ochronie skóry. W zimie chroń skórę przed chłodem za pomocą tłustego kremu. W lecie nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej. Pamiętaj o tym, że bawełna tylko w nieznacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniami UV. Dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna to zawsze dobry pomysł. Możesz również pomyśleć o funkcjonalnym ubraniu sportowym. Chroni ono przed słońcem oraz pozwala oddychać skórze.

Najlepsza pielęgnacja po sporcie

  • Istotne jest, aby określić rodzaj skóry i zastosować odpowiednie dla niej produkty.
  • Podczas brania prysznica używaj najlepiej letniej wody. Zbyt ciepła woda jest nieodpowiednia dla twojej skóry, ponieważ może ona zacząć się ponownie pocić. Na koniec odrobina zimnej wody pobudzi krążenie.
  • Porządna kąpiel pod prysznicem to podstawa. Tylko niestety woda nie zmywa tak łatwo wszystkich resztek ze skóry. Szczególnie pozostałości po chlorze są trudne do usunięcia. Używaj najlepiej żelu pod prysznic o wartości pH 5,5. Ta wartość odpowiada wartości pH skóry i dlatego też najmniej obciąża skórę. Nie myj się zbyt często, ponieważ to również osłabia naturalny płaszcz kwasów skóry.
  • Dobrze osusz ciało. Odparowująca woda pozbawia tylko nawilżenia.
  • Pij dużo wody po treningu, aby uzupełnić utracone płyny i minerały.
  • Dla doskonałej pielęgnacji po sporcie nadaje się żel z aloesem. Intensywnie nawilża, pielęgnuje, bez pozostawiania tłustej warstwy oraz stanowi doskonałą pielęgnację po opalaniu.