Oznaczenia na opakowaniach kosmetycznych

Oznaczenia na opakowaniach kosmetycznych

Opakowania kosmetyków mają podobny wygląd i podobne etykiety. Znajdziesz na nich wiele różnych informacji, symboli i ostrzeżeń. Oprócz informacji o kraju pochodzenia, pojemności oraz środków ostrożności, możesz również znaleźć informację o trwałości produktu. Tutaj możemy wyróżnić dwa pojęcia: minimalny okres trwałości i okres używania.

Minimalny okres trwałości

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, jeżeli termin trwałości kosmetyku jest krótszy niż 30 miesięcy, producent jest zobowiązany podać na opakowaniu datę trwałości. Przedstawione jest to symbolem klepsydry z odpowiednią datą.

Minimalny okres trwałości informuje konsumenta, jak długo produkt zachowuje prawidłowe funkcje i właściwości, pod warunkiem, że kosmetyk jest prawidłowo przechowywany. Nie jest to data ważności produktu. Produkt ten może być zatem bez zagrożeń stosowany po upływie tego terminu.

Okres użytkowania

Okres użytkowania stosuje się najczęściej, jeżeli kosmetyk ma trwałość powyżej 30 miesięcy i oznacza się go tzw. symbolem PAO (Period After Opening) - czas po otwarciu opakowania.

Jak sprawdzić, czy produkt nie nadaje się już do użytku?

Czy dany produkt nie nadaje się jeszcze do użytku, można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zadać sobie następujące pytania:

Czy składniki produktu  zostały oddzielone od pozostałych?
Czy konsystencja produktu wygląda inaczej? Czy kosmetyk optycznie jest inny?
Czy produkt ma nieprzyjemny zapach?

Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiesz twierdząco, to należy produkt wyrzucić.
 

Wskazówki:

  1. Niektóre produkty niszczą się bez widocznych zmian.
  2. W naturalnych kosmetykach poszczególne składniki mogą zasadniczo się oddzielać i muszą zostać ze sobą wymieszane przed użyciem poprzez wstrząśnięcie produktem. Informacja taka jest jednak często umieszczona na opakowaniu.