Aloes - królowa roślin leczniczych

Praktycznie każdy zna już roślinę o nazwie Aloe Vera. Uważana jest za królową roślin leczniczych. Obecnie istnieje ogromna liczba produktów, które go zawierają. To sprawia, że jest nie tylko najsłynniejszą rośliną leczniczą na świecie, ale także najlepiej sprzedającą się. Ale był używany od bardzo dawna.

Aloe Vera jest znany od wielu tysięcy lat. Istnieją dowody na to, że był używany w Egipcie ponad 6000 lat temu. Sumerowie również wiedzieli o swoich uzdrawiających mocach 4000 lat temu. Od tego czasu jest wielokrotnie wspominany w różnych tradycyjnych tekstach.

Nie jest do końca jasne, gdzie pierwotnie znajdowała się ta roślina. Prawdopodobnie pochodzi z Półwyspu Arabskiego. Dziś występuje praktycznie we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych regionach świata, gdzie jest zawsze uprawiana. W wielu regionach świata, takich jak Morze Śródziemne czy Indie, jest obecnie uważany za naturalizowany.

Aloes rośnie bezpośrednio na ziemi. Nie ma pnia i składa się z liści. Mają do 50 cm długości i do 7 cm szerokości. Są otoczone warstwą wosku i mają kolce na krawędzi. To sprawia, że roślina ta przypomina kaktusa, ale też wygląda jak agawa. Co ciekawe, nie należy jednak do rodzaju kaktusów czy rodziny agaw, ale do rodziny liliowatych.

Aloes wytwarza własne składniki odżywcze i przechowuje je oraz wodę potrzebną do przetrwania w liściach. Tam, wewnątrz liścia, aktywne składniki są również zatopione w rodzaju żelu.

W tym żelu znajduje się prawie 200 różnych składników aktywnych. Najważniejszym z nich jest acemannan polisacharydowy. U człowieka jest magazynowany w błonie komórkowej i wzmacnia organizm, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Ludzie mogą sami wytwarzać tę substancję aż do okresu dojrzewania, po czym musi być spożywana z pożywieniem. Miąższ liści zawiera również witaminy, aminokwasy, minerały, enzymy, ...

Twardy żel o śliskiej konsystencji bardzo szybko wchłania się w skórę. Był używany do leczenia ran i oparzeń na długo przed starożytnością. Składniki zawarte w roślinie są szczególnie korzystne dla skóry. To również powód, dla którego aloes znajduje się w tak wielu produktach kosmetycznych.

Roślinę można również zabrać. Wspomaga trawienie, a także może pomóc przy zaparciach. Ale zaleca się ostrożność. Przedawkowanie może spowodować poważne skutki uboczne. Dlatego wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem.