Aloes - królowa roślin leczniczych

Aloes - królowa roślin leczniczych

Praktycznie wszyscy znają roślinę z brzmiącą nazwą Aloe Vera. Uważana jest ona za królową roślin leczniczych. Dzisiaj istnieje na rynku niezliczona liczba produktów, w których jest ona zawarta. Aloes jest nie tylko najbardziej znaną rośliną leczniczą na świecie, ale także najbardziej reklamowaną. Jednak korzystanie z właściwości tej rośliny sięga daleko historii.

Aloes jest już znany od tysięcy lat. Istnieją dowody, że już ponad 5000 lat temu używano go w Egipcie. Również Sumerowie wiedzieli przed 4000 lat temu o tej leczniczej roślinie. Od tego czasu jest ona ciągle wspominana w różnych tradycyjnych tekstach.

Pierwotne pochodzenie tej rośliny nie jest do końca znane. Prawdopodobnie pochodzi ona z Półwyspu Arabskiego. Dzisiaj występuje ona praktycznie we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych regionach świata, gdzie jest też ciągle kultywowana . W wielu regionach świata, jak Basen Morza Śródziemnego lub Indie jest ona rozpoznana jako roślina krajowa.

Aloes rośnie bezpośrednio u podłoża. Roślina ta ma wzniesioną łodygę i składa się głównie z liści. Te są 50cm długie i do 7cm szerokie. Są one otoczone warstwą wosku i małymi kolcami na zewnątrz. Dlatego też roślina ta przypomina kaktus, wygląda również jako agawa. Co ciekawe nie należy ona ani do rodziny kaktusów, ani do roślin agawowych.

Aloes tworzy sam własne składniki i je magazynuje, a woda , którą potrzebuje do przeżycia zachowana jest w jej liściach. We wewnątrz liści są osadzone również składniki czynne w postaci żelu.

Prawie 200 różnych czynnych składników znajduje się w tym żelu. Najważniejszym z nich jest cenny polisacharyd acemannan.. Jest on magazynowany u człowieka w błonie komórkowej i wzmacnia organizm, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na system odpornościowy. Aż do okresu dojrzewania człowiek może ten składnik wytwarzać sam, po tym okresie musi go jednak wchłaniać wraz z jedzeniem. Co więcej roślina ta jest bogata w witaminy, aminokwasy składniki mineralne, enzymy...

Żel ma śliską konsystencję i jest bardzo szybko wchłaniany przez skórę. Już długo przed średniowieczem był on wykorzystywany do leczenia ran i oparzeń. Przede wszystkim dla skóry składniki tej rośliny są prawdziwą ulgą. To jest główny powód, dlaczego aloes jest tak chętnie wykorzystywany w tak wielu produktach kosmetycznych.

Tutaj znajdziesz kilka propozycji produktów z aloesem.