Innowacja w opakowaniach przyjaznych dla środowiska

Innowacja w opakowaniach przyjaznych dla środowiska

Kartoniki i etykiety z papieru z trawy

Powszechnie obecne kartonowe opakowania zewnętrzne - np. w formie pudełek wysyłkowych lub do przechowywania delikatnych przedmiotów - bywają niezbędne i są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż opakowania plastikowe... ale czy są jedyną dostępną opcją?

Karton i papier - kilka faktów

Czy wiesz, że mieszkańcy Europy zużywają prawie 77,5 miliona ton (!) papieru i tektury rocznie? Zakłada się, że roczne zużycie papieru na jednego mieszkańca Niemiec i Austrii wynosi ok. 250 kg (!). Do wytworzenia takiej masy potrzeba 550 kg drewna, 1300 kWh energii i aż do 13 000 litrów wody - to niezaprzeczalnie zbyt dużo szkód, jak na jedną osobę... Na szczęście papier i karton nadają się do recyklingu, ale recykling również wymaga dużego zużycia energii. A co by było, gdybyś mógł wyprodukować karton opakowaniowy przy mniejszym zużyciu energii i poddać go biodegradacji przy użyciu własnego kompostownika? Niektórzy zadawali sobie to pytanie i próbowali przenieść jakość opakowań zewnętrznych na nowy poziom, mając na celu oszczędzanie zasobów oraz bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska proces produkcji. Oto rezultat: opakowania z papierem z trawy!

Czym jest papier z trawy?

Papier z trawy to bezpieczny, naturalny materiał. Składa się z suszonej na słońcu trawy i przetworzonych odpadów makulatury. W celu produkcji takiego papieru wykorzystuje się zielone sadzonki trway ze specjalnych plantacji na terenach, które i tak nie są już wykorzystywane rolniczo. Nie martw się, to nie znaczy, że ta trawa jest niedostępna dla zwierząt! „Obszar nieużytkowany rolniczo” jest dokładnie tym, na co wygląda: nie jest używany do uprawy ani do pozyskiwania surowcó na paszę dla zwierząt - po prostu chodzi tu o łąkę. Ale o taki obszar też trzeba się troszczyć. Trawa na opakowania porasta łąki w pobliżu przetwórni papieru - oszczędza to emisję zanieczyszczeń związanych z transportem i koszty, które, jak wiadomo, są istotnie wysokie w przypadku wykorzystania drewna. Trawa rośnie również znacznie szybciej niż drzewa!

Ekologiczne rozwiązanie i oszczędzanie zasobów

Ze względu na naturalną miękkość trawy do produkcji papieru potrzeba znacznie mniej energii, wody i środków chemicznych. Dla porównania: jedna tona papieru z miazgi drzewnej wymaga tysięcy litrów wody. Potrzebujesz 2 litrów na taką samą ilość papieru z trawy.
Emisja CO 2 ulega zmniejszeniu o 75% w sytuacji produkcji papieru z trawy. Wynika to nie tylko z krótkich tras transportowych, ale także z faktu, że do produkcji nie są potrzebne żadne syntetyczne substancje chemiczne, jak np. olej mineralny.

Jeśli porównasz dwa lub więcej ładnych pudełek, zauważysz, że nie tylko każdy z nich ma niepowtarzalny wzór, ale także pachnie świeżo skoszoną trawą (!). Papier z trawy nie tylko ładnie się prezentuje - najważniejsze, że ulega biodegradacji i nadaje się do recyklingu!

Kompostowanie to świetny sposób na uniknięcie generowania odpadów przez gospodarstwo domowe. Proces kompostowania zamienia odpady w glebę bogatą w składniki odżywcze, którą z kolei można wykorzystać do upraw w ogrodzie. Ale zanim kartonik z papieru z trawy znajdzie się w kompostowniku: skontroluj, z jakiego materiału jest naklejona etykieta.

Tutaj znajdziesz marki wykorzystujące do produkcji opakowań kartoniki i etykiety, które powstały z innowacyjnego papieru z trawy.