Smocza krew

Odkryj z nami co ta, nosząca bajeczną nazwę, substancja ma w sobie.

Nazywa się ją smoczą krew, jest to żywica naturalna, która uzyskiwana jest z różnych roślin. Jej naukowa nazwa to Croton lechleri.

Ta cenna substancja jest wykorzystywana od czasów starożytnych do różnych celów, na przykład w medycynie lub podczas palenia (podobnie jak kadzidło). Dzisiaj substancja ta jest dalej wykorzystywana w produktach kosmetycznych i lekarstwach. Pozyskiwanie żywicy jest bardzo proste. Żywicę tę uzyskuje się z nacinania kory i gałęzi roślin, która ją zawiera.

W antyku wierzono, że podczas palenia tej czerwonej substancji można wypędzić zło, usunąć to, co negatywne, przyciągnąć miłość i szczęście. W rzeczywistości żywica, która jest znana przede wszystkim w Południowej Ameryce, ma różne właściwości lecznicze. Jest wykorzystywana przy malarii, bólu głowy, anemii...

Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że składnik ten ma cudowne kosmetyczne działanie przeciw tworzeniu się zmarszczek. Smocza krew tworzy, syntetyzowana jako olej lub składnik, wodoodporny film na skórze, który zapobiega odparowywaniu zawartej w skórze wodzie. Jest polecana do ochrony skóry przed wolnymi rodnikami i rozstępami. Croton lechleri poprawia ceń i teksturę skóry oraz łagodzi szkody, które są wywołane promieniami UV.

Ponadto, żywica posiada właściwości przeciwzakrzepowe, więc może ona być optymalnie stosowana w leczeniu ran, przy egzemie i innych problemach skórnych. Proces leczenia jest wspierany dzięki taspinie, ponieważ jest to składnik, który stymuluje leczenie komórek. Ponadto smocza krew zawiera jeszcze proantocyjanidyny. Pod tym pojęciem kryje się składnik, który przyśpiesza gojenie ran.

Jeszcze dzisiaj szamani w Ameryce Południowej wykorzystują sprytnie lecznicze rośliny przy magicznych rytuałach, w tym między innymi smoczą krew.

Skład chemiczny Croton lechleri jest złożony. Głównie zawarte są proantocyjanidyny, garbniki, alkaloidy oraz lignany. Smocza krew może być wykorzystywana do użytku wewnętrznego, jako lekarstwo oraz do użytku zewnętrznego. Do spożycia jest ona często przepisywana, aby leczyć różne choroby, takie jak: czerwonka, wrzody żołądka, kaszel i pokrzywka. Stosowana zewnętrznie wykorzystywana jest głównie w celach kosmetycznych: łagodzenie swędzenia przy ukąszeniach owadów, przy zapaleniu jamy ustnej, opryszczkach, hemoroidach i reumatyzmie.